1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dürüst İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu yetkilileriyle biraraya geldi
Dürüst İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu yetkilileriyle biraraya geldi

Dürüst İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu yetkilileriyle biraraya geldi

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, İngiltere’deki temasları kapsamında İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu yetkilileriyle biraraya geldi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, İngiltere’deki temasları kapsamında  İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu yetkilileriyle biraraya geldi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Dürüst, toplantıda İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Kelami Dedezade ve Konsorsiyum yetkililerinden  İngiltere’deki Türk okullarının durumu ve ihtiyaçları hakkında bilgiler aldı.

Dürüst toplantıda yaptığı konuşmada, İngiltere’de yaşayan Türk çocukların kendi kültürleri, örf, adet ve geleneklerinden kopmadan yetişmelerinin, önemli olduğunu söyledi.

Bu hassasiyetlerinin neticesinde buraya bir ziyaret gerçekleştirdiklerini dile getiren Dürüst, 3’üncü düzey “Londra Türk Dili ve Kültürü Okulları Kaynak Kitabı”nı hazırladıklarını da belirtti.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türk gençlerinin kendileri için KKTC’de yaşayanlar kadar değerli ve önemli olduğunu kaydeden Dürüst, hazırladıkları kaynak kitabın  gençlerin kendi kültürlerine, eski eserlerine, geçmişine ve geleceğine bağlı ve bu konularda bilinçli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı koyacağını belirtti.

Dürüst, Milli Eğitim Bakanlığı olarak her yıl, İngiltere Türk okullarında okuyan, her okuldan 1-2 öğrenciyi KKTC’de misafir ederek, KKTC’yi yakından tanımaları, kitapta okuduğu bilgileri pratikte de görerek daha iyi özümsemelerini sağlayacaklarını da kaydetti.

DEDEZADE

İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Kelami Dedezade de  konuşmasında,  kendilerini ziyaret eden ilk Milli Eğitim Bakanı olması dolayısıyla Dürüst’e teşekkür etti.

Bu ziyaret ile, önemsendiklerini hissettiklerini dile getiren Dedezade, ziyaretin kendileri için büyük bir moral ve motivasyon unsuru olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.