1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaan Özyürek

  3. Eğitime elektrik darbesi / Meşru hakların ihlali (1)
Mehmet Kaan Özyürek

Mehmet Kaan Özyürek

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitime elektrik darbesi / Meşru hakların ihlali (1)

A+A-

Gün geçmiyor ki ülkemizde yeni gelişmeler olmasın, gün geçmiyor ki yeni bir tutarsızlık kendini göstermesin, son gelişme eğitim sektöründen, hani  60 bin öğrenci hedeflediğimiz, hani lokomotif sektör olarak belirlediğimiz eğitim sektöründen, eğitim sektörünün önünü açmak için neler yapılmış bir bakalım…

Bakanlar kurulu 29/12/10 tarihinde Elektrik kurumu 2011 tarifesini onayladı. Eğitim kurumları kendilerine ait özel tarife bulunmadığı için Elektrik kurumunun (08) numaralı tarifesi olan Turizm tarifesine bağlı olarak faturalarını ödemekteydi. Bu tarifeye göre kw/saat başına 0.23 kuruş ödenmekteydi. 29/12/10 tarihindeki değişikliğe göre ise bu fiyat 0.35 kuruşa yükseltildi, bu demek oluyor ki  % 52 oranında bir zam yapılmış.

Herkesin anlayacağı dilden anlatalım; üniversiteler,üniversitelere bağlı yurtlar,yap işlet devlet tarzı yurtlar ve işletmeler  elde avuçta kalanı da (eğer kalıyorsa) elektrik kurumuna verecekler, örneklendirmek gerekirse 600-700 kapasiteli büyük ölçekli bir öğrenci yurdu yıllık 300-350 bin TL elektrik faturası ödüyorsa bu rakam 450-550 bin TL olacak, kar ediyorsa karının tümünü kaybedecek, kar etmiyorsa da, bankadan mı borçlanır ,sağdan soldan mı dilenir kimsenin umurunda değil ama borcunu öder, özetle bu yurtlar,işletmeler ve eğitim kurumları  ayakta durmak için ya personel azaltacak ve işsizler ordusu büyüyecek, yada kepenkleri kapatacak.. Sizce de devletin ve Eğitim bakanlığımızın 60 bin öğrenci hedefi ile lokomotif sektör eğitimdir sözleri  ile çelişen bir durum yok mu?

Bu sorun acil olarak çözümlenmezse bırakın 60 bin öğrenciyi, 600 öğrenciye hizmet verecek kurum bulamayacaksınız, lokomotif sektör  olmak buysa biz lokomotif statüsünden çıkarılalım ve küçük atölyelerle verilen haklar verilsin bize razıyız diyor sektör yatırımcıları ve emekçiler.  Bir an önce bu yanlıştan dönülmeli ve uçurumdan aşağıya itilmek üzere olan eğitim sektörü rahatlatılmalı, yoksa sonrası hüzün, karanlık ve ülkedeki önemli gelir kaynaklarından olan eğitim sektörünün de bitmesi demek.

Sektörde herkes karamsar ve umutsuz,Devletten duyarlılık bekliyorlar ,Devletten yardım elini uzatmasını bekliyorlar,o el uzanmazssa Eğitim sektörüde tarihe karışacak ve Kuzey Kıbrıs Türk Halkının bir gelir kaynağı daha yok olacak.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.