1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Eczacılık Öğrencileri: "Göç etmek istemiyoruz"
Eczacılık Öğrencileri: "Göç etmek istemiyoruz"

Eczacılık Öğrencileri: "Göç etmek istemiyoruz"

Eczacılık fakültesinde öğrenim gören bir grup öğrenci bugün Meclis önünde eylem yaptı.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi yeni yasama yılına eczacılık fakültesi öğrencilerinin protestosu, sloganları ve alkışlarıyla başladı.

“Bir eczanenin 350 metre yarıçap mesafesine başka eczane açılamayacağı” ile ilgili tüzük düzenlemesi nedeniyle mağdur olduklarını savunan ve Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnisiyatifi altında örgütlenen gençler, “Göç Etmek İstemiyoruz” sloganlarıyla Meclis önüne geldi.

“Yasa Bize Yaşam Size”, “350 Size Güzel”, “Keser Döner Sap Döner Gün Gelir Hesap Döner” ve “Yasanız Tasamız” gibi pankartlar açan öğrencilere aileleri ve bazı diğer üniversite öğrencileri de destek verdi.

Aileler, “Bugün kayıtlar var, pazartesi dersler başlıyor ve biz hala çocuklarımızın durumunun ne olacağını bilmiyoruz” diyerek yetkililere tepki gösterdi.

MİLLETVEKİLLERİ ÖĞRENCİLERİ DİNLEDİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) milletvekillerinden Hüseyin Angolemli, Zeki Çeler, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekillerinden Doğuş Derya, Tufan Erhürman, Biray Hamzaoğulları ve Erkut Şahali’nin de Meclis önüne gelerek öğrencilerle görüştüğü eylem yaklaşık 2 saat sürdü.

Öğrencilerin yanına ilk önce Angolemli ve Çeler geldi. “Yalnız değilsiniz, yanınızdayız. Sizlere destek olacağız” diyen TDP’li milletvekilleri en büyük mücadelenin yasal mücadele olduğuna dikkat çekti.

Derya, Erhürman, Hamzaoğulları ve Şahali de öğrencilerle velileri dinledi. Tufan Erhürman “hukukta öngörebilirlik ilkesine” işaret ettiği konuşmasında, “Siz okula başladığınızda bu tüzük yoktu. Bu düzenlemenin olacağını bilmeden okula başladınız. Açtığınız dava kazanılabilecek bir davadır” dedi.

Başbakan Ömer Kalyoncu ise öğrencilerden oluşan 5 kişilik heyetle Meclis’te baş başa bir görüşme yaptı.

“GÖÇ ETMEK İSTEMİYORUZ… TÜM ÖĞRENCİLERİN BÜTÜNLÜKLÜ MUAFİYETİNİ SAVUNUYORUZ”

Başbakan Kalyoncu ile görüşmeden önce de görüştükten sonra Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri adına basına açıklamalarda bulunan Çağın Korkmazer, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi, “Göç etmek istemiyoruz” dedi.

Kalyoncu’nun “Tüzük yeniden düzenlenmek üzere Bakanlar Kurulu’na gönderilecek. İptal edilip edilmeyeceği bir haftaya kadar belli olur” dediğini savunan Korkmazer şunları ekledi:

“Başbakan akıl olarak haklı olduğumuzu ancak vicdanlı davranması gerektiğini söyledi. Vicdanlı davranacaksa bu tüzüğün kalması gerek. Kısıtlamaları da, böl, parçala, yönet zihniyetiyle yapılacak yasayı da kabul etmeyeceğiz. Tüm öğrencilerin bütünlüklü muafiyetini savunuyoruz.”

AKINCILAR’DAN BİR VATANDAŞIN MİLLETVEKİLLERİNE DERDİNİ ANLATMA ÇABASI

Öte yandan Akıncılar’da yaşayan ve 3 aydır elektriğinin kesik olduğunu söyleyen 65 yaşındaki Hüseyin Kaplan da öğrencilerle bekleyerek milletvekillerine sesini duyurmaya çalıştı.

Ekonomik sıkıntı yaşadığını söyleyen Kaplan, “3 aydır karanlıktayız. Evde engelli bir kızım da var” diyerek milletvekilleri Angolemli, Çeler, Derya, Erhürman, Hamzaoğulları ve Şahali’ye derdini anlatmayı denedi.

Sıcaktan bunalan ve yorulan Kaplan bir ara fenalaştı. Polislerin ve öğrencilerin de yardımıyla yüzü yıkanan Hüseyin Kaplan, hükümetin kendisine sahip çıkmasını istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.