1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Fileleftheros: “Cephe alev aldı"
Fileleftheros: “Cephe alev aldı"

Fileleftheros: “Cephe alev aldı"

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in perşembe günü Rum Meclisi’nde yaptığı Kıbrıs sorununa ilişkin konuşma Rum siyasi partilerinden tepkiler almaya dün de devam etti.

A+A-

Fileleftheros gazetesi, “Cephe Alev Aldı – Kendilerini Haklı Çıkardılar – Her Parti Anastasiadis’in Konuşmasında Kendi Tezlerinin Doğrulanmasını Gördü” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Rum siyasi parti yetkililerinin Anastasiadis’in meclis konuşmasına ilişkin açıklamaların dün de sürdüğünü yazdı.

Gazete, iki büyük parti olan DİSİ ve AKEL’in, Anastasiadis’in konuşmasında “birçok olumlu nokta” tespit ettiklerini” belirtirken diğer küçük partilerin ise “bir dizi argüman sunarak görüş ayrılıklarına vurgu yaptıklarını” yazdı.

Habere göre, DİSİ’den yapılan açıklamada Anastasiadis’in konuşmasında dile getirdiği unsurlara “tam anlamıyla hemfikir olunduğu” ve Anastasiadis’in “müzakerelerde sağlanan ilerlemeye dikkat çekmesine karşın zorlukların ve aşılması gereken mesafenin varlığını da gizlemediği” belirtildi.

AKEL’in dünkü açıklamasında, Anastasiadis’in konuşmasında “Kıbrıs sorununun çözümünün ve müzakerelerin çerçevesinin iki toplumlu, iki kesimli federasyon olduğunu doğruladığı” ifade edilerek DİSİ’nin de aralarında bulunduğu tüm partilerin Hristofyas-Talat uzlaşıları karşısında tavır almasına karşın Anastasiadis’in müzakerelere “kaldığı yerden devam etmeyi tercih ettiği” vurgusu yapıldı.

Açıklamada ayrıca, Anastasiadis’in bu çizgide devam etmesi durumunda partinin desteğini almayı sürdüreceği de belirtildi.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos tarafından dün yapılan açıklamada, Anastasiadis’in konuşmasına ilişkin eleştiriler madde madde sıralanırken, Anastasiadis’in monolog şeklindeki bilgilendirmeyle “diyalogdan korktuğunu gösterdiği” iddia edildi.

Papadopulos, “mülkiyetteki 22 kriterin ve istisnanın neler olduğu, Eide’nin neden mülkiyetin yüzde 90’ının çözüldüğünü varsaydığı, toprak konusunun kriterlerinin neler olduğu, anlaşmazlıkların çözümü mekanizmasının ne olduğu, çözümün kritik ekonomik parametrelerinin maliyetinin ne olduğu, kara alma mekanizmalarının neler olduğu” gibi soruların da yanıtsız kaldığını vurguladı.

Rum Meclisi Başkanı Yannakis Omiru, Anastasiadis’in konuşmasında verdiği iyimserlik mesajlarına karşın gerçekçi yaklaşımın müzakerelerin tamamının yeniden değerlendirilmesi olacağını ifade etti.

Omiru, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemdeki açıklamalarının Türk tarafının tutumunun değişmediğini gösterdiğini de savundu.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, Anastasiadis’in meclis konuşmasında birçok gerçeği gizlediği iddiasında bulunurken, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, Vatandaşlar İttifakı ve Dayanışma Hareketi’nin açıklamalarında Anastasiadis’in “haklı bilgilendirme yerine siyasi rakiplerine yönelik konuştuğu, Türkiye’nin sorumluluklarına ve haklı gerçekten ilgilendiren konuların hiçbirine değinmediği” şeklinde eleştirilerde bulundular.

Öte yandan Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, dün partilerin kendisine yönelttiği eleştirilere, bir sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla yanıt verdi.

Anastasiadis, “Müzakere masasında bulunan tüm belgelerin incelemeleri için partilerin elinde bulunduğunu” söylemekte yetindi.

İZLENME ORANI “DÜŞÜK”

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, Anastasiadis’in Rum Radyo Televizyon Kurumu (RİK) ve “Sigma” televizyon kanalından yayınlanan meclis konuşmasının izlenme oranının çok düşük kaldığını yazdı.

Haberde, Anastasiadis’in 18:30-20:30 saatleri arasında yaklaşık iki saat süren konuşmasını RİK’ten 12 bin 261, Sigma’dan ise 11 bin 863 kişi, yani toplamda 24 bin 124 kişinin izlediği belirtildi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Politis: “Beklenen Yankılar – DİKO ve Küçükler Bilgilendirme Konusunda Eleştirilerini Sürdürdüler”.

Alithia: “Hep Muhalif Olanlardan Beklenen Tepkiler”.

Simerini: “Muhalefeti İkna Edemedi”.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.