1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Erk: "Dananın kuyruğu koparsa dana bizde, kuyruğu da UBP’de kalır"
Erk: "Dananın kuyruğu koparsa dana bizde, kuyruğu da UBP’de kalır"

Erk: "Dananın kuyruğu koparsa dana bizde, kuyruğu da UBP’de kalır"

CTP eski genel sekreteri Kutlay Erk “su meselesinden dolayı dananın kuyruğu koparsa dana bizde, kuyruğu da UBP’de kalacak”dedi.

A+A-

Sonuç Cevizci

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) eski Genel Sekreteri Kutlay Erk, Diyalog TV’de katıldığı Odak Noktası programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Partisinin büyük ortağı olduğu hükümetin bozulma ihtimalini değerlendiren Kutlay Erk, bu duruma üzülmeyeceğini söyledi.  Kutlay Erk, hükümetin bozulmasının ardından kurulması gündemde olan Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Demokrat Parti (DP) koalisyonunun ise su konusunda Türkiye’ye boyun eğileceğini ileri sürdü.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün, su konusunda Başbakan Kalyoncu’ya verdiği süreye de değinen Kutlay Erk şunları aktardı, “Hükümetin bozulması halinde zarar edecek olan UBP’dir. Özgürgün tarih verdi ama ne olacağını açıklamadı. Böyle şeyleri genellikle çözmezsen şunu yaparım denir ama tarih açık bırakılır.

Belli ki UBP kendi içendeki tartışmalardan dolayı böyle bir tarih açıklama uyarı yapma ihtiyacı hissetti ama ne yapacağına dair ipucu vermedi. Örneğin “Çarşamba’ya kadar, çözdük çözdük çözmedik biz hükümetten ayrılıyoruz” demesini çok arzu ederdim.”

"Hükümet bozulursa üzülmem…"

Hükümetin bozulması durumunda buna kişisel olarak üzülmeyeceğini belirte Erk, “Çarşamba günü geldiğinde ne olur bilmem. Dananın kuyruğu kopacaksa kopar ama bu dananın uyruğu koparsa dana CTP’de, kuyruk UBP’de kalır. Kuyruğu koparanlar bilecekler ki kuyrukla kalacaklar dana ile değil. UBP bırakır giderim hükümeti derse olabilir çok da üzülecek değilim” dedi. 

“UBP-DP hükümet kurarsa…”

UBP ve DP koalisyon seçeneğini değerlendiren Erk’e göre, iki parti koalisyon kurması durumunda su konusunda Türkiye’nin istediği şekilde hareket edecek. 

Erk, “Koalisyondan şikâyetçi olmam ama su konusunda bunlar hükümet olduğunun ertesi günü su adına ne varsa Kuzey Kıbrıs’ta Türkiye’ye verirler. Gökten yağanı da, yerden akanı da, denizden artırttığını da her damlasını verir. Ercan’ı verdikleri gibi. Sonra arkasından bakar dövünürüz” ifadelerini kullandı. 

“Sokağı zapt edemezler”

Erk, Suyun Türkiye’nin istediği modelde işletilmesi konusunda karar alınırsa iki partinin sokağı zapt edemeyeceği uyarısında bulundu. Erk, “Bu iki parti hükümet kursun ve suyu verdim diye Türkiye ile anlaşma yapsın sokağın zapt edemeyecekler sivil toplum hareketini zapt edemeyecekler” dedi.

Panama ve İrlanda’dan örnek verdi

Suyun özelleştirilmesi konusunda Panama ve İrlanda’yı örnek gösteren Erk, sözlerini şöyle tamamladı, “Panama’da İrlanda’da yüzbinler sokaklara döküldü su özelleştiriliyor diye.  Bu saatten sonra herhangi bir siyasi partinin haddi değildir Türkiye’nin istediği şekilde Kuzey Kıbrıs’ta suyu Türkiyeleştirmek . Haddimdir diyen siyasi partilerde sokaktaki kitlelerle yüzleşecek.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.