1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Eyvah! Biz kimi destekleyeceğiz?
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Eyvah! Biz kimi destekleyeceğiz?

A+A-

Birisi başbakan olsun, bakan kalsın diye; ötekinin karısı müdür olsun, çocuğu yeğeni devlete kapağı atsın diye, maruz kaldıklarımıza akıl sır erdiremiyorum.

Düellolar cennetinde, hangi tarafa bakacağımızı şaşkın şaşkın düşünüp dururken atı alan Üsküdar’ı da geçiyor bu arada.

Dedim ya: Düello var! Dikkat edin de serseri kurşunlara yenik düşmeyesiniz.

Bir tarafta muhtıracı milletvekilleri, öte tarafta hükümetçiler…

Muhtıracılar bu iş böyle gitmez toparlanalım derken; hükümetçiler yolumuza devam ediyoruz zaten diyorlar.

Muhtıracılar bu düzeni değiştirmezsek partimizi elden kaybedeceğiz diyorlar. Mevcut kişiler ile partimiz elden gidecek; kan kaybediyoruz diye sızlanıyorlar. Gelin birlik olalım, bizi dinleyin ki iktidarımız sürsün; sürsün ki yağ da elimizde, bıçak da elimizde kalsın diyorlar. Başka da bir şey demiyorlar.

Oysa hepimizin başka şeyler de duymaya ihtiyacımız vardı. Biz çıkış yaptık çünkü olan bitenlerden şikâyetimiz var dışında bir şeyler duymaya da ihtiyacımız vardı. Şikâyetlerimizi gidermek için şunları yapmalıyız. Bunun için biz şu adımları attık demediler. Sadece gelin bize katılın dediler. Ama farklarını nasıl göstereceklerini söylemediler.

Unutmamalıyız: Farkını fark ettiremeyen farksızdır!

Ne büyük rastlantıdır ki, tam da bu sırada bazı bölgelerden, muhtıracıların şikayet ettiği parti yönetimine ve başbakana tam destek geldi.

Tam destek olanlar ve hiç destek olmayıp, mutlaka bu düzeni değiştirmek gerektiğine inananlar iki cephe açtılar.

Parti içinde eteğinde taşı olanlar, taşlarını döküyorlar. Birileri de kurultaya yatırım yapıyor.

 

***

Sahi kurultay dedik de, daha 6 ay yok mu kurultaya? Kuzey Kıbrıs küçücük bir yer. Kurultayda oy kullanacak delege, adayların ciğerini biliyor. 6 ay önceden propagandaya başlamak bizim gibi küçücük bir toplum için ne kadar rantabl diye sormadan duramayacağım gene.

Korkuyorum: Kurultay yarışına erken girmek, dikkatlerin devlet işlerinden parti işlerine kaymasına neden olacak. Bu da devletimizin bugünlerde içinde bulunduğu durumun belki de daha da kötüye gitmesine neden olacak.

Şimdi zamanı mı devleti idare edenlerin icraattan kopup, bireysel yarışlara mesai harcamasının?

Gerçi neler neler var mesai harcanması gereken!

Parti başkanlığına adaylığını açıklayan başbakana destek veren ilçe başkanları, adaylığını açıklamadığı halde kulislerde adı geçen diğer aday/lar, muhtıracı muhalif vekiller ve onların etrafında konuşlananlar… Peh… Kim takar devleti?

Eyvah eyvah!

***

İktidar partisi içinde iki koldan devam etmekte olan amacı tam olarak kavrayabilmiş değilim. Amaç muhtıracıların söylediği gibi (onların ifadeleri ile)UBP’yi güvenilir ve saygın hale getirmek mi, yoksa Başbakan İrsen Küçük’ü devirmek mi?

Peki İrsen Küçük’e tam destek beyan edenlerin amacı ne olabilir? Kurultayda ve her daim İrsen Küçük’ü destekleyip, devletin ve icraatların devamlılığını sağlamak için mi, yoksa varlıklarını şu anda gücü elinde tutandan yana kullanarak yerini sağlamlaştırmak mı?

Görüyorsunuz ya, her ki koşulda da yurttaşın kazanacağı bir şey yok.

Dövüş yine fillerin dövüşü, ezilen yine çimenler. Amaç yine bir hiyerarşi savaşı…

Yurttaşa seyirlik malzeme ve konuşulacak konu dışında bir pay düşmez kazanım olarak. Eğer bunu kazanım sayarsanız tabi… Öte yandan icraatların durması, fillerin dövüşü, propagandalar filan derken, ortalık yine duman olacak.

İcraatlar duracak, iktidar partisinin yeni bir kurultay macerasına şahit olunacak. Bu mücadele esnasında birileri gene mevkilerinden olacak, birileri mevki sahibi olacak ve süre öylece devam edecek. Sonunda giden paralar, yapılan harcamalar, hesabı bulunamayacak harcamalar, ziyaretler, dolaşmalar derken erken seçime kadar geçirilecek yurttaşa hiçbir kazanım sağlamayacak bir kayıp dönem daha geçirilecek. Sonrasında ise ver elini erken seçim…

Çünkü bunca dağınıklıktan sonra kurultay ile hükümet kurtulamaz. Hükümetin kurultay ile kurtulacağını savunanların beklemelerini ve izlemelerini salık vermekten başka bir sözüm olamaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.