1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. ENI helikopteri Barbaros üzerinde uçtu
ENI helikopteri Barbaros üzerinde uçtu

ENI helikopteri Barbaros üzerinde uçtu

Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalar yapmakta olan Barbaros Hayreddin Paşa gemisini Türkiye’ye satan Polarcus şirketi aleyhine dava açmaya hazırlanıyor.

A+A-

Fileleftheros “ ‘Barbaros’ Nedeniyle Norveçliler Aleyhine Dava” başlıklı haberinde Polarcus isimli Norveç şirketinin gemiyi Türkiye’ye satmasına karşın geminin resmi yöneticisi göründüğünü bunu da gizlemediğini, gemideki bilimsel personelden en az 18’inin -TPAO personelinin eğitilmesi için 3 yıllığına- Polarcus’un personeli olduğunu belirtti.

Polarcus şirketinin, Türk Petrolleri Anonim Şirketi (TPAO) hesabına sismik verileri toplayıp işlediğini belirten gazete, edindiği bilgilere dayanarak şirket aleyhine Ada içinde ve dışında dava açılması için gerekli verilerin neredeyse tamamlandığını, bu verilerin, açılacak davalardan sonuç alınabileceğini gösterdiğini yazdı.

Gazete Polarcus şirketinin Rum Şirketler Mukayyitliği’ne kayıtlı ve merkezi Limasol’da görünen Polarcus Multi Client CY Ltd. isimli bir de yan kuruluşu bulunduğunu belirtirken Doğu Akdeniz’de Barbaros’a eşlik etmekte olan Bravo Supporter isimli destek gemisinin de Norveçlilere ait olduğunu kaydetti.

BARBAROS’UN HAREKETLERİ İZLENİYOR

Gazete “Kıbrıs MEB’ini Tarıyor... ‘Barbaros’ Hazırlıklarını Tamamladı” başlığı altında, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki seyir ve diğer faaliyetleriyle ilgili detaylı bilgiler aktarmaya bugün de devam etti.

Barbaros’un Türkiye tarafından yayımlanan Navtex’le belirlenmiş sınırlar içerisinde hareket etmeye özen gösterdiğine dikkat çeken gazete dünkü seyri sırasında 9 Numaralı parselde ENI-Kogas konsorsiyumu adına çalışma yapmakta olan Saipem 10000 sondaj gemisine 20 kilometre mesafeden geçiş yaptığını ekledi.

ENI HELİKOPTERİ BARBAROS ÜZERİNDE UÇTU...

Gazete ENI’ye ait helikopterin, sondaj gemisi ile Larnaka limanı arasında rutin uçuşunu gerçekleştirdiği sırada, önce -saat 09.00’da-  Barbaros Hayreddin Paşa gemisiyle, ardından da Türk savaş gemisiyle karşılaştığını yazdı.

ENI helikopterinin, Barbaros’un üzerinden uçtuğunu fark edince güzergahını biraz değiştirdiğini, bu sefer de savaş gemisine yaklaştığı için yine rota değiştirdiğini yazan gazete helikopter pilotunun, Barbaros’un o anda deniz içerisinde sismik araştırma ekipmanını çekip çekmediğini fark edemediğini de haberine ekledi.

LAKKOTRİPİS: “ARALIK’TA 2, 3 VE 9 NUMARALAR PARSELLERDEN BİRİNDE İKİNCİ SONDAJ ÇALIŞMASI BAŞLAYACAK”

Fileleftheros Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin Rum Yönetiminin enerji programında hiçbir sorun yaratmadığını, ilk sondajı tamamlamakta kararlı olduklarını söylediğini yazdı.

Gazeteye göre Doğu Akdeniz’deki durum ve Türk gemilerinin hareketleri konusunda saat başı bilgi aldığını, ENI’nin de sondaj çalışmalarıyla ilgili kendisine günlük bilgi verdiğini anlatan Lakkotripis Saipem 10000’in gerekli derinliğe ulaşmaya çalıştığını, şu ana kadar teknik herhangi bir sorun saptanmadığını her şeyin normal olduğunu söyledi.

Lakkotripis sondaj programlarının değişmediğini, Saipem 10000’in Aralık ayında 2, 3 ve 9 numaralı parsellerden birinde ikinci sondaj çalışmasına başlayacağını sözlerine ekledi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.