1. YAZARLAR

  2. Mustafa Tuncel

  3. Elektrik borçları konusunda söylemler hiç inandırıcı değil
Mustafa Tuncel

Mustafa Tuncel

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Elektrik borçları konusunda söylemler hiç inandırıcı değil

A+A-

Bilindiği gibi ELSEN Başkanı katıldığı tüm TV sohbetlerinde papağan gibi ‘Devletin Kurumumuza ..... TL borcu var. Bu borçlar ödenirse Kurum rahatlar’ teranesini tekrarlayıp duruyor. Birçok kişi de bunu kabullenip alkışlıyor. Kimse bunun doğru olup olmadığını sorgulamıyor. Halbuki aşağıda sıraladığım gerçekler bu miktarların  ne kadar uyduruk ve şişirme olduğunu gösteriyor.

  1. Bilindiği gibi KIBTEK vatandaşa 38 krş sattığı elektriği Devletimize 68 kuruşa satıyor. Bu iki fiatlandırma arasındaki büyük farkın  sebebi nedir ? Ağustos 2012 yılına kadar bu bedel 70 kuruştu ve bu 70 kuruşun 25 kuruşunu TC Büyükelçiliğinin geriye kalanın KKTC Maliyesi tarafından karşılandığı söyleniyordu. Ağustos 2012 de TC Büyükelçiliği bu katkısını durdurmuş bunun üzerine KKTC Maliye Bakanlığı ödediği bedeli 45 kuruşa düşürmek istemiş ancak  kıyamet kopmuş bunu başaramamıştı. Böyle garip bir uygulamaya Dünyanın başka hiçbir ülkesinde rastlanacağına inanmıyorum. Bu uygulama  KIBTEK’in Devletten alacaklarını şişirmek için uygulanan özel bir taktik gibi görünüyor. KIBTEK sözcüsü ELSEN Başkanı bu konuya inandırıcı bir açıklama getirmelidir.
  2. KIBTEK AKSA’dan 35 kuruşa satın aldığı elektriği DEVLETE 68 kuruşa satmaktadır. Dünyanın hangi ülkesinde bir Devlet Kurumu özelden 35 kuruşa aldığı bir hizmeti kendi mal sahibi olan Devlete 68 kuruşa kakalar ? ELSEN Başkanı Devletten alacaklarını ikidebir dillendirirken bu garabet duruma da açıklık getirmelidir.
  3. TC Yardım heyetinin WEB sitesinde yaptığım kısa bir gezinti sonrasında 2006-2011 döneminde KIBTEK Altyapıları için en az 90 Milyon TL harcama yapıldığını tesbit ettim. Ayni bilgileri KIBTEK Web sitesinden teyit etmek istedim. Ancak KIBTEK  Web sitesindeki ‘TC Kaynaklı Projeler’ Bağlantısının hernehalse çalışmıyor olması nedeniyle bunu başaramadım. Bilindiği gibi TC Hükümetleri bu karşılıksız yardımları KKTC halkına hizmet götürülsün diye yapmaktadır. Bu yardımlar KIBTEK Kurumuna veya ELSEN Yöneticilerine özel olarak yapılmış yardımlar değildir. Normalde dünyanın diğer tüm ülkelerinde bu gibi yatırımların bedeli ilgili Kurum tarafından karşılanır. Bizde ise KIBTEK  KKTC Devletine yapılan bu yatırımları hiçbir bedel ödemeden bedavaya getirmiş  üstelik bu yatırımları kullanarak yaptığı üretimi kendi Devletimize baskın pahasına bir bedelle satar olmuştur. Devletten yatırımları bedavaya alacaksın sonra da ürettiğini mal sahibine baskın pahası bir fiata satacaksın. Bu olmadı beyler. Kendinizi ayrı bağımsız bir kurum olarak görerek ürettiğiniz  elektriği Devlete baskın pahasına satacaksanız siz de Devlet kanalıyle sağlanan Yatırım Bedellerini  faizleriyle birlikte geri ödemelisiniz.   Ticaretin gereği budur.  Lütfen bundan sonra Devletimizle olan alacak ve vereceklerinizi  hesaplarken KKTC Devletinin size sağladığı yatırım bedellerini de dikkate alınız ve bunları faizleriyle birlikte alacak hesabınızdan düşmeyi unutmayın. Ancak bunu yaptığınız takdirde alacak verecek hesabınız inandırıcı olabilir.

ELSEN sözcülerine tavsiyem lütfen Toplumumuzu artık aptal yerine koymaktan vazgeçin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.