1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Euro Bölgesi'nde enflasyon arttı
Euro Bölgesi'nde enflasyon arttı

Euro Bölgesi'nde enflasyon arttı

Euro Bölgesi'nde enflasyon ekim ayında aylık ve yıllık bazda yüzde 0,1 arttı.

A+A-

Euro Bölgesi'nde enflasyon ekim ayında aylık ve yıllık bazda yüzde 0,1 arttı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) bugün açıkladığı nihai verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde enflasyon ekim ayında aylık ve yıllık bazda yüzde 0,1 artış kaydetti.

Piyasa beklentisi vro Bölgesi'nde enflasyonun aylık yüzde 0,1 artması, yıllık ise değişmemesi yönündeydi. Böylece, enflasyon aylık beklentiler paralelinde, yıllık beklentinin de hafif yukarısında gerçekleşirken, öncü verilerde değişmediği açıklanan yıllık enflasyon yüzde 0,1'e revize edildi.

28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) ise enflasyon ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı, yıllık bazda değişiklik göstermedi.

Bu yılın ekim ayında, AB'de 13 ülkede negatif enflasyon oranı belirlendi. Negatif enflasyon sıralamasında, en düşük oran 1,8 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde ölçüldü. Bunu yüzde 1,4'le Romanya ve yüzde 1,2 ile Bulgaristan izledi. AB'de en yüksek enflasyon oranına sahip ülkeler ise yüzde 1,6 ile Malta, yüzde 1,2 ile Belçika ve yüzde 0,9'la da İsveç oldu.

AB'de eylül ayına kıyasla ekim ayında yıllık enflasyon 14 ülkede azalırken, 7 ülkede değişmedi ve 16 ülkede artış gösterdi.

Euro Bölgesi enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında en fazla yukarı yönlü etkiler sebze fiyatları, restoran ve kafeler ve meyve fiyatlarından kaynaklanırken, taşıt yakıtı, ısınmada kullanılan yakıt ve gaz enflasyona en büyük aşağı yönlü etkiyi yaptı.

Euro Bölgesi'nde ekim ayı çekirdek enflasyon ise yıllık yüzde 1 artış beklentisine karşın 1,1 yükseldi.

ENFLASYON HEDEFİN ALTINDA

Enflasyon rakamları, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) fiyat istikrarını sağlamak için hedeflediği yüzde 2'ye yakın seviyenin oldukça altında gerçekleşti.

ECB, aylık 60 milyar Euroluk tahvil alım programına (parasal genişleme) 9 Mart'tan itibaren başlamıştı. Söz konusu program kapsamında, Euro Bölgesi'nde fiyat istikrarının sağlanması ve talebin canlandırılması hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.