1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Eroğlu-Anastasiadis-Eide görüşmesi 9 Ekim'de
Eroğlu-Anastasiadis-Eide görüşmesi 9 Ekim'de

Eroğlu-Anastasiadis-Eide görüşmesi 9 Ekim'de

Eide’nin 7 Ekim’de Ada’ya gelmesiyle Kıbrıs müzakerelerinin yeni aşaması da başlamış olacak. Eide, Ada’ya geldiği gün Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’le, 8 Ekim’de Cumhurbaşkanı Eroğlu’yla görüşecek, 9 Ekim’de ise Eroğlu ve Anastasiadis’le ortak görüşme

A+A-

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin 7 Ekim’de Ada’ya gelmesiyle Kıbrıs müzakerelerinin yeni aşaması da başlamış olacak. Eide, Ada’ya geldiği gün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le, 8 Ekim’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla görüşecek, 9 Ekim’de ise Eroğlu ve Anastasiadis’le ortak görüşme gerçekleştirecek.

Fileleftheros; “Yeni Aşama İçin Ortak Görüşme... Eide Geliyor ve Yeni Yaklaşımı Başlatarak Eroğlu ve Anastasiadis’le Görüşüyor” başlıklı haberinde, güvenilir bilgilere dayanarak, BM’nin artık “gerekli gördüğünde köprü kurucu öneriler sunabilme” olanağını da elinde bulunduran Eide’nin, 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama tahtında Kıbrıs sorununun bütün başlıklarını görüşmeye açmakta kararlı göründüğünü yazdı.

Eide’nin gelişi öncesinde Genel Sekreter’in Kıbrıs’ta Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum müzakere gruplarıyla ayrı ayrı görüştüğünü hatırlatan gazete, devamla Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Kıbrıslı Türklerin, Rumların denetimi altında yaşamak zorunda kalmadan kendi hür iradeleriyle oluşturacakları demokratik bir ortamda yaşayacakları bir anlaşmaya varmak için çalıştıkları açıklamasını okurlarına aktardı.

Haravgi KKTC kaynaklı haberini, “Perşembe Günü Eroğlu-Anastasiadis Görüşmesi”, Politis de “Liderler 9 Ekim’de Yeniden... Eroğlu ve Anastasiadis Önümüzdeki Hafta Partileri Bilgilendiriyor” başlığıyla okurlarına aktardı.

Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Cumhuriyet Meclisi’ne 13 Ekim’de, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in de Rum siyasi partilerine önümüzdeki hafta başında bilgi vereceğini haberine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.