1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Eraslan’ın “Kuzey Kıbrıs’ta Basın Özgürlüğü” adlı kitabı yayımlandı
Eraslan’ın “Kuzey Kıbrıs’ta Basın Özgürlüğü” adlı kitabı yayımlandı

Eraslan’ın “Kuzey Kıbrıs’ta Basın Özgürlüğü” adlı kitabı yayımlandı

Burhan Eraslan’ın “Kuzey Kıbrıs’ta Basın Özgürlüğü” adlı kitabı yayımlandı.

A+A-

Burhan Eraslan’ın “Kuzey Kıbrıs’ta Basın Özgürlüğü” adlı kitabı yayımlandı.

Işık Kitabevi yayınları arasında yer alan kitabın yazarı Burhan Eraslan tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Kitap, 356 sayfa ve iki ana bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, Kıbrıs Türk basınında kısıtlamaların tarihsel bağlamına odaklanmış olup, gazetecilere yönelik “vatan hainliği” suçlamaları ve basını şiddet yoluyla susturma eylemlerini incelemekte. İkinci bölümde ise, siyasal iktidarların basını davalar yoluyla susturma girişimlerine ilişkin örnekler ele alınmış ve basın özgürlüğüne ilişkin yeni yasal kavrayışların analizi yapılmıştır.

Kitap; 1962 ve 1996 yılı gazeteci cinayetlerini, Yenidüzen gazetesinin 200 milyon TL, Kıbrıs Postası gazetesinin ise 80 milyon TL tazminata mahkûm edilmesini,  Avrupa gazetesi yazarlarının hapisle cezalandırılmasını, o günlerde yaşanan tartışmalarla birlikte yeniden gün ışığına çıkarmaktadır. Kitap ayrıca; Cumhurbaşkanı ve BDH ile TKP eski Genel Başkanı Mustafa Akıncı, İkinci Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Üçüncü Cumhurbaşkanı ve UBP eski Genel Başkanı Dr. Derviş Eroğlu, Başbakan Yardımcısı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Kıbrıs Türk siyasetine damgasını vurmuş merhum siyasetçiler KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, CTP eski Genel Başkanı Özker Özgür ve CTP eski Genel Sekreteri Naci Talat Usar’ın basın özgürlüğüne ilişkin görüş, düşünce ve önermelerini de içermektedir.

Kitabın yazarının kısa özgeçmişi:

Burhan Eraslan, 1956 yılında doğdu. Orta Öğrenimini Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi’nin Elektronik Bölümü ile Anadolu Üniversitesi’nin Halkla İlişkiler Bölümü ve İktisat Bölümü mezunudur. Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Gazetecilik üzerine Yüksek Lisans yaptı. 1984-2005 yılları arasında Yenidüzen gazetesinde çalıştı. Bu sürede, Yenidüzen gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü ile Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinde de bulundu. Yenidüzen gazetesinde yayınlanmış çok sayıda özel haber ve makalesi bulunmaktadır. Necati Özkan Vakfı’nın Gazetecilik Ödülü sahibidir. Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterlik ve Onur Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.  KKTC Basın Kartı Komisyonu Üyeliği yaptı. Sürekli Basın Kartı sahibidir. 2005-2009 yılları arasında, KKTC Meclis Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüttü.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.