1. YAZARLAR

  2. Levent Özadam

  3. Eroinle dans!
Levent Özadam

Levent Özadam

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Eroinle dans!

A+A-

“Yenildin eroin! Kabul et artık...

Acımasız çarmıhına germiştin beni. Çırılçıplak;

Kollarımdan, bacaklarımdan, buz gibi kapkara bir tahtaya çivilemiştin...

Tutsağındım!

Ama kurtuldum! Çekip kopardım bedenimi çivilerden.

Etlerim paramparça, kanlar içinde...

Bana güç veren neydi biliyor musun? Korkularım!

Evet, evet, yanlış duymadın; korkularım kırbaç oldu bana!

Umurumda bile değildi ölüm...Derdim seninleydi!

Bir kez daha yaşayamazdım aynı utancı.

Korkuların saplantıya dönüştüğü yer, bıçağın keskin yüzüdür! Biliyor muydun bunu?

O keskin yüzde, eski bölük pörçük ürküntü kırıntılarımı ezip geçen gerçek korkuyu tattım ben.

Seninle yeniden yüz yüze gelmek. Yeniden aynı batağa saplanmak...Kolumda şırıngayla, izbe bir köşede kasılıp kalmak. Gencecik bedenimi, kurban niyetine önüne sermek...

İşte beni, sürüklendiğim açmazdan çekip çıkaran gerçek korkularım!

Onları çok sevdim, dost oldum onlarla.

Korkularımın kırbacında yeniden can buldum.

Yüzümde şaklayan her darbe, BEN’i bana biraz daha yaklaştırdı.

Sancılıydı öze dönüşüm, dayandım...

Önce BEN’le barıştım, yeniden kendimi sevmeyi öğrendim.

Başardım!

Özgürüm artık...

Dansımız bitti!

Sonsuza dek susturuyorum orkestrayı...”

...

İzmirli bir genç kız;

Pskiyatrist bir baba ve avukat bir annenin kızı.

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Psikiloji bölümünü kazanıp, büyük hayallerle gidiyor.

Çok iyi bir eğitim ve aile görgüsüne sahip...

Bir yurt odasında başlıyor eroinle dansı, can dostu bir arkadaşının sayesinde...

Önce zararsız denilen minik renkli haplar, sonra otlar, esrar ve eroin...

Eroini önce burnundan çekiyor, sonra da damardan...

Hepsiyle de ‘ber kereden bir şey olmaz’ diye tanışıyor ve kaçınılmaz son...

Can dostunu bu yüzden kaybetmesi ona uyuşturucudan kurtulmak için büyük bir kuvvet oluyor...

Ve sonunda büyük mücadeleler sonrasında yeniyor düşmanını...

...

Bir kitaptan bu kadar mı etkilenir?

Evet etkilendim.

400 sayfalık kitabı iki günde okuma başarısında bulundum ilk kez.

Piraye’nin de yazarı olan Canan Tan, yaşanmış bu hikayeyi öyle güzel kaleme almış ki, derslerde okutulmaması için hiç bir neden yok.

Bunları niçin yazdım biliyor musunuz?

Önceki gün gazete haberlerinde ülkemizin çok tanınmış ve benim de çok sevdiğim bir sanatçının uyuşturucu bulundurduğunu görünce önce inanmadım, daha doğrusu ona  yakıştıramadım.

İçimde kaynar sular aktığını hissettim.

Tam da bu kitabı yeni bitirmişken okurla paylaşmak istedim.

...

Ne yazıktır ki ülkemizde de uyuşturucu yaşı artık ortaokullara kadar düştü.

Bir kaç gönüllü dernek dışında polisin özverili çalışmaları ve operasyonları dışında hiç bir şey yok elle tutulur.

Bir kereden bir şey olmaz diye başlıyor gençler, bu illet maddelere, sonra da müptelalık geliyor ardından...

Lütfen bu kitabı alın ve okuyun, ayrıca okutun...

Öncelikle de anne ve babalar!

Batağa saplanmak üzere olan bir kaç genci bile kurtarabilirsek çirkefn içinden ne mutlu bize...

...

NOT: Her hangi  ilgili  bir örgüte bu kitaptan 100 tane bağış yapmak istiyorum. İlgilenenler olursa beni arayabilirler.(L.ÖZADAM)


Okur Görüşü:

 

‘Devlet kendi eliyle ikinci iş yaptırıyor’

 

‘Sayın Özadam,

Özel ders, dershane ve ikinci iş yasağı ile ilgili ikinci yazınızı yazdınız. Ortalık yine hareketlendi. Şüphesiz bunda etkiniz var. Ancak yazarken taraflı ve bilgi noksanı ile yazmamanız meslek etiği açısından önemli.

Örneğin okullarda yapılan öğrenciden misliyle para alınarak yapılan okul kurslarından hiç bahsetmiyorsunuz. Devlet kendi eliyle ikinci iş yaptırıyor hiç bahsetmiyorsunuz. Bunu da yaparken devlet binaları, devletin elektriği ve suyu sıraları tüm donanımları kullanılıyor. Vergisi yok. Tamamen korsan ve yasaya aykırı. Ama bakan da hiç bundan bahsetmiyor. Sorsanız size diyecek ki savcılıktan görüş aldık bizim alış verişimiz “ödül” . Sorarım size bu kandırmacaya inanacak mısınız. Yasa açık ve herkese eşit mesafede (anayasa  mahkemesi doktorlar yasasını ikinci işten değil eğitlik ilkesine aykırı olduğu için iptal etti). Yeri okul olur ev olur ya da dershane olur. Özel ders verir, babutsa satar, bebek malzemesi dükyanı açar ya da tavuk satar. Hepsi ayni. Bakanın yaptığı gibi ona göre buna göre yasalar yorumlanamaz. Devlet kendi eliyle ikinci iş yaptırıyor herkes sus pus. Bunu yaparken genelgeyle yapıyor çıt yok. Sayın bakana kurslarla ilgili daha önce alınan mahkeme kararları olduğu hatırlatıldığında, sayın bakan masaya elini vurarak okul müdürlerine “size yapacaksınız diyorsam yapacaksınız arkanızda ben varım” demesini hiç gündeme getirmeyin. Okul kursu açmayan müdürlere bakanlık nezdinde baskı yapıldığını yazmayın. Kurs açmayan öğretmenlere müdürler seviyesinde baskı yapıldığını yazmayın. Hani hep yazarsınız “sabah öğretemeyen öğretmen öğleden sonra evinde mi öğretecek” ama sabah okul sıralarında öğretemeyen öğretmen öğleden sonra ayni sıralarda ayni öğrenciye paralı nasıl öğretecek” diye sormayın.  Duruma bakın TMK da kurs almış gitmiş ama özel ders verdiği iddia edilen ayni okuldaki öğretmenler kamu mahkemesine verildi. Adalete bakın. Bunu da yazmayın...’

 

MESAJ KUTUSU

 

Sayın Sunat ATUN, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’na hazır mısınız? Bu iş çoktan olmuş ve bitmiş bile de biz bile uyuduk galiba değil mi? Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun. Siyasi hayatınızda önümüzdeki günlerde büyük açılımlar olacak.

...

Sayın İrsen KÜÇÜK, İstanbul’da Sezai Sezen ve Turgay Konti sizi yanlız bırakmamış. Ancak sağlık konusunda kendi partiniz içinden kötü dedikodular yayılmaya başladı. Parti içindeki disiplini elinize geçiremezseniz başınız çok ağrıyacak, hem de kalbiniz.

...

Sayın Hasan BOZER, yarışmada dereceye giremeyen birini size Kainat Güzeli olarak yutturmuşlar ya duyunca gülmekten karnıma sancılar girdi. Bunun hesabını soracak mısınız yoksa alışığız böyle şeylere deyip es mi geçeceksiniz? Kim bu çakma güzeli size getirenler?

...

Sayın Süleyman GÖKTAŞ, Halil Falyalı’nın iddialarını yanıtlamayacak mısınız? Bazı konularda sessiz kalmak suçlamaları kabul etmek anlamında olabilir. Hadi biraz cesarat lütfen, kulağımız sizde...

...

Sayın Ferdi Sabit SOYER, CTP’li bir kurmay aradı ve iddiaya girdik. Diyor ki iki sene sonraki kurultayda yine partinizin başına geçecekmişsiniz. Ne dersiniz bu iddiayı kazanma şansım var mı? Yoksa iki senelik bir nadas devresi yaşayıp dönüşünüz muhteşem mi olacak?

...

Sayın Ersan SANER, CAS çalışanlarının önümüzdeik aydan itibaren ayın yarısında çalışıp 15 günlük maaş alacağı söylentileri doğru mu? Peki söyler misiniz kuzum bu insanlar nasıl olacak da geçinecekler?

...

Sayın Hasan TAÇOY, KTHY’nin eylem çadırından mesajlarınız geliyor. En ilgincini biz de çok beğendik. Bir tepsi baklava alıp ziyarete gitmeniz isteniyor. Az şekerli baklava olursa bizi de çağırın. Kuru baklava tercihimizdir.

...

Sayın Güvenç CANTAŞ, ilk kez dede olmak nasıl bir duygu? Minik yavruya sağlıklı mutlu ve başarılı bir yaşam diler genç çiftleri de kutlarız. Tonton bir dede olacağınızdan da hiç kuşkumuz yok.

...

Sayı Bülent GÜNKUT, bir rezaleti meydana çıkardınız ya helal olsun size! Bu bir devlet ayıbıdır ve umarız bunun üstüne gidilir. Ellerinize sağlık diyoruz. Bir gün mutlaka 5 çayında buluşacağız değil mi?

...

Sayın Özer KANLI, BRT çalışanlarının bir çoğu diken üstünde ve mesaj yağdırıyorlar. İşten durdurulma tehlikesi var mı diye soruyorlar. Bu konuda onları rahatlatırsanız memnun olacaklar.

...

Sayın Olgun AMCAOĞLU, hafta sonları nedense hep hanım köylü olup Kanlıköy sınırları dışına çıkmıyormuşsunuz. Yakın dostlarınız size kılıbıklık diploması vermeye hazırlanıyorlar bilesiniz.

...

Sayın Talip ATALAY, Diyarbakır’da çok yararlı işlere imza attığınız yönünde haberler aldık. KKTC’de de bu tür faaliyetleriniz olacak mı? Özellikle uyuşturu konusunda ülkemizde büyük bir boşluk var.

...

Sayın Şevket ABAHORLU, küçük bir kalp krizi geçirdiğinizi öğrendik, büyük geçmiş olsun. Sigara, içki ve yemek konusunda artık ciddi bir diyete girmek şart oldu değil mi?

...

Sayın Özcan ÖZCANHAN, sizin de küçük bir trafik kazası geçerdiğinizi öğrendik. Allah korumuş verilmiş sadakanız varmış. Şu motoru artık bir kenara bıraksanız diyoruz. Zira yollar trafik canavarlarıyla dolu...

...

Sayın Tansel DORATLI, size çok kırgınız doğrusu. Bunca yıldır iyi bir kahve falı uzmanı olduğunuzu biz daha yeni öğrendik. Hastane personeline var da bize yok mu? Şu fincanı artık bir devirsek diyoruz.

...

Sayın Şenel ELCİL, genel kurula çok ciddi hazırlandığınız gözlemleniyor. Adnan Eraslan’ın başına gelenler sizin başınıza gelmesin diye işleri sıkı tutuyormuşsunuz. Çekişmeli bir yarış olacak ama kazanacağınızı şimdiden müjdeleyebiliriz.

...

Sayın Raşit PERTEV, Girne Boğazı’nda yeni bir ev aldığınızı duyduk hayırlısı olsun. Allah güzel günlerde oturmak nasip etsin. Yakında aktif siyasete gireceğiniz yorumları da yapılmaya başladı doğru mu?

...

Sayın Kadri FELLAHOĞLU, hafta sonu Mustafa Çelik’in ciğer partisinde görülmüşsünüz. Afiyet bal şeker olsun da artık 30’li yaşlarda olmadığınızı da kabul etmek lazım değil mi?   

...

Sayın Mahmut DOĞAN, dün Yiğitler’deki festivalde aç kaldığınızı öğrendik ve çok üzüldük. Bu hafta bir öğlen buluşalım da size fırın kebabı ısmarlayayım ne dersiniz?

...

Sayın Mehmet LEVENT, 1975’te yazdığınız şiiri canlı yayında okurken az kalsın ağlayacaktım. Siz söylentileri boş verin. Sizi eleştirenler ülke insanını ne hale getirdiler onun üzerine kafa patlatsınlar.

 

Günün Fıkrası:

 

Rahibin horozu

Rahibin kilise bahçesinde bir kümesi vardır.
Bir gün horoz ortadan kaybolur.
Horozu bulması, ya da yeni bir horoz alması gerek. Ayinden sonra
cemaatine sorar:
-Kimin horozu var?
Bütün erkekler ayağa kalkar..
-Hayır onu demedim, horozu gören var mı?..
Bütün kadınlar ayağa kalkar..
-Hayır efendim, yani ben başkalarının horozunu kim gördü demek istiyorum..
Kadınların yarısı ayağa kalkar..
Rahip iyice kızar..
-Allah, Allah!.. Ne laf anlamaz insanlarsınız. Benim horozumu kim gördü yahu?..
Bütün rahibeler ayağa kalkar..
     

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.