1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Konseyi Toplantısı yapıldı
Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Konseyi Toplantısı yapıldı

Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Konseyi Toplantısı yapıldı

Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Konseyi 8. Olağan Toplantısı yapıldı

A+A-

Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Konseyi 8. Olağan Toplantısı yapıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Mal ve Hizmetler Hakem Heyeti’nde görev yapan Tüketici Konsey Temsilcileri için yapılan seçimde, Nuray Kemal ve Doç. Dr. Mehmet Ağa, 2 yıllık bir süre için Mal ve Hizmetler Hakem Heyeti üyeliğine seçildi.

Toplantı, Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Emin Bilgen’in konsey üyelerine hitaben konuşmasıyla başladı. Tüketici Konseyi Başkanı Evren Zeki Gücel’in bir yıl boyunca tüketici hakları konusunda yapılan mevzuat çalışmaları ve uygulamalar konusunda konsey üyelerini bilgilendirmesiyle devam etti.

Emin Bilgen, konuşmasında, bakanlık ve Ticaret Dairesi’nin tüketici haklarının daha ileriye taşınması için mevcut “Tüketicileri Koruma Yasası”nın AB Mevzuatı’na uyum çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bilgen, tüketicilerin sağlık ve güvenliğinin korunması adına da ülkede piyasaya sunulan ürünlerin güvenli olabilmesi için “Ürün Güvenliği Yasası” altında ürünlere ilişkin 24 tüzüğün hazırlama çalışmalarının devam ettiğini ve bu çalışmaların tamamlanması sonucunda eşit rekabet koşulları altında güvenli ürünlerin piyasaya sunulmasının sağlanacağını ifade etti.

Emin Bilgen, ayrıca her bakanlığın da sorumluluğu altındaki ürünlerde tüketicilerin sağlık ve güvenliğinin korunması için yapılan piyasa denetimlerinin daha iyi bir seviyeye getirilmesini amaçladıklarına vurgu yaptı. Bilgen, gerek Piyasa gözetim ve denetimi konusunda gerekse alışverişlerde Tüketicilerin yaşadıkları sorun ve şikayetlerin Ticaret Dairesi bünyesinde kurulmuş olan ALO 171 Tüketici Şikayet Hattına yapabileceklerini söyledi.

Konuşmalardan sonra Konseyin gündeminde olan Mal ve Hizmetler Hakem Heyeti’nde görev yapacak Tüketici Konsey Temsilcileri için seçim yapıldı.

Seçim sonucunda Tüketici Bilinci ve Hakları Derneği’nden Nuray Kemal ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Ağa, 2 yıllık bir süre için Mal ve Hizmetler Hakem Heyeti üyeliğine seçildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.