1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dürüst: “Ercan Havalimanı ile ilgili yasal olmayan hiçbir şey yok”
Dürüst: “Ercan Havalimanı ile ilgili yasal olmayan hiçbir şey yok”

Dürüst: “Ercan Havalimanı ile ilgili yasal olmayan hiçbir şey yok”

Dürüst, “Kamuoyunun vicdanı açısından Ercan Havalimanı ile ilgili hukuksal, yasal olmayan hiçbir şey yoktur. Her şey devletin tüm kurallarına uygun şekilde yürütülüyor” dedi.

A+A-

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, “Kamuoyunun vicdanı açısından Ercan Havalimanı ile ilgili hukuksal, yasal olmayan hiçbir şey yoktur. Her şey devletin tüm kurallarına uygun şekilde yürütülüyor” dedi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre,  Bayındırlık ev Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst Ercan Havalimanı’nda incelemelerde bulunarak inşaat çalışmalarını sürdüren yetkili firmadan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Dürüst incelemeleri sonrasında yaptığı açıklamada,  çalışmaları yürüten T&T firmasının tamamen Bakanlığın denetim ve gözetiminde olduğunu, Ercan Havalimanı konusunda son derece hassas olduklarını vurgulayarak, “Ercan konusunda Başbakan Hüseyin Özgürgün ile de çok sıcak bir temas halinde çalışacağımı ve çalıştığımı göreve geldiğim ilk günden itibaren söylüyorum.

Ayrıca, Başsavcı ve Bakanlar Kurulu’nu da konu hakkında zaman zaman bilgilendiriyorum” dedi.   

Gözlemlerine göre Ercan Havalimanı’nda işlerin dört dörtlük yürüdüğünü ve küçük bir istimlak sorunun yaşandığını anlatan Bakan Dürüst, çok küçük bir maddi kaynak aktarılması ile bunun çözülebileceğini belirtti.

KKTC’NİN EN BÜYÜK İNŞAATI.. 20 BİN METREKAREDEN 170 BİNE

KKTC devletinin en büyük inşaatının Ercan Havalimanı’nda gerçekleşmekte olduğuna dikkat çeken Bakan Dürüst, “Bugüne kadar böylesi büyük bir inşaat yapılmadığı gibi, ülkemizin en büyük yatırımı ile karşı karşıyayız” dedi.

Mevcut Ercan Havalimanı’nın 20 bin metrekare olduğunu yeni yapılacak Ercan’ın ise 128 bin kapalı-açık otoparkı ile birlikte 170 bin metrekarelere olacağını ifade eden Bakan Dürüst, KKTC’nin 530 metrelik ilk üç şerit gidiş üç şerit de geliş olmak üzere bir tünelini hizmete sunmuş olacaklarını kaydetti.

Büyük gövdeli uçakların Ercan Havalimanı’na inmesinin mümkün olmadığını kaydeden Bakan Dürüst, bundan sonra dünya normlarına göre uçuş yapan uluslararası havacılık arenasındaki en büyük uçakların dahi havalimanına inip kalkabileceğini belirtti.

1474469875.jpg

7-8 MİLYON YOLCU

Yeni terminal binasında ilk etapta 5 milyon, ardından 7-8 milyon kişiye hizmet verebilecek bir konuma gelineceğini anlatan Bakan Dürüst, Ercan’da çalışmaları yürüten tüm ekiplere de teşekkür etti.

Dürüst, “Artık Güney Kıbrıs ile değil bütün dünya ile kıyaslanacak bir noktaya gelecek olan Ercan Havalimanı’nın ülkemize büyük bir açılım getireceği inancındayım.Eğitim ve turizm adası olan KKTC’de bu yıl eğitimde 100 binlere merdiven dayadık. Turizm de ise yurt dışında birçok ülkeden ülkemize turist geliyor. KKTC’nin giriş kapılarından biri olan Ercan, yeni haliyle, ülkemizi ziyaret edecek olanları güzel, çağdaş ve kaliteli bir şekilde karşılama olanağını bulacağız” dedi.

HEDEF 2018

2017’den itibaren Ercan Havalimanı’nda gelir paylaşımı oranlarının çalışmaya başlayacağını da anımsatan Dürüst, devletin kasasına gelir gelmeye başlayacağını a kaydederek yeni Ercan’ı yapacak firmalar ile kendi ekiplerine güvendiğini de belirtti.

Yatırımı gerçekleştiren firmanın ve devletin üzerine düşen ne ise en hızlı ve en doğru zamanlarda yapılması gerektiğine işaret eden Bakan Dürüst, “Hedef 2018’de Ercan’ı halkın hizmetine açmaktır” dedi.

1474469877.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.