1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Geçicilik işlevsizlik değildir
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Geçicilik işlevsizlik değildir

A+A-

Bir buçuk ay deyip geçmeyin.

Çok ciddi görevleri var aslında bu dönemdeki kabinenin.

Belki meclis çalışmıyor, belki kamu kurum ve kuruluşlarında bir rehavet var, ancak kabine o kadar da boş durmayacak bana sorarsanız.

Yeni projeler geliştirmesi ve bu projeleri hayata geçirmesi beklenmiyor, ya da misyonları da bu olmayacak elbette.

Fakat son dönemdeki icraatların devamını sağlayacaklar. Devam etmemesi gerekenlerin de önünü tıkamaya çalışacaklar. Belki sırada bekleyen vatandaşlık süreçlerinin durdurulmasına veya verilmiş vatandaşlıkların yeniden mercek altına alınmasına katkı koyacaklar.

Dağıtılan araziler varsa, dağıtılan menfaatler varsa, haksız yere cevizcin çuvalından dağıtılmış cevizler varsa onları toplayıp belki de çuvala geri doldurulması için katkı koyacaklar.

Zor bir dönem olacağı kesin.

Eleştirisi bol, değerlendirmesi eksik ve geç kalınmış bir dönemi geride bırakırken, yepyeni ve temiz yüzlerin böylesi bir dönemde icraatın başında bulunması umut verici.

Umut verici olduğu kadar erken seçim sürecindeki tercihler ve siyasal parti seçimlerimiz konusunda hepimize seçmenler olarak ışık tutacak.

Bu ışığa ihtiyacımız olmadığını söyleyemeyiz. Pek çoğumuzun şu anda bakanlar kurulunun oluşturulmasına katkı sağlamakta olan siyasi partiler ile ilgili olumlu olumsuz düşüncelerimiz var. Bazı durumlar için onlara karşı tepkili, bazı durumlar için ise ılımlıyız...

Buna karşın bir prova bile denilebilir bu sürece.

Kimbilir seçimden sonrasında bile koalisyonun aynı biçimi ve aynı üçlü ile devam edebileceğini düşünmek çok da uzak olmayabilir.

Dediğim gibi geçici süreçteki uyum ve halka hitab, yürütmenin denetlenmesi ve icraatların aksamadan devam edebilmesi konusundaki uyumları bir provaya bile 

Seçilen isimleri tartışıyoruz. Kabinedeki isimlerin gelecek dönemde de devam etmeleri veya etmemeleri konusunda fikir öne sürenler olduğu gibi, bu süreçte yaratılan 10 bakan ve başbakan maaşının ülke ekonomisine zararı olduğunu söyleyenlerden tutunuz da, bu dönemde alacakları maaşları, söz söylenmesine, eleştirilmesine maruz kalmasınlar diye devlete geri bağışlanmasını önerenler bile var.

Tüm bunlar aslında esas tartışılması gereken konulardan odağımızı uzaklaştırmak dışında bir işe yaramıyor.

Sibel Siber’in bir kadın olarak başbakanlık koltuğuna oturması bile-ki benim çok desteklediğim ve vurgulanması konusunda kuşku duymadığım bir konu olmasına karşın- yine de odağı saptırmak için araç olabilecek bu süreçte.

O halde şimdi bütün bu tartışmaları bir kenara bırakmalı ve seçime kadar devam edecek bu hükümet döneminde, kabinenin nelere odaklanacağına dikkatle bakmamızda büyük önem olduğuna vurgu yapmamız lazım.

Ulusal Birlik Partisi’nin tek başına iktidarda olduğu süreçte gerçeklemiş hatalar varsa, işlenmiş suçlar varsa, adaletsiz ve eşitsiz hak dağıtımları varsa bunların da ortadan kaldırılması ve yaraların sarılabilmesi için değerlendirilebilecek bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Madem ki muhalefet partileri UBP iktidarından ve İrsen Küçük kabinesinden şikayet ediyorlardı, işte ellerine geçen fırsat. Şimdi kolaylıkla inceleme ve değerlendirme şansları olacak.

Bütün işi gücü bırakıp, yürütmedeki uzlaşımı ve düzenli işleyişi bu olağan üstü süreçte çalıştırmalı, geriye kalan enerjilerini de yeni döneme temiz girebilecek bir KKTC Devleti ve hükümetine zemin hazırlamak için kullanmaları çok daha anlamlı ve işe yarar olaaktır.

Bu sayede içinde bulunduğumuz bataktan kolaylıkla çıkabilmek için zemin hazırlanmış, halkın develete ve siyaset kurumuna olan güvensizliğinin aşılması için de anlamlı bir adım atılmış olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.