1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Gazimağusa'da Atun tepkisi!
Gazimağusa'da Atun tepkisi!

Gazimağusa'da Atun tepkisi!

Gazimağusa'da geçtiğimiz gün öğrencilerin yaptığı, devlet tarafından ödenen ulaşım ücretlerinin ödenmemesi üzerine başlatılan eylem yeni bir boyut kazandı.

A+A-

Yeni İskele Türk Maarif Koleji'ni kazanan ve Gazimağusa'ya bağlı civar köylerde yaşayan öğrencilerin eğitimini sürdürmek için devlet tarafından ödenen ulaşım ücretlerinin ödenmemesi üzerine başlatılan eylemler bugün yepyeni bir boyut kazandı.

ATUN'A BÜYÜK TEPKİ

Okulların açılmasıyla birlikte her alanda bir çok eksikle sınıfta kalan eğitim sisteminde bambaşka bir sorunda gözler önünde. Geçtiğimiz günlerde Yeni İskele Bekirpaşa Koleji'ni kazanan bir çok öğrencinin ailesi ulaşım sorunları nedeniyle çocuklarının Gazimağusa Türk Maarif Kolej'ine aktarılması için talepte bulunmuş ama bu talepleri geri çevrilmişti. Fakat aynı öğrencilerle beraber geçtiğimiz yıl Yeni İskele Bekirpaşa Koleji'ni kazanan Eski Bakan ve UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun'un kızının Gazimağusa Türk Maarif Koleji'ne aktarılması büyük tepkilere neden oldu. 

Bugün Gazimağusa'da Anıt Çemberi'nde toplanan, Atun'un kızının sınıf arkadaşları ve aileleri ellerinde pankartlarla eylem yaptı. Öğlen saatlerinde Anıt Çember'inde toplanan bir grup veli ve öğrenci, adaletsizlik yapıldığını iddia ederek Milli Eğitim Bakanlığı'nı ve Sunat Atun'u protesto ettiler.

KTÖS GENEL SEKRETERİ ELÇİL, KOLEJLERDE YASA DIŞI NAKİLLER VAR DEMİŞTİ

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, “kolejlere kaydolan öğrencilerin, kural dışı bir şekilde başka okullara naklinin gündemde olduğunu” iddia ederek, bu konuyla ilgili dava yoluna gideceklerini açıkladı.

Elcil yaptığı yazılı açıklamada, “Kolej giriş sınavına girip sınavda düşük puanla kabul edilen öğrencilerin puanına yakın puan alıp, kabul listesinin dışında bırakılan öğrenci velilerine, hukuksal destek vererek dava yoluna gideceklerini” duyurdu. Elcil, haksızlığa uğrayanları, sendikaya başvurmaya çağırdı.

Açıklamada, “Kolej giriş sınavlarında daha düşük puanlarla kabul edilen bazı öğrencilerin, torpil kullanarak daha yüksek puanla öğrenci kabul eden kolejlere nakledildikleri” iddia edilerek, “Bu tam bir skandal olmuştur. Basına yansıyan haberlerle ortaya çıkan bu partizanlık toplumdaki adalete ve sisteme güveni tamamen ortadan kaldırmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Elcil açıklamasında, konuyla ilgili suskun kaldıklarını iddia ettiği Eğitim Bakanlığı yetkililerini protesto etti.

eylem-1.jpg

eylem-2.jpg

eylem-3.jpg

eylem-4.jpg

eylem-5.jpg

eylem-6.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.