1. YAZARLAR

  2. Özgün Kutalmış

  3. Eğitimin içine edenler
Özgün Kutalmış

Özgün Kutalmış

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimin içine edenler

A+A-

Rum komşularımız bizden “Eğitim – Sağlık – ve Yargı” konusunda çok ileridedirler. Çünkü onlar, İngiliz’den kalan Eğitim- Sağlık ve Yargı konularında fazla oynamadılar. Anavatanımız Yunanistan eğitim konusunda şu değişikliğ yaptı, biz de aynen uygulayalım demediler. İngiliz’den buldukları mirası daha da geliştirerek ileriye gittiler. Bizde ise tam tersi oldu. Kuzeyden esen rüzgârlara göre Eğitim, Sağlık ve Yargıda sürekli değişikliklere giderek, olmazsa olmaz bu üç konuda sınıfta kaldık. Hele Eğitimde tam sefilleri oynamaktayız. TC’de olduğu gibi ilkokulu 5 yıla indirerek, orta eğitimle birleştirip, 8 yıl zorunlu eğitimi getirdik. Eskiden ilkokulu okuyamayacak olan çocuklar, zorunlu olarak okutulmadıkları için, ilkokuldan sonra usta yanına giderlerdi. Okumaya merakı olmayan bu çocuklar, birer usta elektrikçi, makinist, boyacı, kalıpcı gibi beceri isteyen işlerde zamanla ustalaşırlar ve kendi işlerinin sahibi olurlardı. Bu arada okuyup memur olan sınıf arkadaşlarından da çok fazla para kazanırlardı. Bugünkü eğitim sistemizde okula giren her çocuk, kendi isteği ile okuldan ayrılmadıkça, zorla okutularak, önce liseyi, sonra da yerel üniversitelerden birini bitirerek, diplomalı cahil olarak işsizler ordusuna yazılmaktadırlar. Elbette elinde kapı gibi enaz lise diploması olduğu için, memurluk, üstelik kamuda memurluk dışında iş de beğenmiyorlar. Maşallah yerel üniversitelerden bazıları fabrikasyon usulü diploma dağıttığından, diplomalı işsizler azalacağına hergün artmaktadır. Maalesef adına devlet denen bu kurumsal yapıyı yönettiğini zannedenler de burslarla diplomalı işsizliği teşvik etmektedir.

                                               ***

Son günlerde KTÖS’ün eylemlerle çok haklı bir şekilde protesto ettiği, YDÜ’ye okul öncesi ve ilkokul sınıf öğretmenliği için fakülte açma izni verilmesi, eğitime vurulacak son ölümcül darbe olacaktır. Eğitim Bakanlığına bağlı, eskiden Öğretmen Koleji, bugün ise Atatürk Öğretmen Akademisi olan, ve okul öncesi ve ilkokul sınıf öğretmeni yetiştiren Akademi dururken YDÜ’ye ayni maksatla okul açma izni verilmesi aymazlıktır, bu topluma ihanettir. Birileri cebini biraz daha olduracak diye, vasıfsız diplomalı öğretmenler yetiştirilmesi, üstelik devlet bursu ile desteklenerek, tek kelime ile günahtır. Umarım Yeni C.başkanı Akıncı bu konuda ağırlığını kullanarak bu oldu bittiyi engeller.

                                              ***

Düşünün ki, düz lisede başarılı olamayacak çocukları sanat okullarına yönlendirmek için, lise 1’den önce bir hazırlık sınıfı oluşturuldu. 8 yıllık zorunlu eğitimden sonra çocuklar lise hazırlık sınıflarında okurlar. Hazırlık sınıfını bile geçemeyenlere, bir yıl daha hazırlık sınıfını tekrarlama imkânı verilir. 2. defa geçemeyenlere de ek sınav hakları ile düz liseye geçme imkânı verilir. Bu arada hangi aklı evvelin fikri ise, sanat okullarına girecek olan öğrencilerden yüksek diploma ortalaması taleb edilir. Diploma ortalaması düşük olanlar sanat okullarına kabul edilmezler. Bu sefer ne olur. Çalışkan öğrenciler sanat okuluna girince, sanat okulları da üniversitelere öğrenci sağlayan okullara döner. Bu arada hizmet sektörünün ve sanayicinin ara eleman sıkıntısı, yabancı çalışanlar tarafından giderilmeye çalışılır. Bırakın ara elemanı düz işçi bile bulamayan ilgili sektörler hep yabancılara dönerler. Bu arada bizim diplomalı işsizler de, iş yok savı ile göç yollarına düşmeye hazırlanırlar. Sanki gidecekleri yerde diplomalarına göre iş bulacaklarmış gibi. Hükümet ettiğini sananların bugünden tezi yok yapacakları ilk iş, zorunlu eğitimden sonra devam edemeyecek durumda olan çocukların sanat okullarına yönlendirilmeleridir. Sanat okullarına gitmeyecek olanlar ise çıraklık kursları ile usta yanında çalışmaya teşvik edilmelidirler. Ayni şekilde, düz lisede veya sanat okulunda okuma merakı ve kabiliyeti olmayanların da okulla ilişikleri kesilerek, çıraklık kursları ile usta yanında çalışmaları teşvik edilmelidir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.