1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Faiz Destekli Zirai Kredi Programı Projesi hayata geçiyor
Faiz Destekli Zirai Kredi Programı Projesi hayata geçiyor

Faiz Destekli Zirai Kredi Programı Projesi hayata geçiyor

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Bankası AŞ arasında “KKTC’de Tarımsal Amaçlı Faiz Destekli Kredi Uygulamasına İlişkin İşbirliği Usul ve Esasları Protokolü” imzalandı.

A+A-

arım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Bankası AŞ arasında “KKTC’de Tarımsal Amaçlı Faiz Destekli Kredi Uygulamasına İlişkin İşbirliği Usul ve Esasları Protokolü” imzalandı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, protokol çerçevesinde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı politikaları ve öncelikleri doğrultusunda ilgili sektöre katkı koyabilmek için sıfır faizli yatırım ve düşük faizli işletme kredi kullanımı sağlanacak.

Programdan, tarımsal faaliyetlerle uğraşan gerçek ve tüzel kişiler faydalanabilecek. Kredi miktarı toplam 6 Milyon TL olacak. Yatırım kredileri için 100, işletme kredileri için ise 40 bin TL’ye kadar kredi kullanımı için faiz desteğinden yararlanılabilecek.

Protokol, Reel Sektör Programında yer alan “Faiz Destekli Zirai Kredi Programı Projesi” kapsamında imzalandı.

2016 yılı için Tarımsal Amaçlı Faiz Destekli Kredi Uygulamasına ayrılan faiz desteği kaynak miktarının toplam 6 milyon TL olduğu ifade edilen açıklamada, bu faiz desteği ile en az 770 gerçek/tüzel tarımsal işletmeye 37 milyon TL kredi kullandırılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu kredinin Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği,  Arıcılık, Bitkisel Üretim, Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Avcılığı, Modern Sulama Sistemleri, Tarımsal Mekanizasyon ve Örtü Altı Yetiştiriciliği alanlarını kapsadığı belirtildi.

2010 yılından beridir uygulanan Tarımsal Amaçlı Faiz Destekli Zirai Kredi Projesi kapsamında toplam 998 gerçek/tüzel tarımsal işletmeye yaklaşık 82 milyon TL kredi kullandırıldığı belirtilen açıklamada, 32,5 milyon TL’lik faiz desteğinin bakanlık tarafından sağlandığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.