1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Eroğlu: "Davos’tan müzakerelere devam edin, çözüm için çalışın mesajı çıktı"
Eroğlu: "Davos’tan müzakerelere devam edin, çözüm için çalışın mesajı çıktı"

Eroğlu: "Davos’tan müzakerelere devam edin, çözüm için çalışın mesajı çıktı"

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Davos’tan “müzakerelere devam edin, çözüm için çalışın” mesajı çıktığını söyledi.

A+A-

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir kabulünde sorulan soru üzerine Cumhurbaşkanı Akıncı’nın katıldığı Davos zirvesini değerlendirdi.

Davos’ta her sene bu ekonomik toplantıların olduğunu anımsatan Eroğlu, “bildiğim kadarıyla bir bedeli var ödeyip bu toplantılara katılıyorsunuz” dedi.

Eroğlu, insanların biraraya gelerek ekonomik faaliyetlerini ve propagandalarını aktarmak için düzenlenen bu toplantılara Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da katılmasının önemli olduğunu söyledi.

Akıncı’nın,Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadisve BM Genel Sekreteri Ban’la görüşmesinin de önemli bir adım olduğunu belirten Akıncı, “Bu 3’lü görüşmenin Davos’ta olması da önemli ama ben Cumhurbaşkanıyken 5 zirve toplantısına katıldım ama bir anlaşmaya varmak nasip olmadı” dedi.

Görüşmeler nerde ve hangi safhada olursa olsun faydası olacağına inandığını dile getiren Eroğlu, “En azından anlaşma umudu yaratması bakımından anlamı vardır” diye konuştu.

Eroğlu, Davos’taki toplantıda da anlamlı bir sonuç var denilemeyeceğini sadece iyi niyet ve umut var mesajı verildiğini söyledi.

Bu görüşmelerin yıllardır gerçekleştirildiğini, önemli olanın zihniyet olduğunu belirten Eroğlu, Kıbrıs Rum halkının anlaşmadan yana iradesi olmadığı sürece bu zirvelerin devam edeceğini ancak sonuç almanın mümkün olamayacağını kaydetti.

Eroğlu, herşeyden önce BM Genel Sekreterinin Yunanistan’ı ve Rum Lideri‘anlaşın’ noktasında uyarması gerektiğini, bunu da iyi niyet mesajıyla yaptığını, kendisinin bu zirveden başka da bir şey beklemediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın 11 Şubat 2014’de imzalanan belgeye sahip çıkarken Rum lider Anastasiadis’in bu belgeyi görmezden geldiğini ifade eden Eroğlu, Rumların henüz çözüm iradesine ulaşmadığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.