1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dürüst, 18 Mart Üniversitesi rektörüyle görüştü
Dürüst, 18 Mart Üniversitesi rektörüyle görüştü

Dürüst, 18 Mart Üniversitesi rektörüyle görüştü

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) davetlisi olarak KKTC’de bulunan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’i kabul etti.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) davetlisi olarak KKTC’de bulunan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’i kabul etti.

Milli Eğitim Bakanlığı basın bürosundan yapılan açıklamaya göre,  kabulde GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi de hazır bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, kabulde yaptığı konuşmada, 18 Mart Üniversitesi ile GAÜ’nün yakın işbirliği içerisinde olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

GAÜ’nün son zamanlardaki bilimsel anlamdaki atılım ve girişimlerinin takdir edilmesi gereken bir olgu olduğunu belirten Dürüst, dünyanın birçok ülkesinde kampüs açması nedeniyle GAÜ’nün KKTC’nin dünyaya açılımını sağlamada başarılı bir üniversite olduğunu kaydetti.

Çanakkale’nin tarih içerisindeki rolünün, Kıbrıslı Türkler için de çok önemli olduğuna vurgu yapan Dürüst, “Çanakkale’deki tarihi zaferleri ve yaşananları çok yakından bilen, ilgilenen, büyük bir ulusun bir parçasıyız” dedi.

Her zaman KKTC’deki üniversitelerin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerle bilimsel  işbirliğinin olmasını desteklediklerini ifade eden Dürüst, üniversitelerin gelişmesinin, toplumların ileriye gidişini hızlandırdığını kaydetti.

ACER “YAKINLIĞIN DAHA DA PEKİŞMESİNİ ARZU EDİYORUZ”

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise KKTC’de GAÜ ile işbirliği konularını görüşmek amacıyla bulunduğunu belirterek, üniversite hakkında bilgi verdi.

18 Mart Üniversitesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü üniversiteleri arasında yerini aldığını belirten Acer, “45 bin öğrenci sayısı ve bin 500 civarındaki akademisyen sayımız ile 92 yıllık büyük bir üniversite haline geldi” dedi.

KKTC’ye yabancı olmadığını belirten Acer, “Bilimsel anlamda işbirliği kurarak, yakınlığın daha da pekişmesini arzu ediyoruz. Bu anlamda GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi ile görüşmelerimizi gerçekleştirerek, üniversiteler arasında ne gibi işbirliği oluşturabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.