1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Eroğlu: "Benim bir farkım var..."
Eroğlu: "Benim bir farkım var..."

Eroğlu: "Benim bir farkım var..."

Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunu bir sonuca bağlayacağını belirtti.

A+A-

Eroğlu, “anlaşma olursa olur. Eğer olmazsa, halkımızla birlikte tartışarak yolumuzu çizeceğiz” dedi.

Eroğlu dün Marmara Spor Kulübü’nü ziyaret etti. Bayındırlık ve Ulaştır Bakanı, DPUG Genel Sekreteri ve Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar ve Marmara Spor Kulübü Başkanı İbrahim Türk de Eroğlu’nun ziyaretinde hazır bulundu.

“RUMLARIN TALEPLERİNE EVET DİYEN BİR LİDER SEÇİLİRSE…”

Konuşmasında, müzakerelerdeki tavır ve tutumunu  halkın bildiğini söyleyen Eroğlu, “Rumların da tutumunu ve aşırı taleplerini çeşitli zamanlarda çeşitli yerlerde anlattım” dedi.

Rum liderliğinin aşırı isteklerinin bulunduğunu söyleyen Eroğlu, onlara evet diyecek bir liderin seçilmesi halinde Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda yaşamaya şansının kalmayacağını ifade etti.

“RUMLAR, KAYBETMEMİ BEKLİYORLAR”

 “Güneyde de benim seçimi kaybetmem beklentisi içinde olanlar var. Çünkü, ben ne istediğimi biliyorum. Kıbrıs Türk halkını beklenti ve isteklerini müzakere masasına yansıttığımı biliyorlar” diyen Eroğlu, Rumların acemi birini beklediğine vurgu yaptı.

Kendisinin dışında 6 adayın daha olduğunu anımsatan Derviş Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“BENİM BİR FARKIM VAR…”

“Kimisi kazanmayacağını bilir, sadece sesini duyursun diye aday oldu. Bir ötekisi de kazanmayacağını bilir ama parti kurma amacı vardır. Benim o arkadaşlardan bir farkım vardır. Uzun yıllar başbakanlık yaptım. Olayları bizzat yaşayarak öğrendim. Bugüne kadar müzakere tutanaklarını okumak gelişmiş geçmiş olaylar hakkında bilgi edinmek demektir. Bu bilgiler ışığında da müzakereleri yürütmek tabii ki büyük bir avantajdır. CTP’nin adayı 5 yıl önce siyasete girmiş. Hasbelkader 9 ay beraber mecliste bulunduk. Elini sıkma fırsatı bulmadım. Çünkü sabah meclise gelirdi. Nisan sağlandıktan sonra kalkar kliniğine giderdi. Hasbelkader de seçim yasakları içerisinde 70 gün başbakanlık yaptı.”

“SAYIN TALAT DA ÇÖZEMEDİ”

Kıbrıs Türk tarafının çözümden yana olduğunu vurgulayan Derviş Eroğlu, “şu anda müzakereler devam etmiş olsaydı masada olacaktım. Çünkü ben masadan kaçmadım” dedi.

Eski Cumhurbaşkanı Talat’ın da ‘yoldaşım’ dediği Hristofyas ile çözüm bulamadığına dikkat çeken Derviş Eroğlu, “hatta dönem, ne yapayım kendimi mi asayım demişti. Kendisi çözüm bulamadı. Ama beni çözüm istememekle suçluyor. Ben masadayım ama muhatabım masada yok. Demek ki çözüm istemeyen biz değil onlardır” dedi.

Eroğlu şöyle devam etti:

“CTP adayı ne diyor? Eroğlu isteseydi Anastasiadis masadan kaçmazdı. Bunlar doğru sözler değildir. Dış dünyaya tek ses olamadığımız sürece kendimizi anlatmamız kolay değildir.  40 sene daha değil, kısa bir zaman içerisinde, bir zaman limiti içerisinde çözüme ulaşmaya çalışacağız. Ulaşamazsak, Rumların samimiyetsizliğini dünyaya anlatırız. Birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız. 

cb-eroglu-marmara-ziyaret-(1).jpg

cb-eroglu-marmara-ziyaret-(8).jpg

cb-eroglu-marmara-ziyaret-(9).jpg

cb-eroglu-marmara-ziyaret-(11).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.