1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Fotiu:“Koruçam ve Karpaz'a yeniden yerleşme başvuruları var”
Fotiu:“Koruçam ve Karpaz'a yeniden yerleşme başvuruları var”

Fotiu:“Koruçam ve Karpaz'a yeniden yerleşme başvuruları var”

Fotiu’nun, dün, Kiprianu ile bir araya geldiği ve görüşmede Rum gençlerin, KKTC’de özellikle Rumların yaşamakta olduğu köylere (Koruçam ve Karpaz) yeniden yerleşme konusundaki başvurularının da ele alındığı haber verildi.

A+A-

Rum Yönetimi’nin İnsani Konularından Sorumlu Komiseri Fotis Fotiu’nun, dün, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile bir araya geldiği ve görüşmede Rum gençlerin, KKTC’de özellikle Rumların yaşamakta olduğu köylere (Koruçam ve Karpaz) yeniden yerleşme konusundaki başvurularının da ele alındığı haber verildi.

Alithia gazetesi “Kormacit (Koruçam) ve Karpaz’a Yeniden Yerleşme Başvuruları” başlıklı haberinde, Fotiu’nun “bahse konu planla ilgili hazır oldukları zaman, bunun hakkında bilgi vereceklerini söylediğini” aktardı.

Gazeteye göre, “bunun (bilgi aktarılmasının) büyük olasılıkla önümüzdeki Eylül ayı sonunda gerçekleşeceğini” dile getiren Fotiu, gençlerin bahse konu yerlere yeniden yerleşmeye ilgileri olup olmadığının kendisine sorulması üzerine ise “gerek Karpaz, gerek Koruçam’la ilgili yeterince başvuru olduğunu” söyledi.

Ancak bu hedefe ulaşılması ve bu insanların köylerinde yeni bir yaşama başlayabilmeleri için, devlet tarafından bazı teşvikler ve önemli bir yardım yapılması gerektiğini ifade eden Fotiu, bunun kolay bir girişim olmadığını belirtti.

Fotiu, bununla birlikte, verilebilecek olan bir dizi teşvik konusunda yetkili bakanlıklarla görüştüklerini sözlerine ekledi.

Haber Haravgi gazetesinde “Gençlerden Karpaz ve Kormacit’e (Koruçam) Yerleşme Konusunda İlgi… Bunun Gerçekleşmesi İçin Teşvik ve Yardım Gerekli”, Simerini’de ise “Yeniden Yerleşme Planı” başlığıyla yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.