1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünyadan haberler
Dünyadan haberler

Dünyadan haberler

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avro Bölgesi bankalarının "aktif kalitesinin" incelendiği ve bankalara ilişkin "stres testi"ni kapsayan kapsamlı değerlendirmesinde, 25 bankada 25 milyar avroluk sermaye açığının tespit edildiğini açıkladı.

A+A-

ECB, "STRES TESTİ" SONUÇLARINI AÇIKLADI

ECB, Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlen basın toplantısında Avro Bölgesi'nde 31 aralık 2013 itibariyle 130 büyük bankanın pozisyonunu ve dayanıklılığını incelediği araştırmaların sonuçlarını aktardı.

Açıklamada, bankaların "aktif kalitesinin" incelendiği ve bankalara ilişkin "stres testi"ni kapsayan kapsamlı değerlendirmede 25 bankanın stres testinden geçemediği ve bankalarda 25 milyar avroluk sermaye açığının tespit edildiği ifade edildi.

Söz konusu 25 bankanın 12'sinin sermayelerini 2014 yılında 15 milyar avro artırarak sermaye açığının bir bölümünü kapattığı belirtilen açıklamada, "Sermaye açığı olan bankalar ise sermaye planlarını iki hafta içerisinde açıklamak zorunda. Ayrıca bankalar 9 aylık sürede sermaye açığını kapatmakla yükümlü" denildi.

2013 yılının temmuz ayından bu yana bankaların konuya ilişkin bazı tedbirler aldığı belirtilen açıklamada, "En büyük katılımcı 30 banka, sermayesini 60 milyar avro artırarak, toplamda bilançolarını 200 milyar avrodan fazla güçlendirmek için çeşitli önlemler aldı. Bu öncü tedbirler, uygulamanın genel başarılı sonuçlarının bir parçasıdır. Geçen yıl alınan tedbirlerin bazıları, kapsamlı değerlendirme ile tespit edilen yetersizlikleri azalttı. Bu yıl alınan bazı tedbirler ise sermaye açığının kapanmasına ilişkin adımlar olarak görülebilir" ifadelerine yer verildi.

Raporun açıklanmasının ardından basın toplantısında konuşan ECB Başkan Yardımcısı Vítor Constancio, söz konusu araştırmaların kasım ayında tam olarak faaliyete geçecek "Tek Denetim Mekanizması"nın hazırlanmasında önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Bankaların pozisyonlarını derinlemesine değerlendiren incelemenin, bankacılık sektöründe kamu güvenini artıracağına işaret eden Constancio, "Araştırmalar, sorunları ve riskleri belirleyerek bankaların bilançolarını onarmasına ve bankaların daha esnek ve sağlam olmasına yardımcı olacaktır. Bu sonuçlar Avrupa'da ekonomik büyümeye destek olacak daha fazla krediyi kolaylaştıracaktır" dedi.

ECB Teftiş Kurulu Başkanı Daniele Nouy ise söz konusu araştırmaların doğru yönde mükemmel bir başlangıç olduğunu ve Avro Bölgesi ülkelerinin ulusal otoritelerinin ve ECB'nin de dahil olduğu tüm katılımcıların olağanüstü çabalarını yansıttığını ifade eti.

Nouy, açıklanan sonuçların bankacılık sektöründe şeffaflığın önemini desteklediğini ve bankalar ve sistemde iyileştirilmesi gereken alanları gözler önüne serdiğini vurguladı.

TESTTEKİ EN BAŞARISIZ ÜLKE 9 BANKAYLA İTALYA OLDU

Avro Bölgesi bankalarını kapsayan incelemeler temelde, "kapsamlı değerlendirme, aktif kalitesi incelemesi ve stres testi" gibi 3 bölümden oluşuyor.

"Aktif kalitesi incelemesi" ve "stres testinin" dahil olduğu kapsamlı değerlendirme, bankaların bilançolarının güçlendirmesini, şeffaflığını artırmasını ve güven oluşturmasını amaçlıyor. İncelenen 130 banka, Avro Bölgesi'nde toplam bankacılık aktiflerinin 22 trilyon avroluk tutarını yani yüzde 82'sini temsil ediyor.

ECB ve ulusal yetkili makamlar tarafından yapılan "aktif kalitesi incelemesi", 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle varlıkların bankaların bilançosunda düzgün şekilde değerlenip değerlenmediğini, stres testi ise, katılımcı bankalar, ECB ve Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) iş birliğiyle yapılan araştırmada bankaların dayanıklılığını ölçüyor.

Öte yandan yayınlanan rapora göre, Avrupa'daki büyük bankalar testi geçti. Testi geçemeyen bankaların ağırlıklı olduğu ülke İtalya oldu. İtalya'da 9 banka testi geçemezken, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde de 3 banka stres testinde başarısız oldu. Ayrıca, Fransa'da da 1 banka testi geçemedi.

FİLİSTİN İLE İSRAİL ARASINDAKİ "BARIŞ MÜZAKERELERİ" ERTELENDİ

Filistin Müzakere Heyeti Başkanı Azzam el-Ahmed, müzakerelerin 15 Kasım'ın sonrasına ertelediğini belirtti.

Yarın yapılması beklenen müzakerelere katılmak amacıyla beraberindeki heyetle Mısır'a gelen Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kuzey Sina'daki mevcut durum ve Mısır ordusunun bölgede gerçekleştirdiği askeri operasyonlar sebebiyle Refah Sınır Kapısı'nın kapatılmasını gerekçe gösteren Mısır tarafı müzakereleri erteledi" dedi. Ahmed, müzakerelere tam olarak ne zaman başlanacağına ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Filistin İslami Direniş Hareketi de (Hamas) daha önce yaptığı açıklamada, Mısır makamlarının, İsrail'le yarın yapılacak dolaylı müzakerelerin "Sina'da yaşanan olaylar" nedeniyle ertelendiğine dair resmi bir tebligatı kendilerine gönderdiğini belirtmişti.

Kuzey Sina'da önceki gün iki güvenlik noktasına düzenlenen bombalı saldırıda 30 asker hayatını kaybetmiş, 31 kişi yaralanmış, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, bunun ardından "terör sorununu kökünden çözmek için" Gazze sınırında sıkı güvenlik önlemleri alınacağını açıklamıştı. Mısır, bu çerçevede ikinci bir karara kadar Refah Sınır Kapısı'nı kapatmıştı.

İSRAİL ASKERLERİNİN GÖSTERİ YAPAN FİLİSTİNLİLERE MÜDAHALESİNDE 10 FİLİSTİNLİ YARALANDI

Filistin'in Batı Şeria bölgesinde İsrail askerlerinin gösteri yapan Filistinlilere müdahalesi sonucu 10 eylemci yaralandı.

Geçen cuma günü İsrail askerleri tarafından öldürülen 14 yaşındaki Urve Hammad'ın cenaze törenine katılan Filistinliler İsrail'i protesto etti. İsrail askerlerinin göz yaşartıcı gaz, gerçek ve plastik mermi kullanarak müdahale ettiği gösterilerde 10 Filistinli yaralandı onlarcası da biber gazından etkilendi.

Ramallah kentinin doğusundaki Selvad kasabasında geçen Cuma günü 14 yaşındaki Urve Hammad, kendisine isabet eden kurşun nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Bu arada, Batı Şeria'da 2014 yılı içinde 14'ü çocuk, 24'ü Gazze saldırısı sürecinde olmak üzere 61 Filistinli İsrail tarafından öldürüldüğü belirtildi.

 MISIR'DA DARBE KARŞITI 40 KİŞİ 3 İLA 5 YIL ARASINDA HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mısır'da darbe karşıtı 40 kişiye, 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası verildiği belirtildi.

AA muhabirinin yargı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Kahire Sulh Ceza Mahkemesi, izinsiz gösteride yer aldıkları gerekçesiyle yargılanan 23 kişiye, 3'er yıl hapis ile bin 400 dolar para cezası verdi.

Aynı mahkeme "ocak ayında meydana gelen olaylara" katıldığı iddiasıyla darbe karşıtı 17 kişi hakkında, 5'er yıl hapis ile 7 bin dolar para cezasına hükmetti.

Başsavcılık, söz konusu darbe karşıtlarına, "kamu düzenini bozma amacı taşıyan terör örgütüne mensup olmak, maddi destek vermek, yol kesmek, trafiği aksatmak, şiddete teşvik, kanunlara aykırı davranmak, izinsiz gösteri yapmak" suçlarını yöneltmişti.

Öte yandan, Port Said Ceza Mahkemesi , Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 190 kişinin yargılandığı, "Karakol Baskını Davası"nı çarşamba gününe erteledi.

Kahire'nin doğusundaki Port Said kentinde Ocak 2013'te El-Arab Polis Merkezine baskın düzenlenmiş, çıkan olaylarda 5 sivil hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili İhvan liderleri suçlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.