1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "Elektrik faturalarındaki indirimin bir aylık ertelenmesi ile Teknecik'e de filtre takabiliriz"
"Elektrik faturalarındaki indirimin bir aylık ertelenmesi ile Teknecik'e de filtre takabiliriz"

"Elektrik faturalarındaki indirimin bir aylık ertelenmesi ile Teknecik'e de filtre takabiliriz"

Dinçyürek, elektrik faturalarında yapılması düşünülen indirimin bir ay bir süre ile ertelenmesi ile oluşacak kaynağın, Teknecik Elektrik Santraline de filtre taılması için kullanılabileceğini belirterek, bu konuda girişim başlattığını açıkladı.

A+A-

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, elektrik faturalarında  yapılması düşünülen indirimin bir ay bir süre ile ertelenmesi ile oluşacak kaynağın, Teknecik Elektrik Santraline de filtre taılması için kullanılabileceğini belirterek, bu konuda girişim başlattığını açıkladı.Dinçyürek, bu konuda kamuyoyundan da destek beklediklerini belirtti.

Bakan Dinçyürek, bugün Ada Tv'de yayınlanan Gözde Akben Bekir'in sunduğu Günaydın Ada programına telefonla katılarak konuyla ilgili düşüncelerini anlattı.

Dinçyürek, dünyada uygulanan petrol fiyatları baz alındığında elektriğe yapılan zammın oldukça yüksek bir boyutta olduğunu,bugün dünyada akaryakıt fiyatlarında Yüzde 40'a varan inidirimler yapıldığını anımsattı.

Aynı indirimden ülkedeki vatandaşın  da yararlanması için girişim yapıldığını söyleyen Dinçyürek, bu konuda kendisinin yeni bir öneri ortaya attığını ve kamuoyundan da destek beklediğini belirtti.

Dinçyürek şöyle konuştu:

"Yapılması düşünülen indirimi bir ay ötelemeyi teklif edeceğim.Bu bir aylık ertelemede doğacak olan maddi kaynağı, Teknecik'e filtre takmak için kullanalım.Elde edilecek bu kaynak, filtre alınmasını karşılayacak boyuttadır.Bununla ilgili girişimleri başlatacağım. Sayılı aylar içerisinde Teknecik'in de tıpkı AKSA gibi  bir filtresi olacak.Böylece yıllardır konuşulan ama hiç bir adım atılamayan Teknecik konusunda da halkımızın sağlığını ve çevremizi tehdit eden bu sorun da ortadan kalkmış olur."

Bakan Dinçyürek, Elektrik Santrallerinde kullanılan yakıtlarda Yüzde 1 Kükürt oranlı yakıt kullanımı konusundaki kararın Bakanlar Kurulundan geçtiğini anımsatarak, bunun yanısıra 2 santralin de filtre takması durumunda KKTC'de yaşayan insanların yıllardır yaşadığı bu büyük çevre sorununun da ortadan kalkacağını söyledi.

Bu düşüncesinin ortaya koyarken finansmanı da hesapladıklarını, daha önce Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile yaptıkları toplantıda da filtre konusunda mutabakata vardıklarını anımsatan Dinçyürek, bu konuda kamouyunun desteğinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

Bu düşüncesinin hayat bulması durumunda elektrik faturası ödeyen vatandaştan bir aylık olmak üzere, anlayış beklediklerini söyleyen Dinçyürek: "Akaryakıt fiyatlarında yaşanan bu düşüşü, bu düşüncenin hayata geçmesi için tarihi bir fırsat olarak görüyorum. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor" dedi.

         Dinçyürek , bir kaç gün içerisinde hükümet nezdinde yapacağı temaslarla bu konuyu nihayetlendirip hükümet kararı almak için girişim yapacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.