1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Emir El Kıbrısı…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Emir El Kıbrısı…

A+A-

* Başbakan İrsen Küçük elektriğe yeni zamlar gelebileceği konusunda uyarıda bulundu. Hadi bakalım çilekeş vatandaş; hükümetin senden yeni özveriler bekliyor.
  
* Bu gidişle vatandaşın kendi elektriğini kendisinin üretmesi daha makbul olacak.
  
* Bireysel karşılıklı elektriklenmelere de pek güvenmeyiniz. Her an bir kısa devre sonucu elektriklenme bitebilir.
  
* 14 Şubat “Sevgililer Günü” dolayısıyla “Yüzüklerin Efendisi” filmini bir kez daha izledik. Başrollerde kuyumcularımız vardı!..
  
* Yıllar önce KKTC’deki bizim sevgililer, özel günlerinin farkına varmadan 14 Şubat’lar gelir geçerdi. Bu konudaki farkındalığı yaratan bizim KIBRIS’ın magazincisi Serim Oker olmuştu. Her 14 Şubat bana o nedenle rahmetli Serim’i anımsatır. Işıklar içinde yatmasını dilerim.
  
* “Sevgililer Günü”nden önce bir de “Eşekler Günü” düzenlendi. Kimse alınmasın, o müstesna gün sırf Karpaz’ın özgür eşekleri için düzenlendi.
  
* Bilmem anımsatmaya gerek var mı; 14 Şubat dışındaki günlerde de “seni seviyorum” sözcüğü bol bol ve rahatça kullanılabilir yani..
  
* Kayıt yaptıran kaçaklar aileleriyle birlikte büyük bir rakamı oluşturdu. Nüfus sayımı sırasında kendini nasıl saklayabildi bu büyük nüfus?.. Sığınaklarını göstersinler bari, sivil savunma amaçlı kullanabiliriz!..
  
* Metehan’da oluşan araba kuyruğuna bakan Rum polis merakla sordu: “Bizim tarafta benim bilmediğim bir şey mi var ki bu kadar akın ediyorsunuz?” Bizimkilerden biri yanıt vermiş: “Sizin tarafta bir şey yok ama bizim tarafta bu ara sömestri tatili var.”
  
* Bazı sürücülere dikkat. Onların sürücü ehliyeti yok, kamikaze ehliyeti var…
  
* Uçaksız – araçsız uçan kamikazeler de var. Onlar da uyuşturucunun gücüyle uçuyorlar.
  
* Karada petrol arama çalışmalarımız başlıyor. Petrol bulunursa Kuzey Kıbrıs emirliğine dönüşeceğiz. Başımıza bir de emir getirildi mi tamamız. Emir El Kıbrısi!..
  
* Ne dersiniz; yasemin kokulu Kıbrıs’ın yerini petrol kokulu Kıbrıs mı alacak?
  
* Çevreye karşı duyarsızlıklarımız bu hızla sürerse bir gün gelecek şu şiiri terennüm edeceğiz: “Orda bir çöl var uzakta, o çöl bizim çölümüzdür / İçine giremesek de, yanından geçemesek de /  O çöl bizim çölümüzdür.”
  
* Bitip tükenmeyen ve hatta yenileri beklenen uyarı eylemleri nedeniyle toplumumuz hep uyarılmış durumda. Bizi rahatlatacak relax eylemler ne zaman?!..
  
* Whitney Houston lüks bir otelin odasında son nefesini verirken “Bodyguard”ı Kevin Costner neredeydi? Çok yazık; “Bodyguard” bu kez kurtaramadı…
  
* “Whe Will Always Love You” Whitney... Toprağın bol ola muhteşem ses…
  
* Edilen yeminin cehenneme inananlar için geçerli olduğunu iddia edenler var. Yemin şerefe inananlar için de geçerlidir. Çünkü her yemin verilen bir şeref sözüdür aslında…
  
* Cemal Bulutoğluları’ndan belediye grevcilerine tehdit: “İşten atarım!..”  Yani “işe ben aldım, işten de ben atarım” mantığı…Ah Cemal Başkan ah; işte böyle iyilikten maraz da doğar!..
  
* İnterneti ilallahnet’e dönüştürmeyi başaran tek ülkeyiz. 
  
* “İnsan naziktir, ağır sözü kaldırmaz. ‘Eşek” dersin kızar da, sırtına bin aldırmaz.”  Aziz Nesin.
  
* Kitap üstüne: “Ahlâka uygun ya da aykırı kitap diye bir şey yoktur. Bir kitap ya iyi yazılmıştır ya da kötü. Hepsi bu kadar.” Oscar Wilde.
  
* Öğüt: Hayat yolunun inişleri ve yokuşları var. İnişler için dikkatinizi, yokuşlar için enerjinizi korumasını biliniz.
 
* Aşka dair: 2011’in Sevgililer Günü’nde ne aşklar ve ne sevgililer gördük ki, 2012’nin Sevgililer Günü’nde yerlerinde yeller esiyordu.
  
* Temel’in dünyası: Temel, içeride unuttuğu anahtarları alabilmek için arabasının kapısını telle açmaya çalışırken karısı Fadime onu uyarır: “Çabuk ol da yağmur başladı, ıslanacağız.” Temel kapıyı açma çabasını sürdürürken yanıt verir: “Ne fark eder?.. Bu meretin içerisinde de ıslanacağız, dışarısında da. Baksana üstü zaten açık.”
  
* Ve şiir… Ömer Hayyam’dan rubai: “Ezeli sırları ne sen bilirsin, ne de ben / Bu muammayı ne sen okuyabilirsin, ne de ben / Perde arkasında sen – ben dedikodusu var amma / Perde kalktı mı ne sen kalırsın, ne de ben.”

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.