1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Eğitim sorunlar yumağı
Eğitim sorunlar yumağı

Eğitim sorunlar yumağı

Devlete bağlı ilk ve ortaokulların açılmasına çok kısa bir süre kaldı. Ancak ne müdür, müdür muavini ve öğretmen eksikliği ne de okullardaki altyapı sorunları çözüldü

A+A-

Ceren Özbil

15 EYLÜL’DE DERS ZİLİ ÇALACAK AMA…: KKTC 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı 15 Eylül’de başlıyor. Ancak buna rağmen okullardaki müdür, müdür muavini, öğretmen kadroları hala tamamlanmadı. Ayrıca birçok okulda altyapı ve tadilat çalışmaları da devam ediyor

19 OKUL MÜDÜRSÜZ: İlk ve orta eğitim alanında eğitim veren 19 okulun hala müdürü yok. Bu 19 okulun 5’i orta eğitim alanında bulunurken geri kalan 14 okul ise ilköğretim alanında bulunan okullardan oluşuyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı yine müdür, müdür muavini, öğretmen, sekreter ve hademe eksikleri ile başlayacak. İlk ve orta eğitim alanında eğitim veren devlet ilk ve ortaokullarıyla özel eğitim okullarında şu an toplam 19 müdür, 31 müdür muavini, 258 öğretmen eksiği var. Ayrıca mesleki liselerde de 41 atölye şefi kadrosu boş kalırken daha önceki yıllarda olduğu gibi bölüm şefliği için münhal açılmadı. 210 olan bölüm şefliği kadrosu yine boş kaldı.

17’nin 9’u kırsal kesimden

İlköğretime bağlı devlet okullarındaki 17 müdür eksikliğinin 9’u kırsal kesimde yer alan okullarda. Bu doğrultuda, İnönü İlkokulu, Yeniboğaziçi İlkokulu, Tatlısu İlkokulu, Gaziköy Anaokulu, Yedikonuk İlkokulu, Yeşilyurt İlkokulu, Büyükonuk İlkokulu, Kumyalı İlkokulu ve Aydınköy İlkokulu’nun hala müdürü yok.

6 yeni bina ihtiyacı

Gerek bölgedeki okul sayılarının öğrenci oranına göre yetersiz kalması gerekse de binalardaki yapısal sıkıntılar nedeniyle yeni okul binalarına ihtiyaç var. KTÖS’ten alınan bilgiye göre Mağusa’da 3, Lefkoşa, Girne ve Karpaz’da da 1’e tane yeni okul binası şart.

Birçok okulda altyapı sorunu

Okulların açılmasına 10 gün kaldı. Ancak birçok okuldaki altyapı, ek derslik yapımı, çevre düzenlemesi gibi çalışmalar devam ediyor. Ayrıca bazı mesleki liselerde bulun atölye sayısı da yeterli değil. 

58 hademe ihtiyacı…

Birçok okulda müdür, müdür muavini ve öğretmen eksikliklerinin yanında hademe eksikliği de var. İlköğretime bağlı devlet okullarında toplam 14 yeni hademeye ihtiyaç duyulurken orta öğretimde ise 48 yeni hademe alınmasına ihtiyaç var.

2015 yılı için 33 öğretmen yardımcısı ihtiyacı

Eğitim sektörünün her alanında baş gösteren eksiklikler öğretmen yardımcılığında da yaşanıyor. 2015 yılı için toplam 33 öğretmen yardımcısına ihtiyaç varken, 2016 ise bu rakam iki katını da geçerek ulaşarak 78 olacak.

Elcil: Öğretmen yerine polis alıyorlar

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, okulların dün itibarı ile açıldığını öğretmenlerin iş yaptığını söyledi ancak bu rağmen okullardaki müdür, müdür muavini, öğretmen, hademe ve tadilat ihtiyaçlarının devam ettiğini açıkladı. Okullarda 25 öğretmen eksiği olduğunu hatırlatan Elcil, buna Maliye Bakanlığı’nın 19 dediği ifade etti. Elcil, Maliye Bakanlığı’nın öğretmen alımından kısıp polis almayı tercih ettiğini iddia etti.

“Polis sayısı zaten yeterli”

Avrupa Birliği’nde her 250 kişiye bir polis Türkiye’de ise her 300 kişiye bir polis düştüğünün altını çizen Elcil, bizde ise 2 bin 359 polis olup nüfusa oranla daha da polise ihtiyaç olmadığını söyledi. Elcil, öğretmen eksikleri dururken bunun yerine ihtiyaç olmadığını halde polis münhali açılmasının doğru olmadığını kaydetti.


Gökçebel: Bu yıl da öğretmen eksiklikleri var

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmen eksiklerinin yaşandığını anlattı. Gökçebel şu şekilde konuştu:

Şu an yaklaşık 11 müdür muavini ve 3 de müdür eksikliği vardır. Ayrıca rehber öğretmenlerle ilgili 55 münhal açılmıştır. Gerçek ihtiyaç ise 100’e yakındır. 15 rehber öğretmen ihtiyacı TC’den gelen öğretmenlerle karşılansa dahi yine de en az 15 öğretmene ihtiyaç vardır. Muhtemelen bu yılda yine öğretmen eksiklikleri yine adaletsiz görevlendirmelerle çözülmeye çalışılacak.

“Atölye şeflerinde de ciddi eksikler var”

Atölye şefleri konusunda da ciddi ihtiyaçlar olduğunu açıklayan Gökçebel, 30’ün üzerinde atölye şefine ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayrıca kadroda 210 bölüm şefi olması yer almasına rağmen yetkililerin bu yokmuş gibi davrandığını söyleyen sendika başkanı “Tüm bunların dışında hademe ve sekreter ihtiyaçları da devam ediyor. 35 civarında hademeye ihtiyaç vardır. Ancak yetkililer hademelik işlerini özel sektöre devrederek belli şirketlerden hizmet alımı olarak çözmeye çalışıyor” dedi.

“Okulların zaten bir geliri yok”

Okulların tek kuruş bütçesi olmadığını hatırlatan Gökçebel, kendilerinin de velilerden kayıt ücreti alınmasına karşı olduklarını ancak okulların belli ihtiyaçlarının karşılanmasını için mevcut şartlarda gerekli olduğunu kaydetti.

Dürüst: Hazırlıklar son hız devam ediyor

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, “Okullardaki hazırlık son hızla devam ediyor. Dipkarpaz’dan Yedidalga’ya kadar olan okulların müdürleriyle yapılan temaslar çerçevesinde, okullardaki eksiklikler imkanlar ölçüsünde giderilmeye çalışılıyor” dedi.

Göreve geldiği günden itibaren okulların sorunsuz açılması adına çalışmaları hızlandırdıklarına işaret eden Dürüst, Donatım Şube Amirliği’nin uhdesinde yapılan tadilat işlerinin takibinin yapıldığını, kitap, öğretmen ve altyapı eksikliklerinin giderilmeye çalışıldığını, okulların en az eksikle açılacağını söyledi.

İlköğretimde okulların inşaata dayalı altyapı eksiklikleri

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.