1. YAZARLAR

  2. Levent Özadam

  3. Golden Tulip’e yakışmadı!
Levent Özadam

Levent Özadam

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Golden Tulip’e yakışmadı!

A+A-

Dün bu sayfada bir okur mektubu yayınlamıştık.

İşten atılan Özgür Bozgurt isimli vatandaşın şikayetini içeriyordu bu mektup.

Kısa ve özdü…

Hatırlatmak için bir kez daha yayınlıyoruz;

“Merhaba Sayın Özadam,

Halkı bilinçlendirmek adına yazdığınız ve gereken yerlere ulaştığına inandığım yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Benim de paylaşmak istediğim bir problemim var. Üç yılı aşkın süredir Kıbrıs'tayım. Mesleğim aşçılık, beş aydır Golden Tulip Hotel'de A La Carte şefi olarak çalışıyorum. Üç yılı doldurduğum için bedelli askerliğe hak kazandım ve bu Temmuz ayında askerliğimi yapacaktım. Şefimle aramızda problem oldu ve 31 Mayıs Salı günü işten çıkarıldım. Askere gitmek üzereyken beni mağdur durumda bıraktılar. Hak ettiğim hiç bir yasal hakkımı da vermiyorlar, mesai gibi... Askere giderken çalışma zorunluluğu olduğu için askerliğim de iptal olabilir. Bu kadar mağdur duruma düşmüşken mesailerimi, yasal haklarımı nasıl vermezler? Çalışma Bakanlığı'nı göreve çağırmanızı rica ediyorum. Sesimizi duyurmamıza yardım edin.
Sevgiler, Saygılar..”


(Özgür BOZGURT)

Yukarıdaki şikayet mektubu dün bu sayfada yayınlanınca, sabahın erken saatlerinde otelin halkla ilişkiler müdiresi aradı…

Üzüntüsünü ifade etmeye çalıştı.

Kendilerinin sıradan bir şirket olmadığını, ülkeye çok büyük bir yatırım yaptıklarını söyledi.

Özgür Bozgurt adlı çalışanın da üstüne saldırıp hakaret ettiğini ve bu nedenle işten durdurulduğunu kaydetti.

Ayrıca kendisinin işletmeden hiçbir alacağının bulunmadığın da belirtti ve görüşmemiz böyle sonuçlandı.

Durumu Özgür Bozgurt’a da belirttik. O da bize şu açıklamayı yaptı;

“Levent Bey,
Öncelikle mağduriyetimi dile getirdiğiniz için ne kadar teşekkür etsem azdır. Geri dönüş yapmanız beni çok mutlu etti. Ben size tekrar mail yazmayı düşünüyordum. Size yapılan açıklama kesinlikle yanlıştır. Mesai bir çalışanın yasal hakkıdır. Bugün (dün) Çalışma Bakanlığı'na gittim. Mesailerle ilgili bir şey yapamayacaklarını otelin isterse parmak izlerimizi göstermeme hakkına sahip olduğunu söylüyorlar. Bu nasıl sistem, nasıl bir düzen? Haksızlığa uğrayan çalışanların hakkını böyle mi savunacaklar? Yazıklar olsun! Otel sadece 15 günlük ihbar tazminatını ödemeyi kabul ediyor. Mesailerini vermeyeceğiz diyor. Üstelik maaşımı asgari ücretten gösterip resmen devletten vergi kaçırıyorlar. Maaşımın düşük gösterildiğini Çalışma Bakanlığı da onaylıyor. Skandal... Maliye Bakanlığına gidip dilekçe yazdım, bir kopyası da bende. Hiç birşey istemiyorum kendimi geçtim bu benim için bir vazife oldu artık. Devletten göz göre göre vergi kaçırıyorlar. Yazık çok yazık. Maliye Bakanlığı konuyla ilgili maaşların yattığı Universal Bank'la araştırma yapacaklarını söyledi. Göz mü yumulacak yoksa devlet kendi hakkını savunacak mı? Merakla bekliyorum. Benim bir korkum olsaydı ismimi açık açık yazmadım Levent Bey. Madem öyle her hakkımı verdiklerini size belgelerle sunsunlar.

Saygılarımla”


(Özgür Bozgurt)

Sonra ikinci bir mesaj aldık Bozgurt’tan, en ibret vericisisu di buydu;

“Levent Bey,
  Şimdi geçmiş aydan almam gereken maaşı almaya gittim. Bugün gazetenizde çıkan haberi benim yollamadığıma, ilgim olmadığına dair kağıt imzalamazsam maaşımı bile vermeyeceklerini söylediler. Ne yapmam gerekiyor Allah aşkına söyleyin? Eğer haberle ilgim yoktur diye kağıt imzalamazsam hakkım olan maaşı bile vermiyorlar şimdi... N'olur bu durumu bu şekilde bırakmayın Levent Bey.
Saygılar


(Özgür Bozgurt)

Gördünüz mü sevgili okuyucu;

İşten durdurulan ancak ek mesaileri kendine ödenmeyen bir çalışan, şikayetini bir gazeteciye aktardığı için nasıl otel yönetimi tarafından tehdit ediliyor?

Kendisine, ‘ o gazeteciye o bilgileri ben vermedim açıklaması yap, sonra gel alacaklarının hepsin sana ödeyelim” deniyor.

Ve sırf hakkını aramak için yaptığı şikayet nedeniyle kendisine Mayıs maaşı da verilmiyor!

Madem ki öyle bir ayıbını daha söyleyelim bu otelin.

Bu çalışanın sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları bin 300 TL’den yapılıyormuş.

Aslında aldığı maaş, 2 bin 600 TL.

Bu ne demektir, hem çalışanın yatırımları düşük ücretten yapılıyor, hem de maaş az gösterildiği için devlete daha az vergi ödeniyor.

Bir çalışan eğer kuraları çiğnemiş, etik dışı davranmış ise onu yasalar çerçevesinde işinden durdurabilirsiniz.

Buna kimse mani de olamaz, karşı da çıkamaz.

Ancak bunu yaparken çalışanın üç kuruş alacağının üstüne yatmak, şikayetini yalanla demek, büyük şirketiz diye böbürlenen bir işletmeye hiç mi hiç yakışmaz!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı konuya duyarlı olmaya ve haklı ise çalışanın yanında olmaya çağırıyoruz.

Aksi halde, eğer bu tür olaylara sessiz kalınırsa, çalışanların haklarını gasp etme bir moda haline dönüşecek ve devlet, devlet olmaktan çıkacaktır.

 

 

MESAJ KUTUSU

 

Sayın Erkut ŞAHALİ, Özkan Yorgancıoğlu’nun parti genel başkanı olmasından sonra bütün gözler size çevrilmiş. Çok büyük ihtimalle partinizin yeni genel sekreterinin sizin olması bekleniyor. Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun. Yürüyün de kim tutar artık sizi…

Sayın Menteş GÜNDÜZ, dünkü mesajımızla ilgilenip gerekli önlemleri aldığınız teşekkür ederiz. Madem ki artık müfettişleri devreye soktunuz bölge halkını içi şimdi çok daha rahat olacaktır. Başarılarınızın devamını dileriz.

Sayın Birikim ÖZGÜR, CTP parti meclisi üyeliğiniz hayırlı ve uğurlu olsun. Üyeler arasında en fazla oyu sizin aldığınız söyleniyor. Sizin de artık yolunuz açık ve 3-5 seneye kadar partinin en üst kademelerinde yeriniz hazırdır.

Sayın Mehmet ERKUL, birkaç güne kadar DP’den istifa edip UBP rozeti takacağınızı öğrendik. Yeni partiniz şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz. Serdar bey bu işe biraz bozulacak ama, önce can sonra canan değil mi?

Sayın Hüseyin ÖZGÜRGÜN, size de dünkü bir mesajımıza gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz. Devlet çalışanına nasıl olur da asgari ücretin altında 950 TL verir, bordro elimizde bugün size yollayacağız. Balkım bu işin altından ne çıkacak?

Sayın Kemal DÜRÜST, Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’nde üçüncü gelerek büyük bir başarıya imza atan KKTCELL büyük bir ödülü ve taktiri hak etti. Heç gecikmeden kendilerini onore etmenizi bekliyoruz.

Sayın Dağhan FELLAHOĞLU, KKTC’yi Türkiye’de başarı ile temsil etiğiniz için ülkenin size öze bir teşekkür borcu var. Başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz.

Sayın Ferdi Sabit SOYER, genel Başkanlık yarışında bütün bölgelerde ayrı adaylara destek verdiğiniz tespit edilmiş. Size kızanlar da var, destek mesajı atanlar da…sonuçlar partinize ve size hayırlı olsun.

Sayın Özel KADIOĞLU, Pazar günü Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun sürpriz ziyaretiyle uyandığınız söyleniyor. Demek ki başkan Göçmenköy’ün yolunu unutmamış değil mi?

Sayın İbrahim SAYI, Ticaret Odası başkanlığı için adınız iş çevrelerinde anılmaya başlandı. Özellikle genç bir iş adamı grubu sizin için kulislere başlamış. Ancak Günay beyin de yeniden aday olacağı söyleniyor haberiniz olsun.

Sayın Mehmet ÇAKICI, yeni bir hastane projesi üzerinde çalıştığınız ve Antalya’da halen faaliyetle olan bir hastanenin adıyla yakında açılış yapacağınızı duyduk. Buraya müşterilerinizin çoğunun da Türkiye’den olacağı belirtiliyor, kolay gelsin diyoruz.

Sayın Derviş EROĞLU, CTP-BG kurultayına katılmanız bir çok CTP’linin de memnun olmasına neden oldu. Böylelle aradaki buzlar da yavaş yavaş eriyor değil mi?

Sayın Fatma EKENOĞLU, Kurultay heyecanıyla küçük bir kaza atlattığınızı öğrendik. Büyük geçmiş olsun, bu enerjinizde değme gençlere taş çıkartıyorsunuz.

Sayın Hasan BOZER, bu kavurucu sıcakta hiç plaj voleybol turnuvasına ceketle gidilir mi Allah aşkına? Çıkarın artık şu yazlıkları da en azından tatil günlerinde biraz rahat giyinin.

Sayın Özer KANLI, BRTK’nun CTP kurultayını baştan sona kadar aralıksız naklen yayınlaması da bir çok partilinin takdirini kazandı. Doğru iş yaptınız elinize sağlık diyoruz…

Sayın Metin ŞADİ, bugün 60’ncı yaşınızı kutlayacakmışsınız. O kadar vitamin ve protein yüklemesi yaparsanız tabi ki yaşınızı göstermez, yaşıtlarınızı kıskandırırsınız. Sağlıklı mutlu nice yaşlar dileriz…

Sayın Mehmet DEMİRCİ, Altınkum sahiline araçla girişleri yasakladığınızı memnuniyetle öğrendik. Bölge halkı ve özellikle de çevre örgütleri de bu kararı sonuna kadar destekleyeceklerdir.

Sayın İlkay ASLIM, bu yaştan sonra tenis merakı nedeniyle kolunuzu incittiğinizi ve bir süre sargıyla gezeceğinizi öğrendik. Büyük geçmiş olsun. Siz en iyisi ağır sporları bırakın da tavla ya da dama ile filan oyalanın.

Sayın Ahmet ÖZÇAĞ, bizim ülkede hep böyle yürür işler. Binalar yıkılır kimse yüzüne bakmaz, ama birisi sahiplenir de ülkede bir değer kazandırmaya çalışırsa anında kötü adam ilan edilir.

 

 

Günün Fıkrası

 

Darwin

 

Afrika'nın bir kabilesine bir misyoner yerleşmiş.

Gel zaman git zaman, işler iyi gidiyor; misyoner herkesle ahbap ama bir gün kabilenin kızlarından biri sarışın bir bebek doğurunca, ortalık karışmış biraz.

Reis misyonere, "gel bakalım" demiş şöyle biraz dolaşalım; çıkmışlar tepelere doğru.

Reis "söyle bakalım" demiş "bu iş nasıl oldu"

Misyoner, hık demiş gık demiş, nasıl izah edecek,
bir de bakmış ki, ovadaki bembeyaz koyunların içinde bir tane siyah kuzu var.

Hemen, Darwin'nin teorisini anlatıp paçayı sıyırmayı hesaplamış

"Bak Reis" demiş "onca beyaz koyunun arasında, bir tane siyah kuzu var"

Reis şöyle bir durmuş, düşünmüş, sakalını okşamış ve demiş ki

" Tamam, ben unutacak beyaz çocuk ama sen de unutacak, siyah kuzu"

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.