1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Ersan: “Alınan karar Kıbrıslı Türk kayıp aileleri için endişe vericidir”
Ersan: “Alınan karar Kıbrıslı Türk kayıp aileleri için endişe vericidir”

Ersan: “Alınan karar Kıbrıslı Türk kayıp aileleri için endişe vericidir”

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği, AP'yi kınayan mektubu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’a iletilmek üzere Lefkoşa Ledra Palace barikatında BM Kıbrıs Barış Gücü askerine verdi.

A+A-

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği, Avrupa Parlamentosu’nun “Paşaköy’de bulunan Rum kayıpların kalıntılarının gömü yerlerinden taşındığı” iddiasıyla Türk tarafını suçlamasını kınayan mektubu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’a iletilmek üzere Lefkoşa Ledra Palace barikatında BM Kıbrıs Barış Gücü askerine verdi.

Mektubu vermeden önce basına okuyan Ersan, Avrupa Parlamentosu’nun bu kararının ayrıca her iki tarafta kayıplarla ilgili yürütülmekte olan soruşturmaları da hiçe saydığını dile getirerek, alınan kararın Kıbrıslı Türk kayıp aileleri için “endişe verici” olduğunu söyledi.

“KAYIPLAR ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAK ANLAMINA GELİYOR”

Kararının, “kayıplar üzerinden siyaset yapmak” anlamına geldiğini belirten Ersan, Avrupa Parlamentosu’nu, “bu insancıl konuda objektifliğini korumak amacındaysa kararını iptal etmeye” davet etti.

Ersan mektubunda, Avrupa Parlamentosu’nun söz konusu kararının tek yanlı ve Türk kayıpların durumunun Avrupa Birliği’nde Rum kayıplarla eşit şartlarda incelenmediğinin somut ve açık göstergesi olduğunu ifade etti.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Taşkent-Terazi-Tatlısu köylerinden 14 Ağustos 1974 tarihinde alınarak iki otobüse bindirilen 84 Kıbrıslı Türk erkeğin öldürüldüğü katliamda, otobüslerden birindeki Kıbrıslı Türklerin cesetlerinin bulunduğu yerin bazı Kıbrıslı Rumlar tarafından yol genişletme çalışmalarında değiştirilerek bir maden ocağına götürüldüğü, hatta bu şehitlerimizin üzerinden dozer geçirilerek kemiklerinin parçalandığı, olaya tanık ve/veya bilgisi olan Rumlar tarafından 2011 yılında basına açıklanmıştı.

Aynı konu Kayıp Şahıslar Komitesi’nin BM Temsilcisi Paul Henri Arni tarafından da 18 Şubat tarihinde yapılan basın açıklamasında da dile getirilmiş ve güneyde gömü yerlerinin taşınmış olduğu belirtilmiştir.”

Avrupa Parlamentosu’nun bu olayları hiç araştırmadan sanki bu olay sadece Kıbrıslı Rum kayıpların başına gelmiş gibi karar almasının, Türk tarafının ve Türk askerinin kınanmasının ve tazminat ödemeye davet edilmesinin AB’nin olaylara tek yanlı baktığını, Rum lobiciliğinin etkisinde kaldığını ve sübjektif karar aldığını gösterdiğini kaydeden Ertan Ersan mektubunda “Avrupa Parlamentosu’nun aldığı bu karar kayıplar üzerinden siyaset yapmaktır ve gerek Türk olsun gerek Rum olsun kayıp ailelerinin acılarını derinleştirmekten başka işe yaramamaktadır” dedi.

Mektupta, AP’nin bu insancıl konuda objektifliğini korumak amacındaysa, gömü yerleri değiştirilen Kıbrıslı Türk kayıpları için de acilen benzer bir karar alması veya 12 Şubat 2015 tarihli kararını iptal etmesi istendi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.