1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Filistin'den Güney Kıbrıs'a şok destek: "İkimiz de yabancıların işgaline uğradık"
Filistin'den Güney Kıbrıs'a şok destek: "İkimiz de yabancıların işgaline uğradık"

Filistin'den Güney Kıbrıs'a şok destek: "İkimiz de yabancıların işgaline uğradık"

Filistin eski Dışişleri Bakanı ve Fatah Partisi Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Nabeel Shaath’ın, Rum kesimindeki temaslarını dün tamamladığı haber verildi.

A+A-

Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın temsilcisi, Filistin eski Dışişleri Bakanı ve Fatah Partisi Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Nabeel Shaath’ın, Rum kesimindeki temaslarını dün tamamladığı haber verildi.

Fileleftheros gazetesi, “Abbas’ın Temsilcisi Sessizce Ayrıldı… (Shaath) Filistinlilerin Kıbrıs-İsrail İlişkilerinden Etkilenmeyeceği Konusunda Emin- Averof’tan İzahat Aldı” başlıklı haberinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın temsilcisi Nabeel Shaath’ın Güney Kıbrıs temaslarını dün “Lefkoşa’nın İsrail ile olan ilişkilerinin, Filistin halkına yönelik stratejik taahhütlerini baltalamayacağı güvencesi ile tamamladığını” yazdı.

Gazeteye göre, Güney Kıbrıs temaslarını tamamlamasından önce bir basın toplantısı düzenleyen Filistinli yetkili, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’tan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e bir mesaj getirdiğini de söyledi ancak daha fazla detay vermekten kaçındı.

Gazeteye göre, Shaath, Filistin meselesi konusundaki Fransız inisiyatifi konusunda ise 29 Mayıs’ta gerçekleştirilecek hazırlık toplantısına katılması yönünde, Rum kesimini teşvik ettiğini de ifade etti.

Rum Yönetimi adına toplantıya katılıp katılmayacağı hususunda, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’ten yanıt beklendiğini de dile getiren Filistinli yetkili, Filistin’in, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun geçtiğimiz Ocak ayında “Jerusalem Post” gazetesinde yer alan demecinin ardından, Rum kesiminin olası bir şekilde değişmesi konusunda endişe ifade ettiğini de dile getirdi.

Gazeteye göre, Shaath, Neofitu’nun bahse konu demeçte söylediklerinin kendisine doğru aktarılmadığını ifade ettiğini de belirtti.

Öte yandan, DİSİ’nin salı günü bir açıklama yayımlayarak, Filistin konusundaki tezini yinelediğini belirten Filistinli yetkili, sözlerinin devamında, “Kıbrıs hükümetinin tezi, Filistin meselesi karşısındaki stratejik tezini sürdürmek ve İsrail ile olan iyileşmiş ilişkilerinin bu taahhüdü değiştirmesine izin vermemektir. Durumdan memnunum” ifadelerini kullandı.

Habere göre, Filistinli yetkili, Rum kesimindeki muhataplarıyla gerçekleştirdiği bütün temaslarında, “Filistin halkı ile Kıbrıs halkını bağlayan stratejik ilişkiyle ilgili derin, güçlü bir onay ve devamlılık tespit ettiğini” de söyledi.

Filistinli yetkilinin, Kıbrıs ile Filistin’in durumlarını paralelleştirdiğini de kaydeden gazete, Filistinli yetkilinin “iki halkın da yabancı işgale ve kolonizasyona uğradığını; aynı zamanda bağımsızlık ve özgürlüklerinden mahrum kaldığını” öne sürerek, iki sorundaki problemlerin de benzer olduğunu dile getirdiğini aktardı.

Gazeteye göre, Filistinli yetkili, sözlerinin sonunda “sorunlarımızın çözümünü, barış müzakereleri aracılığıyla, uluslar arası hukuka ve insan hakları mevzuatına dayandırmak istiyoruz” ifadelerini de kullandı.

Haber, Politis gazetesinde “Shaath Memnun Ayrıldı- Filistinle İlişkiler Etkilenmiyor”; Haravgi’de ise “Stratejik İlişkiler Teyit Edildi” başlığıyla yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum