1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Eide: "Kıbrıs Müzakerelerinde ciddi ilerlemeler kaydedildi"
Eide: "Kıbrıs Müzakerelerinde ciddi ilerlemeler kaydedildi"

Eide: "Kıbrıs Müzakerelerinde ciddi ilerlemeler kaydedildi"

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs müzakerelerinde birçok konuda ciddi ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

A+A-

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs müzakerelerinde birçok konuda ciddi ilerlemeler kaydedildiğini söyledi. Eide, "Aralarında güvenlik ve garantörlük gibi uluslararası boyutları olan bazı meseleleri çözmemiz gerekiyor" dedi.

Atina'yı ziyaret eden Eide, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kocias ile Kıbrıs'ta sürdürülen müzakerelerle ilgili son gelişmeleri değerlendirdiğini belirten Eide, Kıbrıs'ta birçok konuda ciddi ilerlemeler kaydedilmesinden mutluluk duyduğunu vurguladı.

Eide, "Ancak halen sürüncemede bulunan, aralarında güvenlik ve garantörlük konuları gibi uluslararası boyutları olan bazı meseleleri ve Kıbrıs'ta iki toplumun, birinin güvenliği diğer tarafta güvensizlik yaratmayacak şekilde birlikte nasıl yaşayacağını çözmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Kıbrıs'ta herkesin refah ve kalkınması için işleyebilir, iki bölgeli ve iki toplumlu federe devlet oluşturulması konusunda bilinen çerçeve dışında görüşler de bulunduğunu anlatan Eide, AB müktesebatının iki tarafta Avrupa ilkeleriyle uyumlu uygulanmasının istendiğini kaydetti.

Eide, "İşleyebilir bir çözüm için her iki tarafta gerçek anlamda niyet bulunduğunu tespit ediyorum. BM'nin, Kıbrıs'ta yarım asırdan uzun süredir barış gücü bulunuyor ve elimizde bölünmüşlüğü devam eden AB üyesi bir ülke var. Bu, aşmayı arzuladığımız bir anormallik" ifadelerini kullandı.

"Kıbrıs'ta garantörlük" konusuna ilişkin sorular üzerine Eide, adada müzakerelerin son aylarda ciddi bir krizle karşılaşılmadan sürdüğünü, her iki tarafta daha fazla anlayışın hakim olduğunu vurguladı.
Garantörlük konusunda ciddi, yapıcı bir arayış ve görüşlerin bulunduğuna işaret eden Eide, kısa zamanda her iki toplumu güvence altına alacak bir çözüm konusunda daha açık konuşabileceklerini söyledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum