1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Ertuğruloğlu: "Biz ayinleri engellemeye değil, disipline etmeye çalışıyoruz"
Ertuğruloğlu: "Biz ayinleri engellemeye değil, disipline etmeye çalışıyoruz"

Ertuğruloğlu: "Biz ayinleri engellemeye değil, disipline etmeye çalışıyoruz"

Meclis Genel Kurulu toplantısında söz alan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin konuşmasına cevap verdi.

A+A-

Meclis Genel Kurulu toplantısında söz alan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, CTP Milletvekili Erkut  Şahali’nin konuşmasına cevap verdi.

Ertuğruloğlu, Rumların KKTC’deki dini yerlere ziyaretiyle ilgili “öncesinde her talebe evet denirdi Ertuğruloğlu geldi reddediyor” gibi bir algı oluşturulmasını doğru bulmadığını belirterek, ayin için geçiş taleplerinin çok arttığını açıkladı ve bu ayinlerin disipline edilmesi için alınan kararın abartılarak gündeme getirildiğini kaydetti.

“Biz ayinleri engellemeye çalışmıyoruz”  diyen Ertuğruloğlu, çok masum görünen dini ibadetler edebiyle, istismar edilmeden yapılsa söyleyecek birşeyleri kalmayacağını belirtti.

Ertuğruloğlu, dini siyasete alet etmeleri nedeniyle, 3 kilisede kısıtlama yapmadan diğerlerinde de yılda bir kez olmak üzere ayin yapılabileceğini söylediklerini dile getirerek, yapmaya çalıştıklarını, kararlarını, “keyfilik” diye nitelendirerek amacından saptırılmasının doğru olmadığını söyledi.

Bakan Ertuğruloğlu, bu kararların BM ve diğer yetkililere de aktarıldığını ve Rumların ayin yapma haklarını ellerinden almaya çalışıyormuş gibi gösterilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

ŞAHALİ

Yeniden söz alan Erkut Şahali, Güney Kıbrıs’tan yapılan başvuruların yurttaşlar tarafından yapıldığına işaret ederek, KKTC topraklarında yaşayan da bir dizi gayrimuslim olduğunu ve bu kişilerin de ayin yapmak için izin almasının doğru olamayacağını söyledi.

Şahali, ayin yapmaya gelenlerin edebiyle ayin yapmasından ne kastedildiğini bilmediğini kaydederek, kiliselerin tadili için kimlerin para verdiğinin de açıklanmasını istedi.

Şahali, bu ayinlerin müslümanların dinden çıkarılması için bir araç olarak kullanılan aktiviteler haline gelmesi halinde yapılacakların o zaman değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.