1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Erhürman: "UBP ile Kıb-Tek’in özerkleştirilmesi v.b. konularda anlaşmaya vardık"
Erhürman: "UBP ile Kıb-Tek’in özerkleştirilmesi v.b. konularda anlaşmaya vardık"

Erhürman: "UBP ile Kıb-Tek’in özerkleştirilmesi v.b. konularda anlaşmaya vardık"

CTP-BG Genel Sekreteri Tufan Erhürman yeni kabinenin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından gelinen süreç hakkında konuştu.

A+A-

CTP-BG Genel Sekreteri Tufan Erhürman yeni kabinenin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından gelinen süreç hakkında BRT’ye konuştu.

Sabah Rotası’na konuk olan Erhürman, açıklamasında hükümet programıyla ilgili bilgi verdi.

Erhürman, hükümet programının temelinin hazır olduğunu kaydederek, bakanların da kendi bakanlıkları ile ilgili eklemeler yapmalarının ardından hükümet programının tamamlanmış olacağını söyledi.

Koalisyon hükümetinin öncelikleri hakkında da bilgi veren Erhürman UBP ile genel yapısal reformlar konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Erhürman “Ulusal Birlik Partisi ile polisin sivile bağlanması, tek seçim bölgesi ile ilgili yasanın 9 ay içinde geçirilmesi, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yapısının değiştirilerek gerçek anlamda bağımsızlığını kazanması, kamu bankalarının özerkleştirilmesi, Kıb-tek’in özerkleştirilmesi, özerk limanlar yönetiminin kurulması, DAÜ ve LAÜ’nün özerkleştirilmesi konularında anlaşmaya vardık” dedi.

Ekonomi boyutunda ise gerek turizm gerekse de tarımda küçük ve orta ölçekli işletmelerin destekleneceğini belirten Erhürman, sermayenin tabana yayılması ve kooperatifçiliğin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Erhürman UBP ile koalisyon protokolü ve hükümet programı konusunda büyük problemler yaşamadıklarını belirtti, “CTP-BG zannedildiği gibi büyük ödünler vermedi. 7 gün sonra hükümet programı paylaşıldığında bu görülecek” dedi.

CTP-BG Genel Sekreteri, Parti tabanının hükümet programında yer alan ilkeler konusunda kendilerini denetleyeceğini belirtti.

DP UG Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın koalisyon hükümeti ile ilgili açıklamalarına yönelik bir soruya ise Erhürman, bu konuda çok hassas olduklarını, Türkiye’den kendi partisine tek bir yetkilinin bırakın baskı yapmayı, telkinde bile bulunmadığını söyledi.

Hükümet programında Kıbrıs konusu ile ilgili üç paragraf bulunduğunu belirten Erhürman, paragrafların Anastasiadis – Eroğlu ortak açıklama metnine dayandığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.