1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Fileleftheros:“Mülkiyette Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler için üniter (tek) formül”
Fileleftheros:“Mülkiyette Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler için üniter (tek) formül”

Fileleftheros:“Mülkiyette Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler için üniter (tek) formül”

Mülkiyette, Güney’de ve KKTC’de mal sahibi ve kullanıcı olan Kıbrıslı Türk-Rum herkes için uygulanabilecek bir formül aranmakta olduğu ve tarafların, bugüne kadarki görüşmelerde vardığı nokta, bu hafta sonu yapılacak gözden geçirmede ortaya çıkacak.

A+A-

Mülkiyette, Güney’de ve KKTC’de mal sahibi ve kullanıcı olan Kıbrıslı Türk-Rum herkes için uygulanabilecek bir formül aranmakta olduğu ve tarafların, bugüne kadarki görüşmelerde vardığı noktanın, bu hafta sonu yapılacak gözden geçirmede ortaya çıkacağı haber verildi.

Fileleftheros “Mülkiyette Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler İçin Üniter (Tek) Formül” başlıklı haberinde, Rum tarafındaki mevzuatın hem Kuzey’de mal bırakan Rumların, hem de Güney’de mal bırakan Kıbrıslı Türklerin mülkiyet haklarını tanıdığını ancak hem Güney’deki Türk mallarının hem de Kuzey’deki Rum mallarının bugünkü kullanıcıları konusunda zorluk ve anlaşmazlıklar olduğunu yazdı.

Habere göre, mülklerin bugünkü kullanıcılarıyla ilgili hangi formülde uzlaşılırsa uzlaşılsın, her iki kategoriyi de – hem Kuzey’de malı olan Rumları hem de Güney’de mal bırakan Kıbrıslı Türkleri-etkileyecek.

Kullanıcıların, bugün tasarruflarında bulundurduğu evden, -mal sahibinin alması için- çıkmak istemeleri halinde hiçbir sorun çıkmayacağı ancak -siyasilerin söylemleri bir yana-  kullanıcının taşınmazı mal sahibi lehine boşaltmayı reddetmesi durumunda çıkacak sorunların göğüslenmesi gerekeceği vurgulanan haberde şunlar da kaydedildi:

“Türk tarafının,  ilk söz hakkının bugünkü kullanıcıda olmasını, aksi halde doğacak ihtilafın, çözümden sonra kurulacak Mülkiyet Komitesi’ne gitmesini isteyerek istismar etmeye çalıştığı da işte bu zor durumlardır.

Rum tarafı için ilk söz hakkının mal sahibinde olacağı ve malını nasıl yöneteceğinin mal sahibine kalmış olduğu açık ve nettir. Rum tarafı, özgür bölgelerdeki Türk malı kullanıcılarının bu malları çözümden sonra da tasarruflarında tutmak isteyeceklerin sayılarının çok az olmasına karşın varılacak anlaşmanın,  işgal bölgelerindeki Rum malı kullanıcıları için de aynı olacağını anlıyor.”

Gazete BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Mağusa İnisiyatifi’yle dünkü görüşmesi de dâhil, sürdürmekte olduğu temaslarının ana hedefinin, çözüm arayışlarına ve iki lidere halk desteği sağlamak olduğu görüşünü ortaya koydu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.