1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Gardiyanoğlu'dan ağır eleştiri: "2. sınıf hekim muamelesi görüyoruz"
Gardiyanoğlu'dan ağır eleştiri: "2. sınıf hekim muamelesi görüyoruz"

Gardiyanoğlu'dan ağır eleştiri: "2. sınıf hekim muamelesi görüyoruz"

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, bu durumun hem kamu hastanelerinin iş yükünü artırdığını hem de serbest çalışan hekimleri 2. sınıf hekim durumuna koyduğunu kaydetti.

A+A-

Serbest Çalışan Hekimler Birliği otomasyon sistemine geçilmesi ile birlikte sigortalı vatandaşların tetkiklerini kamu hastanesinde yaptırmaları  durumunda , mutlaka kamu doktoru  tarafından   muayene kaydının bulunması zorunluluğu bulunduğunu ve bunun bir sorun olduğunu kaydetti.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, bu durumun hem kamu hastanelerinin iş yükünü artırdığını hem de serbest çalışan hekimleri 2. sınıf hekim durumuna koyduğunu kaydetti.

Gardiyanoğlu, “Bir diğer husus da, bazı hastalıklarda  kullanılan ilaçların sadece kamu hekimi tarafından reçetelenmesi durumunda hastalarımıza verilmesidir” dedi.

Bu uygulamalar ile hastaların hekim seçme hakkının  ellerinden alındığını ifade eden Gardiyanoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tetkik yaptırma ve reçete yazdırma ihtiyacı olan bu hastalarımız, mecburen kamu doktorlarına muayene olmak zorunda kalmaktadır. Bu da, serbest çalışan hekimlerin, mesleklerini icra ederken fırsat eşitsizliğine uğramalarına neden olmaktadır.

Bir taraftan dışarıda muayene olup tetkiklerini sigorta veya kamudaki hakları nedeni ile kamu hastanelerinde yaptırmak isteyen hastaların önüne türlü zorluklar çıkarılırken diğer taraftan  kamu hastanelerinde gereksiz onlarca tetkik istenmekte ve sağlık bütçesi ciddi kayıplara uğratılmaktadır.

Kamu hastanelerindeki hekimler, mesai saatlerine hiçbir şekilde uymadıkları için, bu hastalarımız doğal ve dolaylı olarak, kamu hekimlerinin gayri yasal şartlarda  çalıştıkları  özel kliniklerine veya özel hastanelere yönlendirilmektedir.”

Ülkede kamuda çalışan hekimler lehine ciddi bir ‘’istediği ilacı yazabiliyor olma’’ tekelciliği yaşandığını savunan Gardiyanoğlu, Birlik’in   Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanına karşı açmış olduğu davayı anımsattı ve “mahkeme sonucu ne olursa olsun kamu hekimlerinin 2. iş yapma yasağı  vardı, şu anda var ve gelecekte de var olmaya devam edecektir. Tek fark bu yasağa kamu hekimleri uymuyorlardı şu anda uymuyorlar ama çok yakın zamanda uymak zorunda kalacaklardır” dedi.

Gardiyanoğlu ilerleyen günlerde Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ile de bu sorunları görüşeceklerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.