1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Eski polis binası yargıya ve başsavcılığa paylaştırılmış…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Eski polis binası yargıya ve başsavcılığa paylaştırılmış…

A+A-

   Halen metruk durumda olan Lefkoşa Girne Caddesi’ndeki eski polis binasının artık değerlendirilmesi gerektiğini savunan yazılarımıza katkılar gelmeye devam ediyor. Geçen günkü yazımda o binanın 17 Nisan 2002 tarihli ve E-740-2002 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla hukuk fakültesine dönüştürülmesi kaydıyla Yakın Doğu Üniversitesi’ne verildiğini anımsattım. Bu anımsatmam üzerine KKTC Başsavcısı Aşkan İlgen tarafından telefonla arandım. Başından beri bu binayla ilgili yazılarımızı ilgiyle izlediğini belirten Başsavcı Aşkan İlgen, konuyu gündeme taşımamıza teşekkür ettikten sonra mealen şu açıklamada bulundu:

   “Binanın hükümet tarafından Yüksek Mahkeme Başkanlığı’na tahsis edildiği gerçeği var. Durum bilgimize gelince kendi bina sıkıntımızı göz önünde bulundurarak bu kapsamlı binadan Başsavcılığımızın da yararlanabilmesi adına Yüksek Mahkeme Başkanlığı’yla istişarede bulunduk. Beklediğimiz anlayışı gördük. Bazı bölümlerin Başsavcılığımıza tahsisi konusunda görüş birliği sağlandı. Şu anda elimizde bize tahsis edilen bölümlerin anahtarları var. Dahası, binanın bazı odalarına girilmiş ve yerleşimler yapılmıştır. İç avludaki otoparkın çok yetersiz olduğu ve çalışanların arabalarına bile yetmediği bilinen bir şey. Kalabalıkları barındıracak ve çekecek bir projelendirme yapılması halinde araçların nereye park edileceğinin de düşünülmesi gerekir. En uygun çözüm otopark sorununu daha bir büyültmeyecek şekilde binanın zaten orada yerleşmiş olan başsavcılığımızla mahkemelerimize tahsis edilmesidir.” 

       *      *      *

   Sayın Başsavcı’nın bu açıklaması, hükümetin aynı mekânı değişik kurumlara mı tahsis ettiği konusundaki düşünceyi akla getiriyor. Binanın 2002’de YDÜ’ye uygun görüldüğüne ilişkin Bakanlar Kurulu kararı işte ortada. Yoksa 17 Nisan 2002 tarihli ve E-740-2002 tarihli karar daha sonra iptalmı edildi? Aradan geçen 10 yıla karşın o kararın uygulamaya konulmamasının nedeni böylesi bir iptal mi? 

   Hükümetten artık doyurucu bir açıklama beklemek herkesin hakkıdır sanırım…. 

   Bu arada Sayın Başsavcı’nın otopark yetersizliğiyle ilgili vurgulaması için bir alternatif gösterebilmek mümkün. Belediye’nin ilk kapalı ve kapsamlı otoparkı o civarda devreye girmiş bulunmaktadır. Mahmutpaşa kapalı otoparkının bölgedeki park sorununa belli oranda çözüm getirdiği düşüncesindeyim. 

   Tabii ki azıcık da yürümenin göze alınması gerekir!..

       *       *       *

   Sur içi Lefkoşa’nın popüler isimlerinden, eski belediye meclis üyelerinden, işadamı ve politikacı Hüseyin Moral ise metruk binanın müzeye dönüştürülmesi düşüncesine destek veriyor. Moral’ın bu konudaki mektubunu paylaşıyorum:        

    “Sayın Tolgay; Lefkoşa’ya ve Lefkoşa sur içine ilginizin olduğunu, bu konuda çok da duyarlı olduğunuzu yazılarınızdan ve yaptığınız söyleşilerden biliyorum… Surlar içerisindeki eski polis binasına ben değişik bir açıdan bakmak istiyorum. Bizlerin de sayısını bilmediğimiz çok miktarda tarihi eski eserin Lefkoşa, Mağusa, Salamis ve Girne depolarında korumasız bir şekilde tutulduğu turist rehberleri tarafından sürekli seslendirilmektedir. Bunun nedeni, KKTC sınırları içerisinde tarihi eserleri sergileyeceğimiz bir müzenin olmayışıdır. Söz konusu tarihi polis binasının bu amaç için restore edilip halkımızın ve bilhassa turistlerin ziyaretine müze olarak sunulmasının en mantıklı uygulama olacağını düşünmekteyim.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.