1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Elcil, Bakan Berova'ya istifaya davet etti!
Elcil, Bakan Berova'ya istifaya davet etti!

Elcil, Bakan Berova'ya istifaya davet etti!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde ve okullarda devam eden sorunları görmezden geldiğini” iddia etti.

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS),  “Milli Eğitim Bakanlığı’nın  eğitimde ve okullarda devam eden sorunları görmezden  geldiğini” iddia etti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığın kolej giriş sınavları ile öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin maddi ve manevi olarak sömürülmesine çanak tuttuğunu, okullardaki sorunların çözümü konusunda da acizlik içinde olduğunu savundu.

Elcil, “Hala daha okullarına gitmeyen öğretmenlere sesini çıkarmayan, görevlerini yerine getirmeyen öğretmen ve yöneticilere partizanlık adına göz yuman bu yönetim anlayışıyla bir yere varılamayacağı açıktır” ifadelerini kullandı.

Elcil, ders yılı başından beri sendika olarak ortaya koydukları tüm iyi niyetli çaba ve girişimlere rağmen, Bakanlığın sorunların üzerini örtmeyi ve zaman kazanmayı tercih ettiğini,  Şht Ertuğrul İlkokulu’nda geçen perşembe gününden beri devam eden uyarı grevinin esas sorumlusunun Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu ileri sürdü.

Elcil, “devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapıp,  özel okulları teşvik eden bir Eğitim Bakanlığı’nın eğitime vereceği hiçbir şey kalmadığını” savundu.

Elcil,  Şht Ertuğrul İlkokulu’nda nitelikli eğitim talebi ile devam eden uyarı grevinin sonuç alınıncaya kadar süreceğini bildirdi.

Şener Elcil'in açıklamasının tam metni şöyle:

"23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını bahane ederek bol bol süslü laflar eden Eğitim Bakanlığı yetkilileri, eğitimde ve okullarda devam eden sorunları görmezden gelmektedirler.

Kolej giriş sınavları ile öğrencilerin öğretmenlerin ve velilerin maddi ve manevi olarak sömürülmesine çanak tutan Eğitim Bakanlığı, okullardaki sorunların çözümü konusunda da acizlik içindedir. Hala daha okullarına gitmeyen öğretmenlere sesini çıkarmayan, görevlerini yerine getirmeyen öğretmen ve yöneticilere partizanlık adına göz yuman bu yönetim anlayışıyla bir yere varılamayacağı açıktır. Görevlerini yerine getirmediği denetleme raporlarına girmiş olan Şht. Ertuğrul İlkokulu müdürüne yönelik hiçbir yasal tedbir almayan, okulda yaşanan eğitim kaosunu ortadan kaldıramayan, bir okul müdürüne bile söz geçiremeyen Eğitim Bakanı’nın o koltukta oturması tamamen şahsi tatmin amacından öte bir anlamı ifade etmemektedir.

Ders yılı başından beri sendika olarak ortaya koyduğumuz tüm iyiniyetli çaba ve girişimlere rağmen, sorunların üzerini örtmeyi ve zaman kazanmayı tercih eden Eğitim Bakanlığı, bu okulda geçen Perşembe gününden beri devam eden uyarı grevinin esas sorumlusudur. Okuldaki ders programını bile Nisan ayı sonunda yaptırabilen bir Eğitim Bakanlığı eğitimin hangi sorununu çözebilecektir?

Okullara maddi kaynak ayıramayan, kolej giriş sınavları ile çocukları ve velileri maddi ve manevi olarak ezen, okullardaki müfredat ve kitapların uyumsuzluğunu dikkate almayan, kolej yarışı yüzünden spor, müzik ve çocukların yeteneklerini geliştiren etkinlikleri ihmal ettiren, alt yapı yetersizliklerini geçiştiren ve devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapıp, özel okulları teşvik eden bir Eğitim Bakanlığı’nın eğitime vereceği hiçbir şey kalmamıştır.

Bu çerçevede sorunları dile getirirken, Şht Ertuğrul İlkokulu’nda “nitelikli eğitim” talebi ile devam eden uyarı grevinin sonuç alınıncaya kadar süreceğini bildirir, Eğitim Bakanı Sn. Dr. Özdemir Berova’nın bu sorunu bile çözecek yeteneği yoksa derhal istifa etmesi gerektiğini vurgularız."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.