1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Elcil yineledi: "Gökçekuş görevden alınsın"
Elcil yineledi: "Gökçekuş görevden alınsın"

Elcil yineledi: "Gökçekuş görevden alınsın"

Elcil, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’u görevden alması talebini yineledi.

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’u görevden alması talebini yineledi.

Elcil,  “göreve geldiği günden itibaren Yakın Doğu Üniversitesi’nin bir memuru gibi hareket etmekle” suçladığı YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’un yaptığı yanlışların Yüksek İdare Mahkemesi’nin 247/2015 sayılı kararı ile bir kez daha açığa çıktığını kaydetti.

Elcil, açıklamasında, “YÖDAK Başkanı olarak yasalara uygun ve demokratik usullere göre hareket etme yerine mahkeme kararında da belirtildiği gibi taraflı ve despotça hareket eden Sayın Hüseyin Gökçekuş mahkeme kararı ile mahkûm edilerek, mahkeme masraflarını da kişisel hesabından ödenmesine karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Elcil,  Cumhurbaşkanlığı tarafından atanan YÖDAK Başkanı’nın ortaya koyduğu icraatların, Cumhurbaşkanlığı’nı doğrudan ilgilendirdiğini ve sorumluluğun Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı da bağlamakta olduğunu ileri sürdü.

YÖDAK Başkanı Hüseyin Gökçekuş’un yanlış ve yasalara aykırı uygulamaları olduğunu sözlü ve yazılı olarak belgeleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı’na sunmalarına rağmen Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Gökçekuş’u görevden almaya yaklaşmadığını belirten Elcil, “YÖDAK Başkanı Sayın Hüseyin Gökçekuş hakkında, belgeleri ile ortaya koyduğumuz tüm itirazları görmezden gelen Sayın Akıncı’nın, bu mahkeme kararı ile demokratik ilkelere ve yasalara aykırı davranan bu şahıs hakkında nasıl hareket edeceğini merakla beklemekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Elcil, “YÖDAK’ı Yakın Doğu Üniversitesi’nin bir kurumuna dönüştürdüğünü” iddia ettiği YDÜ eski Rektör Yardımcısı ve YÖDAK Başkanı Hüseyin Gökçekuş’un görevden alınması için  Akıncı’dan derhal harekete geçip gereken iradeyi ortaya koymasını talep  ettiklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.