1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dürüst: “Atatürk; Türk ulusunun en büyük gururu ve en büyük lideridir”
Dürüst: “Atatürk; Türk ulusunun en büyük gururu ve en büyük lideridir”

Dürüst: “Atatürk; Türk ulusunun en büyük gururu ve en büyük lideridir”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 77’inci ölüm yıldönümü dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde anma töreni düzenlendi.

A+A-

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Piyade Kurmay Yarbay Mustafa Aksaç ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği adına Nüket Günay Ersen konuşma yaptı.

Törende ayrıca, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Korosu oratoryo sundu.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi adına Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Başbakan Ömer Kalyoncu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, bazı bakan ve milletvekilleri ile askeri ve sivil yetkililer de katıldı.

DÜRÜST

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst yaptığı konuşmada, bugünün; Türk ulusunun en büyük gururu, en büyük lideri ve dünyaya örnek teşkil etmiş olan devlet adamı Ulu Önder Atatürk’ün 77’inci ölüm yıldönümünde onun ilkelerini bir kez daha hatırlayabilmek adına buluşulan önemli bir gün olduğunu kaydetti.

“Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir” sözüyle konuşmasına başlamak istediğini dile getiren Dürüst, Atatürkçülüğün, o gün ortaya konulan fikir ve ilkelerin, güncel yaşam içersinde ışık tutarak örnek alınması demek olduğunu belirtti.

“Atatürkçülük bağımsızlığın simgesidir. Atatürkçülük onurlu bir mücadelenin ortaya bir devleti doğurmasıdır. Ülkemize baktığım zaman ise Anavatanımızın desteğiyle bizim de KKTC devletinin kuruluşu ile son derece bağlantılıdır. Aynı onurlu mücadele aynı bağımsızlık adına verilen mücadeleden sonra bir devlete kavuşmuş halkız, toplumuz” ifadelerini kullanan Dürüst, onur ve gururla bugün Atatürk ilkelerine bağlı bir şekilde yaşam sürdürmekte olunduğunu kaydetti.

“EN BÜYÜK MESAJ BİRLİK BERABERLİKTİR”

“Biz demokrasiyi özümsemiş, Atatürk ilkelerinden de, demokratik hoşgörüyü, demokrasinin bütün yelpazelerini kavrayabilmiş, solcusuyla da sağcısıyla da İslami değerleriyle de Atatürk ilkeleriyle de bütünleşerek ortaya koyacağımız güzellikleri bugün konuşmalıyız” diyen Dürüst, Atatürk’ten alınması gereken en büyük mesajın da birlik beraberlik olduğunu belirtti.

Atatürkçülüğün, dünyanın örnek aldığı gibi, onun yolundan ayrılmaksızın değerlendirilmesi gereken kavramları güncel yaşama uygulayarak onun yolundan şaşılmaması gerektiğini dile getiren Dürüst, “biz askerimizle de, ezan sesimizle de okullarımızı, devletimizi, kurumsallaşma sürecimizi demokrasi şemsiyesi altında şüphesiz çok ileriye taşıyabiliriz” dedi.

Atatürk’ün “ulusaldan evrensele” ilkesinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Dürüst, bu anma etkinliğini  düzenleyen başta Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni ve emeği geçen herkesi kutladı.

ERSEN

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği adına Nüket Günay Ersen de konuşmasında, Atatürk’ün üstün özelliklere sahip devlet adamı olduğunu, insani değerlere ve özgürlüğe bağlılığıyla dünyadaki liderlerden ayrıldığını kaydetti.

Ersen, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin, uluslararası camianın kısa sürede saygın bir mertebesine gelmesini sağlayan Atatürk’ün, Türk Milletinin refahı ve mutluluğu için yeniyi ve en iyiyi uygulayan, çağın gerekliliklerini millete uyarlayan, evrensel fikirlere ve insani değerlere sahip olduğunu belirtti.

Atatürk’ün hayatını, ülkesi ve milletine adayan eşsiz bir lider olduğunu dile getiren Ersen, Atatürk’ün en büyük eserim diye nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti ile milletinin çağdaş devletler seviyesine yükselmesinin yolunu açtığını kaydetti.

AKSAÇ

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK) adına konuşan Piyade Kurmay Yarbay Mustafa Aksaç, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün askerliği, devlet adamlığı ve inkılapları yanında barış ve insan severliğiyle tüm dünyada kabul gördüğünü kaydetti.

Atatürk’ün başarılarını örnekler vererek anlatan Aksaç, Atatürk’ün hayatı ve yaptıklarının tüm dünyaya örnek olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından etkinlik, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Korosu’nun oratoryosuyla sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.