1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Girne Belediyesi Sağlık Şubesi kontrollerini sürdürüyor
Girne Belediyesi Sağlık Şubesi kontrollerini sürdürüyor

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi kontrollerini sürdürüyor

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ekipleri, belediye sınırları içerisinde gıda ile ilgili hizmet veren işyerlerinde kontrollerini sürdürüyor.

A+A-

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, 1 Ocak- 27 Haziran tarihleri arasında 394 işyeri denetlendi.

Sağlık Şubesi ekiplerinin işletmelerde temizlik, ruhsat, hijyen  kontrollerine rutin şekilde devam ettiği belirtilirken, gıda ile ilgili hizmet veren özellikle lokanta ve cafe gibi işletmelerdeki günlük hijyen uygulamalarının hayati önem taşıdığına vurgu yapılarak, aşırı sıcak yaz günlerinin yaşandığı bugünlerde, dikkat edilmesi gereken bazı noktalara vurgu yapıldı.

SICAKLARA DİKKAT!

Girne Belediyesi Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, çok aşırı sıcak yaz günlerini yaşadığımız şu günlerde, yiyecek ve içecek üretim ve hazırlığının yapıldığı endüstriyel mutfak alanlarında ortam sıcaklığının kontrol altında tutulmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Soyel, “Doğru ve tercih edilir olan; gıdanın hazırlandığı alan ile pişirme alanlarının ayrı odalarda olması ve ortam sıcaklığının daha rahat kontrol edilebilir olmasıdır. Örneğin meze, salata ve pasta gibi üretim süreçleri soğuk iklimlendirilmiş ve hijyen standardı yüksek ortamlarda gerçekleştirilmelidir” dedi.

Üretim sürecinin mümkün olduğunca hızlı şekilde tamamlanması gerektiğine değinen Soyel, kolay bozulabilen hassas gıdaların dış ortamlarda uzun süre bekletilmesinden kaçınılmasının şart olduğunu belirtti.

Soyel, belediye olarak yaptıkları kontrollerde; mutfak alanlarında yapılan üretimleri hijyen kriterlere göre değerlendirip, gerektiğinde cezai işlem yanında işyerinin kapatılmasına kadar varan yasal yaptırım uyguladıklarını ifade etti.

“BU KONUDAN ÖDÜN VERMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de  kent yaşamlarının en önemli parçası olan günlük beslenme ihtiyacının karşılandığı toplu gıda tüketimlerinin gerçekleştiği lokanta, cafe gibi işletmelerin hijyen yönünden dünya standardında olması gerektiğini ifade etti.

Gerek turist, gerek öğrenci, gerekse vatandaşların tükettiği gıdaların güvenilirliğini kontrol etmek adına belediyenin çok ciddi kontroller yaptığına vurgu yapan Güngördü, “İnsan sağlığı hayatın en önemli unsurudur ve bu konudan ödün vermemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Güngördü, şeffaf bir anlayışla yapılan denetimler sonucunda kapatma uygulaması yapılan işletmelerin isimlerini bundan böyle kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade ederek, tüm ilgili gıda işletmelerini kurallara hassasiyetle uygulamaları konusunda uyardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.