1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. “Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2015”in seçici kurul üyeleri belirlendi
“Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2015”in seçici kurul üyeleri belirlendi

“Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2015”in seçici kurul üyeleri belirlendi

Başbakan Yardımcılığı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Genç Sanatçılar Resim Yarışması”nın seçici kurulu Aşık Mene, Gönen Atakol ve Ruzen Atakan’dan oluşuyor.

A+A-

Başbakan Yardımcılığı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Genç Sanatçılar Resim Yarışması”nın seçici kurulu Aşık Mene, Gönen Atakol ve Ruzen Atakan’dan oluşuyor.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre seçmeleri 12 Mayıs 2015 tarihinde AKM’de gerçekleştirilecek yarışmaya, seçici kurul üyeleri ve üyelerin birinci derece yakınları dışında, 1 Ocak 1980 ve 31 Aralık 1999 tarihleri içerisinde doğan tüm ressam ve resim sanatına ilgi duyan KKTC vatandaşları katılabiliyor. Yarışmanın Atatürk Kültür Merkezi’ne yapılacak başvurularının son tarihi ise 11 Mayıs 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar olarak vurgulandı.

Kültür Dairesi’nin www.kultur.gov.ct.tr adresli web sitesinden, @KKTC_Kultur adresiyle Twitter ve KKTC Kültür Dairesi adresiyle de Facebook’tan paylaşılan “Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2015”in şartnamesi, Kültür Dairesi ve Atatürk Kültür Merkezi’nden de alınabiliyor. Kültür Dairesi’nin mail listesine de gönderilecek şartname, guzelsanatlar.kultur@gov.ct.tr adresine e-posta gönderilerek de talep edilebiliyor.

Katılım detayları şartnamede belirtilen yarışmaya, sergilemeye hazır ve sanatçısı tarafından imzalanmış olarak verilecek eserlerin, “alındı belgesi” karşılığında Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’ne teslim edilmesi gerekiyor. Teslim edilecek eserin arka yüzüne, katılımcının adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, mobil ve sabit telefon numaraları ile e-mail adresi, eserin ismi, tekniği, ölçüleri ve TL olarak fiyatının belirtileceği bir etiket yapıştırılması gerektiği belirtildi. 11 Mayıs 2015 tarihine kadar kabul edilecek başvurular esnasında, yarışmaya verilecek eserlerin yüksek çözünürlükte çekilmiş fotoğrafları ile katılımcının tarih ve olay esasına dayanan yarım A4 sayfasını geçmeyecek kısa özgeçmişinin kaydedildiği CD eşliğinde teslim edilecek.

Bu yıl 7.’si gerçekleştirilecek yarışma, anlayış ve eğitim ayrımı gözetmeksizin; genç kuşak ressamların özendirilmesi, yeni değerlerin saptanması, bu alanda eser üreten genç sanatçıların çalışmalarının bir arada sergilenmesi ve başarılı ressamların ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacıyla düzenleniyor.

Yarışmaya en az üç en çok beş eserle katılım sağlanıyor

En az üç,  en çok beş eser ile katılım sağlanacak “Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2015”e, son iki yıl içerisinde üretilmiş, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ve sergilenmemiş eserler kabul ediliyor. Yarışmaya eser verecek sanatçılar, kendi anlatım biçimlerine uygun her türlü teknik ve malzemeyi kullanmakta serbest olacak.

Önümüzdeki günlerde belirlenecek Yarışma Seçici Kurulu’nun saptayacağı yöntemle değerlendirilecek eserlerin, başarı ödülüne aday olabilmesi için, eser sahibi sanatçının yarışmada en az 2 eserinin sergileme almış olması şartı aranıyor.

Yarışmada bu yıl ilk kez “Umut Vadeden Genç Sanatçı” ödülü de verilecek. Bu ödülün verilmesinde, sanatçının en az iki eserinin sergilenmesi şartı aranmayacak.

Başarı ödülü plaket ve Umut Vadeden Genç Sanatçı plaketi

Ödüllerin tümünü veya bir kısmını dağıtıp dağıtmamakta serbest olan seçici kurul, yarışmada sergilenmeye değer bulacağı eserler içerisinden üç esere, derecelendirme yapılmaksızın başarı ödülü verilecek. Başarı ödülü almaya hak kazanacak eserlerin her birine 1,500 TL’lik para ödülü ile plaket, seçici kurulun teşvik amacıyla bu yıl ilk kez belirleyeceği umut vadeden genç sanatçıya da sadece plaket verilecek. Ödüllerin Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2015 Sergisi’nin 2 Haziran 2015 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek açılışında verileceği ve serginin 12 Haziran 2015 tarihine kadar açık kalacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.