1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Fransa'daki sığınmacı çocuklar cinsel istismara uğruyor"
"Fransa'daki sığınmacı çocuklar cinsel istismara uğruyor"

"Fransa'daki sığınmacı çocuklar cinsel istismara uğruyor"

UNICEF Fransa’nın kuzeyindeki Calais ve Dunkirk'teki sığınmacı kamplarında çocukların cinsel istismar ve şiddete maruz kaldığını ve zorla çalıştırıldığını bildirdi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Fransa’nın kuzeyindeki Calais ve Dunkirk'teki sığınmacı kamplarında çocukların cinsel istismar ve şiddete maruz kaldığını ve zorla çalıştırıldığını bildirdi.

UNICEF, Afganistan, Mısır, Eritre, İran, Irak, Kuveyt, Suriye ve Vietnam'dan gelen, yaşları 11 ila 17 arasındaki 60 çocuk ile görüşerek hazırladığı çalışmasında, Calais ve Dunkirk kapmlarında kalan sığınmacı çocukların maruz kaldığı şiddet ve cinsel istismara dikkati çekti.

Sığınmacı çocukların feribot terminallerinde insan kaçakçıları tarafından çalıştırıldığı ve suç işlemeye zorlandığını ifade edilen açıklamada, "Calais ve Dunkirk'teki sığınmacı kamplarında çocuklar cinsel istismar ve şiddete maruz kalıyor ve zorla çalıştırılıyor." denildi.

Açıklamada, erkek çocuklarına tecavüz edildiği, kız çocuklarının ise fuhuşa zorlandığı belirtilerek, insan kaçakçılarının genç kadınlara ise İngiltere'ye geçebilmeyi kolaylaştırma vaadiyle cinsel tacizde bulunduğu kaydedildi.

"İNSAN KAÇAKÇILARI KAMPLARA PARASIZ ALMIYOR"

İnsan kaçakçılarının kamp girişlerinde sığınmacı çocuklardan zorla para aldığı ve parası olmayanları ise zorla çalıştırdığı belirtilen açıklamada, kaçakçıların Manş Tüneli'ni geçmeleri için sığınmacılardan 4 bin ila 5 bin 500 sterlin aldığı ifade edildi.

UNICEF'in verilerine göre 2016'nın ilk 4 ayında Kuzey Afrika'dan İtalya'ya ulaşan 4 bin 760 sığınmacı çocuğun yüzde 94'ünü refakatsiz çocuklar oluşturuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.