1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Erçal: "Anayollardaki refüjleri kirletenlere cezai işlemler uygulanmalı"
Erçal: "Anayollardaki refüjleri kirletenlere cezai işlemler uygulanmalı"

Erçal: "Anayollardaki refüjleri kirletenlere cezai işlemler uygulanmalı"

Erçal, yol kenarlarındaki ışıklı tabelalarda da gerekli düzenlemelerin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

A+A-

CTP Güzelyurt Milletvekili Hüseyin Erçal da, “Çevre sorunları ve hükümetin bu yöndeki icraatları” konulu güncel konuşmasında, ilk olarak Güney’deki yangından duyduğu üzüntüyü dile getirdi, yangından çıkar sağlama girişimlerini eleştirdi, önemli olanın yangının en hızlı şekilde söndürülmesi için hareket edilmesi olduğuna değindi.

Erçal, yangının ülke doğasına büyük zarar verdiğine işaret ederek, ülke doğasını ve çevresini korumak için birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaptı.

KKTC’de de çevreye büyük zarar verildiğini, taş ocakları, çevre sorunları, CMC gibi sıkıntıların sürdüğünü, hükümetlerin gerekli önlemleri almak için ne aşamada olduğunu bilmediğini ifade eden Erçal, CMC konusunda devlet ciddiyetinin ortaya konmasını ve bu sıkıntının bir an önce çözümlenmesini istedi. Erçal, hükümetin CMC ile ilgili görüşünü sordu. 

Hüseyin Erçal, karayolları ağında ve özellikle Ercan Lefkoşa Girne arasındaki refüjlerin kirliliğine işaret ederek, bu yollarda temizliğin yapılmasının ne kadar zor olabileceğini sorguladı, toplumun da daha duyarlı olması gerektiğini kaydetti ve cezai işlemlerin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Erçal, yol kenarlarındaki ışıklı tabelalarda da gerekli düzenlemelerin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Yol kenarlarına yapılan inşaatlar, aydınlatma sıkıntıları ve eksik kalan bariyerler gibi sorunların da üzerine hızlı bir şekilde gidilmesi gerektiğini ifade eden Erçal, ülkeyi düzen altına almanın ne kadar zor olabileceğini sordu, hükümetin gerekli adımları atmasını istedi.

Erçal, Güzelyurt bölgesindeki sağlık hizmetleri ağının da güçlendirilmesini isteyerek, bölgeye söz verilen yeni hastane temelinin zaman geçirilmeden atılması gerektiğini söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, taş ocakları ve CMC ile ilgili konulara değinerek, yapılan çalışmaları anlattı, bu alanlarda geçmişe bakmadan hükümeti döneminde üzerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışacağını kaydetti.

Ataoğlu, refüj aralarındaki çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması için gerekli ilgili birimlere yazıların yazıldığını ifade ederek, yol kenarlarının temizlenmesinin turizm açısından çok büyük önem taşıdığını vurguladı.

Ataoğlu, Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak Ercan’dan itibaren yolların temizlenmesi için çalışma başlattıklarını, temizlik çalışmalarının sürdüğünü, ağaçların sulamalarının yapıldığını, yol boyunun tellendirilip ağaçlandırılacağını ve çiçeklendirileceğini anlattı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.