1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Eide: "Halen sonuçlandırılmayan başlıklar var ama atmosfer iyi"
Eide: "Halen sonuçlandırılmayan başlıklar var ama atmosfer iyi"

Eide: "Halen sonuçlandırılmayan başlıklar var ama atmosfer iyi"

Eide, Kıbrıs sorunuyla ilgili devam eden müzakerelerde halen sonuçlandırılamayan pek çok konunun bulunduğunu, ancak görüşmelerdeki atmosferin iyi olduğunu söyledi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs sorunuyla ilgili devam eden müzakerelerde halen sonuçlandırılamayan pek çok konunun bulunduğunu, ancak görüşmelerdeki atmosferin iyi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dünkü görüşmesinde de yer alan Espen Barth Eide,  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile 1.5 saat süren görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ile görüşmelerini “yapıcı”  olarak niteledi.

Ara bölgede dün yer alan liderler görüşmesinin “verimli” geçtiği yönündeki liderlerin açıklamasına kendisinin de katıldığını ifade eden Eide, bazı kesimlerin beklentilerinin aksine müzakere sürecinde bir gevşeme yaşanmadığını, iki tarafın müzakerecilerinin de yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi.

Eide, müzakerelerde halen sonuçlandırılamayan pek çok konunun bulunduğunu ancak görüşmelerdeki atmosferin iyi olduğunu kaydetti.

İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları’nın yanında ABD’nin Dışişleri Bakanlığından Victoria Nuland ile gerçekleştirdiği görüşmelere değinen Eide, temaslarında yetkililerin sürece destek vermek için istekli olduklarını gördüğünü kaydetti.

Eide, “Bu kritik dönemeçte uluslararası ilgi ve destek çok güçlü. Bu temaslarda ekonomik destek gibi daha somut konular da konuşuluyor” dedi.

Müzakerelerde ne gibi ilerlemeler kaydedildiği sorusuna karşılık Eide, ilerlemelerin açıklanmasının Liderler tarafından yapılabileceğini, bunun da ne zaman olacağına Liderlerin karar vereceğini, ancak müzakerelerde konuların birbirine ilişkilendirilerek konuşulduğunu, buna bir yerlere varılacağına inanılmadığı takdirde başvurulmayacağına inandığını belirtti.

Eide, müzakerelerde tarafların, farklılıkların giderilmesi için ellerinden gelini yaptığını düşündüğünü de söyledi.

Fransa ve İngiltere yetkilileri ile görüşmelerinde doğal gaz kaynaklarının gündeme gelip gelmediği sorusuna karşılık da Eide, “Destek belirten kilit ülke ve örgütlerle iyi görüşmelerim oluyor. Bu konuyu onlarla görüşeceğim, ancak medya aracılığıyla değil” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.