1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dünyanın en zengin 85 kişisi, 3.5 milyar kişiye bedel!
Dünyanın en zengin 85 kişisi, 3.5 milyar kişiye bedel!

Dünyanın en zengin 85 kişisi, 3.5 milyar kişiye bedel!

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın Davos'ta düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu öncesi açıkladığı rapor çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu. Dünyada zengin ile fakir arasındaki uçurum iyice büyüdü.

A+A-

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın Davos'ta düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu öncesi açıkladığı rapor çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

2009'dan bu yana dünyanın en varlıklı kesiminin sahip olduğu servet yüzde 44'ten yüzde 48'e yükselmiş oluyor. Geriye kalan yüzde 52'lik zenginliğin neredeyse tamamına ise dünyanın en varlıklı yüzde 20'si sahip bulunuyor.

85 KİŞİ 3.5 MİLYAR KİŞİDEN DAHA ZENGİN

Yüzde 1'in içerisinde yer alan 80 kişinin yekün malvarlığı geçen sene 1 trilyon 900 milyar dolar olarak hesaplandı. Sadece 85 kişinin mal varlığı ise, dünyada yaşayan 3.5 milyar adamdan daha fazla servete sahip bulunuyor.

Yüzde 1'in içerisinde şahıs başına düşen yıllık gelir de 2.7 milyon dolar olarak hesaplandı.

Bu da dünya nüfusunun yüzde 80'inin dünyadaki yekün zenginliğin sadece yüzde 5.5'ine sahip olduğu anlamına geliyor.

Davos'taki Dünya Ekonomik Forum'u öncesi açıklanan Oxfam raporunda, dünyadaki servet dağılımı ele alındı. Sadece 85 milyarderin serveti, dünyada geri kalan 3.5 milyar kişiden daha fazla. Davos'taki Dünya Ekonomik Forum'u öncesi açıklanan Oxfam raporunda, dünyadaki servet dağılımı ele alındı. Sadece 85 milyarderin serveti, dünyada geri kalan 3.5 milyar kişiden daha fazla.

EN FAKİRLER DAHA FAKİRLEŞTİ

Küresel gelir eşitsizliğinin giderek arttığı uyarısında bulunan Oxfam, nihai 4 sene içerisinde en yoksul yüzde 50'nin gelirinin 700 milyar dolar gerilediğini belirtti.

EŞİTSİZLİĞE KARŞI ÖNERİLER

Oxfam raporunda çözüm önerileri de sunuyor. Raporda vergi kaçakçılığıyla küresel mücadele, ekonomik eşitsizliklerin yok edilmesi için de 2030 yılına kadar fiil programı oluşturulması öneriliyor.

Oxfam asgari ücretten "müsait ücrete" geçilmesini, adil vergilendirme sisteminin uygulanmasını ve halk hizmetlerinin ücretsiz hale getirilmesi gibi önlemlerin yaşama geçirilebileceğine işaret ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.