1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Gazimağusa’yı mağdur eden doktor
Gazimağusa’yı mağdur eden doktor

Gazimağusa’yı mağdur eden doktor

Çocuk doktoru olmasına rağmen aldığı kurslara dayanarak, Tabipler Birliği üyeliği de olmaksızın Gazimağusa’da psikiyatristlik yapan Doktor, mağdur ettiği hastaların şikayeti üzerine polislik oldu

A+A-

Nadire BAHADİ

İKİ DAVA OKUNDU: Polis, Dr. Ersoy hakkında “Kıbrıs Türk Tabipler Birliğine üye olmaksızın meslek icra etme’’, “Hekimlerin yönlendirmesi olmaksızın peramedikal hizmet sayılan psikoterapi uygulama’’ suçlarından dava okudu. Tabipler Birliği de  Ersoy’un üyeliğinin olmadığını doğruladı

PARAVAN DERNEK: Çocuk doktoru olmasına rağmen çalıştığı hastanede, hastane yönetiminin uyarılarına rağmen psikiyatrist olarak teşhis ve tedavi uygulayınca kovulan Dr. Ersoy, bu kez kurduğu derneği paravan olarak kullanarak hasta kabul etti, terapi uygulayıp ilaç yazdı para aldı 
ONLARCA AİLE ŞİKAYETÇİ: Mağusa’da onlarca aile çocuklarına yanlış tedavi uyguladığı ve binlerce lira borç çıkardığı için Dr. Şebnem Deniz Ersoy’dan şikayetçi oldu. Dr. Ersoy’un terapilerine gidenler ailelerinin dağıldığını ve 30-40 bin TL borçlarla karşı karşıya kaldıklarını anlattı.

Gazimağusa’da “Yaşama Hakkını ve Aileyi Koruma Birliği” isimli bir dernek kurarak “aile danışmanı” adı altında doktorluk yapma yetkisi bulunmadığı halde dernek binası olarak kullanılan apartman dairesinde psikoterapi düzenleyip gelir elde ettiği belirlenen Dr. Şebnem Deniz Ersoy polislik oldu. Çocuk hastalıkları doktoru olan ancak Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ne üyeliği bulunmadığı için doktorluk yapması suç olan Ersoy’un aldığı psikoterapi ve hipnoz kursu ile kurmuş olduğu dernekte uzman psikiatrist unvanı ile bireysel ve grup terapileri yaptığı, hastalara teşhis koyarak ilaç yazdığı ortaya çıktı. Ersoy’un ayrıca dernek tüzüğüne aykırı olarak terapilerin karşılığında hastalara binlerce TL’lik borç listeleri çıkarıp kanunsuz olarak kazanç elde ettiği tespit edildi. Polis ilk etapta Ersoy hakkında “Kıbrıs Türk Tabipler Birliğine üye olmaksızın meslek icra etme”, “Hekimlerin yönlendirmesi olmaksızın peramedikal hizmet sayılan psikoterapi uygulama”  davalarını getirdi. Tedavi amacı ile Şebnem Deniz Ersoy’a giderek terapilere katılan çok sayıda şahıs ise yanlış teşhis, tanı ve yönlendirmeler nedeni ile zarar gördüklerinden şikayetçi oldu.

Dernek adı altında gelir kazanıyor

2012 yılında ideal aile danışmanlık merkezi isimli bir şirket kuran ve ülkede çalışma izni ile ikamet eden Dr. Şebnem Deniz Ersoy, 2014 yılında ise muhtaç kişilere ihtiyaçları doğrultusunda destek ve eğitim hizmeti vermek, hayatlarındaki ailevi sorunları çözmeye yönelik yardımcı olmak amacı ile “Yaşama Hakkını ve Aileyi Koruma Birliği” isminde bir dernek kurdu. Dernek tüzüğüne aykırı işleyiş şekli nedeni ile de polis tarafından Ersoy hakkında dava okundu. Polisten elde edilen bilgiye göre Ersoy’un aidat ve bağış dışında para alma hakkı bulunmazken, taşeron olarak kurduğu dernek ve şirketler için kullandığı Alasya Park’ta bulunan dairesinde kendi hesabına ve adına kazanç elde edebileceği terapiler düzenlediği ortaya çıktı. Polis gelen şikayetler üzerine Ersoy’un bireysel ve grup terapileri yaparak ücret talep edip kazanç elde ettiğini belirledi.

Binlerce TL’lik borç listeleri çıkardı

Bireysel terapiler karşılığında 180 ile 250 TL arası ücretlendirme yapan Ersoy’un grup terapileri için ayda yapılacak 4-5 seansa 350 TL’lik hesap çıkardığı öğrenildi. Yine polisten elde edilen bilgiye göre Dr. Şebnem Deniz Ersoy’un müşterilerine ilk anda hesap ödememelerini masrafları sponsor ve bağışlardan karşılayacağını söylediği ancak daha sonra müşterilerine 75 bin TL’ye varan terapi borcu listesi çıkardığı öğrenildi. Terapiye giden ve Şebnem Deniz Ersoy’un yanlış yönlendirmeleri nedeni ile hayatlarının mahvolduğunu söyleyen hastalar ise Ersoy tarafından kendilerine bildirilen borç meblağlarını görünce şok yaşadı.

Hekimlik yetkisi yok

Gazimağusa bölgesinin tanınmış simalarının yanında çok sayıda siyasi isim de Ersoy’un hastaları arasında. Kurduğu “Yaşama hakkını ve aileyi koruma birliği” isimli dernekte uzman psikiyatrist olarak terapi düzenleyip, teşhis koyan ve ilaç yazan Şebnem Deniz Ersoy’un ise Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nde üyeliği bulunmuyor. Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim de Ersoy’un üyeliği bulunmadığını ve hekimlik yetkisinin olmadığını doğruladı.

Gazimağusa Yaşam Hastanesi’nden kovuldu

Dr. Şebnem Deniz Ersoy bir dönem doktorluk yaptığı Yaşam Hastanesi’nden de yanlış yönlendirme ve tedavi yüzünden pek çok hastanın hayatını zindana çevirdi. Gazimağusa Yaşam Hastanesi’nde 2010 yılının Nisan ayında çocuk hastalıkları doktoru olarak işe alınan Şebnem Deniz Ersoy çocuk, ergen psikolojisi konusunda da aldığı kurs sayesinde bu alanda da çalışmalar yaptı. Dr. Şebnem Deniz Ersoy’un hastanede çalıştığı süre içerisinde bazı hasta ve hasta yakınlarından şikayet geldiğini anlatan Yaşam Hastanesi Başhekimi Dr. Türker Ozankaya, Ersoy’a pek çok kez sözlü uyarıların yapıldığını belirtti. Görevi devam eden Ersoy’a 2011 yılında da hasta yakınlarından gelen şikayetler üzerine “Uzman psikiyatristlerin koyduğu tanı ve teşhisleri hiçe sayıp tedavi amaçlı verilen ilaçları değiştirdiği ve hastaların sağlık durumlarının daha kötüye gittiği için” yazılı uyarı yapıldığını kaydetti. Yaşam Hastanesi Başhekimi Ozankaya, 2012 yılında ise Dr. Şebnem Deniz Ersoy’un hem hastanede çalıştığı süre içerisinde başka bir iş yeri kurduğu için hem de “kötü ve yanlış hekimlik uygulaması” gerekçeleri ile Yaşam Hastanesi’ndeki işine son verildiğini açıkladı.

Derneğin de tescili yok

Şebnem Deniz Ersoy hekimlik yetkisi bulunmadığı halde düzenlediği bireysel ve grup terapilerini Gazimağusa bölgesinde bulunan Alasya Park apartmanlarına ait bir dairede gerçekleştiriyor. Ne Daire girişinde ne de apartman girişinde Yaşama hakkını ve aileyi koruma birliği adı altında kurulan derneği belirleyici bir tabela bulunmuyor. Derneğin Gazimağusa Kaymakamlığı’nda kaydı bulunmasına rağmen, kaymakamlığın talep ettiği dernek mali raporunun Ocak ayından beri kaymakamlığa sunulamadığı öğrenildi.

Dr. Ersoy sessizliğini korudu

Dr. Şebnem Deniz Ersoy, konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınarak “Hiçbir şey söylemiyorum” deyip sessiz kaldı. Ersoy, gerektiği taktirde gerekli açıklamayı avukatı eşliğinde yapabileceğini kaydetti.

Mağdur vatandaşlar yaşadıklarını anlattı

S.D.: Mutsuz olduğum ve enerjim düşük olduğu için 2 buçuk yıl boyunca Şebnem Deniz Ersoy’da terapiye katıldım. İlk başlarda farkındalıklarım arttı, kendimi tanımama yardımcı oldu özgüvenimi kazandım ancak diğer taraftan aileme karşı beni dolduruşa getirmesi nedeni ile ailemi düşman olarak gördüm. Sınır ihlaline uğramamamı öğretti ancak günün sonunda beni kullanarak tüm isteklerini yaptırdıklarını fark edip benim sınırlarımı ihlal edenin asıl o olduğunu fark ettim. Bakış ve konuşmaları ile beni hipnoz ediyordu, ona hayır diyemiyordum. Aralarda hem grup terapilerine hem de bireysel terapilere ödeme yapmama rağmen terapilerin sonunda bana 30 bin TL borcum olduğunu söyledi. Artık Şebnem’e kimsenin inanıp mağdur olmasını istemiyorum.

M.Y.: Dr. Şebnem’e ilk olarak nişanlı olduğumuz dönemde eşim gitti ve daha sonra ilişkimizi düzeltmek adına beni de görmesi gerektiğini söyleyerek terapiye başlamamı sağladı. Terapi için param olmadığını söylediğimde “Ne parası biz derneğiz bağış ve sponsorlar yardımı ile tedavi ücretini hallederim” diyerek beni terapiye başlamama ikna etti. Nişanlımla evlendik. Terapiye devam ettik seanslar boyunca eşimi sürekli bana kötüledi, eşimi bana karşı dolduruşa getirdi. Terapi boyunca evli olduğumu bildiği halde aramı sürekli başkaları ile yapmaya çalıştı. Yaptıklarının etik olmadığını fark ettiğim zaman terapiyi bıraktım ancak 40 bin TL borcum olduğu yönünde bana eşim ile haber gönderdi. Ödemedim fakat eşimle ilişkimin düzelmesi için gittiğimiz doktor yüzünden şimdi eşimi kaybettim.

S.A.: Kızımın ergenlik döneminde yaşadığımız ufak bir sorun nedeni ile Yaşam Hastanesi’nde görevli olduğu dönemde Dr. Şebnem’e tedavi amacı ile kızımı götürdüm. Kızıma borderline teşhisi kondu. Kızım seanslar sonrasında düzelme göstereceği yerde daha da kötü oluyordu ve arkadaş çevresini değiştirerek daha 2’nci seansın sonunda evden kaçmaya başladı. Asi bir çocuk haline geldi, alkol ve sigaraya başladı. Çocuğumuza hasta gözü ile bakıyorduk ve doktor ne söylerse onu uyguluyorduk. Ancak kızımızın ders çalışmak için arkadaşına gideceğini söyleyip polis ekipleri tarafından neredeyse alkol komasına girmiş bir halde bulunduğu gece doktorun yönlendirmelerinin yanlış olduğunu sorgulayıp kızımıza doktorla neler konuştuğunu sorduğumuz gün gerçekler ortaya çıktı. Kızımıza yaptıkları doğruymuşçasına telkinlerde bulunurken, bizi ise yanlış yönlendirmeler ile çocuğumuzu neredeyse kaybetmeye itti. Dr. Şebnem’in terapi seanslarını bıraktığı zaman ise kızımın terapi için kullandığı hapların bir sonraki aşamada kızıma halüsinasyon göstermeye başlayacağını öğrendik. Okulunda son derece başarılı olan kızımın Dr. Şebnem yüzünden okul hayatı sona erdi. 2 kez canına kıymaya teşebbüs etti.

İ.Ö.: 2 yıl Dr. Şebnem’de tedavi gördüm. Tedaviyi bırakalı 2 ay oldu. Evliliğimi düzeltmek aile yapımı pekiştirmek için gittiğim seanslar sonucunda yanlış yönlendirmeler nedeni ile eşimle ayrıldık. Çocuklarıma karşı bana takındırdığı tavırlar beni çocuklarımdan uzaklaştırdı ve ben bunu istemeyerek sırf doktor söyledi diye yaptım. Ayrılık sürecinde eşimle uzlaşmaya varmama engel oldu. Yönlendirmeleri sorguladığımda ise bu tavırların doğru olacağını söyledi ancak bu süreç içerisinde hem eşime hem de çocuklarıma ızdırap çektirdim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.