1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Gazimağusa Belediyesi Suriçi Canlandırma Projesi başlıyor
Gazimağusa Belediyesi Suriçi Canlandırma Projesi başlıyor

Gazimağusa Belediyesi Suriçi Canlandırma Projesi başlıyor

Gazimağusa Belediyesi’nin suriçinin turizme yönelik altyapısının güçlendirilmesi ve turistlerin memnuniyet oranlarının artırılması hedefiyle yürüttüğü “Suriçi Canlandırma Projesi” kapsamında okullarda eğitim çalışması yapıldı.

A+A-

Gazimağusa Belediyesi’nin suriçinin turizme yönelik altyapısının güçlendirilmesi ve turistlerin memnuniyet oranlarının artırılması hedefiyle yürüttüğü “Suriçi Canlandırma Projesi” kapsamında okullarda eğitim çalışması yapıldı.

Gazimağusa Belediyesi’nin yürüttüğü proje kapsamında, okullarda bilinçlendirme ve farkındalık çalışmasıyla, tarihi yerler ile ilgili Malta karşılaştırması yapıldı.

Gazimağusa Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Lipa Danışmanlık Şirketi’nden Ayşe Buran ve Niket Arun isimli eğitmenler projenin son aşaması olan okullardaki eğitim çalışmasında “Mağusa kentinin turizm değerleri ve Malta örneği” başlıklı bir bilgilendirme çalışması yaptı.

Kıbrıs ile benzer tarihi özelliklere sahip Malta adasının karşılaştırmasını yapan eğitmenler, öğrencilerin de tarihi yerlerle ilgili görüşlerini de aldı.

Eğitmen Ayşe Buran, Gazimağusa’nın tarihi ve kültürel açıdan çok zengin bir kent olduğunu söyledi.

Otello Kalesi’nin 14. Yüzyılda Lüzinyanlılar tarafından inşa edildiğini, Shakespeare’in ünlü trajedyasının bir kısmının burada geçtiği, Lala Mustafa Paşa Camii’ye dönüştürülen St Nikolas Katedrali’nin Akdenis’in en güzel gotik yapılarından biri olduğunu anlattı. Bunun yanında, Venedik Sarayı, Sinan Paşa Cami olan St. Peter and St. George Kilisesi gibi tarihi yerlerle ilgili öğrencilerin görüşlerini de aldı.

Eğitmen Niket Arun, Suriçi Canlandırma Planı kapsamında Otello Kalesi’nin önüne Otello Parkı yapıldığını, esnafa pansiyonculuk eğitimi verildiğini ve Malta’ya inceleme gezisi yapıldığını anlattı.

Malta ile Kıbrıs’ın çok fazla benzer özellikleri olduğunu, Mağusa surları ile çok benzer surları olan Malta’daki surların düzenlenerek halkın kullanımına sunulduğunu ifade eden Arun, Malta’daki yapıların restore edilerek 24 saat kontrol altında olduğunu, Kuzey Kıbrıs’ta da tarihi yapılarda yapılabilecek yeniliklerin düşünüldüğünü söyledi.

TC Büyükelçiliği tarafından finanse edilen, Çukurova Kalkınma ajansının teknik destek sağladığı ve KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın açtığı ‘Turizm Potansiyelinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’ kapsamında gerçekleştirilen ve Gazimağusa Belediyesi tarafından yürütülen Suriçi Canlandırma Projesi, 15 Haziran’da tamamlanacak.

Proje kapsamında, Othello Parkı Düzenleme, Suriçi Esnafına Yönelik Eğitimler, Suriçi ve Bölge Halkı ile Anket Çalışması, Malta İnceleme Gezisi yapıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.