1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Emekli Astsubaylar Derneği: “ Bu rapor siyasi hedef amaçlayan, Rum-Yunan yanlısı...”
Emekli Astsubaylar Derneği: “ Bu rapor siyasi hedef amaçlayan, Rum-Yunan yanlısı...”

Emekli Astsubaylar Derneği: “ Bu rapor siyasi hedef amaçlayan, Rum-Yunan yanlısı...”

Emekli Astsubaylar Derneği, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporunu, “siyasi hedef amaçlayan, Rum-Yunan yanlısı” olduğunu iddia ederek, kınadı.

A+A-

Emekli Astsubaylar Dernek Başkanı Esen Ömürlü, konuyla ilgili açıklamasında, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlandığı ve siyasi çözüm umutlarının yükseldiği bir ortamda, Rum-Yunan ve Ermenilerin yalan propagandalarına araç olan Avrupa Parlamentosu’nun bu kararının, Türk ulusunca kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ömürlü, 21 Aralık 1963’ten buyana, 1960 Kıbrıs ortaklık cumhuriyetini silah zoruyla işgal altında tutan ve bir Rum cumhuriyetine dönüştüren Rum-Yunan ikilisini görmezden gelen AB’nin, 2004 yılında, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni üyeliğe almakla, zaten tarihi bir hata yaptığını söyledi.

Esen Ömürlü, “Annan planı referandumu sürecinde de, Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri ve Rumların Annan planına hayır dediğini unutan Avrupa Birliği ve parlamentosu ne yapmak istiyor? AB üyeliği üzerinden, Kıbrıs’ı Yunanistan’a ilhak ettiğini savunan Rum-Yunan ikilisinin, bu hedeflerine varmalarına aracılık mı yapıyor?” dedi.

Ömürlü, çözüm olsa da, olmasa da Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü ve Türk askerinin Kıbrıs’taki varlıklarının devamının, Kıbrıs Türk halkının asla değişmeyecek kırmızı çizgisi olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini belirtti.

“Hiç kimse, batmakta olan AB gemisinin üyeliği uğrunda, sözde çözümler adına, Kıbrıs Türk halkının egemen varlığından, KKTC devletinden ve Türkiye’nin garantörlüğünden taviz vererek, geleceğimizi belirsizliğe heba edeceğimiz zannına kapılmasın, hayal görmesin” diyen Ömürlü,  çözüm isteminin temeli, siyasi mutlak eşitlik, iki Devletin egemen ortaklığı ile Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü olduğunu anımsattı.

Ömürlü, “Siyasi çözüm bu temelde ya olacak, ya olacaktır. Aksi takdirde KKTC Devleti Egemen varlığını sürdürecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.