1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Elcil'den Akıncı'ya mektup: "YÖDAK'ın yaptıkları Cumhurbaşkanlığı'nı da bağlar"
Elcil'den Akıncı'ya mektup: "YÖDAK'ın yaptıkları Cumhurbaşkanlığı'nı da bağlar"

Elcil'den Akıncı'ya mektup: "YÖDAK'ın yaptıkları Cumhurbaşkanlığı'nı da bağlar"

KTÖS, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’la ilgili Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya mektup gönderdi.

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’la ilgili Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya mektup gönderdi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tarafından gönderilen ve basınla da paylaşılan mektupta,  Cumhurbaşkanlığı tarafından atanan bir makamın ortaya koyduğu icraatların Cumhurbaşkanlığı’nı bağlayıcı nitelikte olduğu savunuldu.

Mektupta, yasal yönden Cumhurbaşkanlığı, bu kişiyi görevden alması ile ilgili doğrudan yetkilendirilmese de, Yüksek Mahkeme yargıçlarının göreve atama ve alma yetkisi çerçevesinde işlem başlatabileceği veya YÖDAK Başkanı’nın mahkeme kararında da belirtilen yanlışların kamuoyu ile paylaşılıp, Savcılığın  harekete geçmesinin  sağlanabileceği belirtildi.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

 “Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından atanan YÖDAK Başkanı Hüseyin Gökçekuş’un yasa gereği demokratik kurallara uygun tarafsız hareket etmesi gerekirken, tam aksine Yakın Doğu Üniversitesi’ne menfaat sağlayacak bir ilişki içine girmesi kabul edilemez. Geçmişte ortaya koyduğumuz eylem ve açıklamalara kayıtsız kalınarak “haddimizi bilmemekle” suçlanmamız bu gerçeği gizlemeye yetmemiştir. İlgili şahsın icraatlarının yanlışlığı 8 Nisan 2016 tarihli Yüksek Mahkeme’nin 247/2015 sayılı kararı ile açıkça ortaya çıkmıştır.

Mektupta,Yakın Doğu Üniversitesi’nin geçersiz sınıf öğretmenliği diploması vermesi ile ilgili sizin makamınıza ilettiğimiz 11 Kasım 2015 tarihli mektup bile 1 Şubat 2016 tarihinde YÖDAK’a iletilmiş olup, bu konuda bizlere cevap dahi verilmediği gibi konu YÖDAK Yönetim Kurulu’nun gündemine bile getirilmemiştir.

Halkımızın toplumsal adalet duygusunu sarsan YÖDAK Başkanı’nın icraatları ile ilgili hassasiyetimizi vurgular, çalışmalarınızda başarılar dileriz”.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.