1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Gönyeli’nin çiçek saksıları ve “Dünya Sanat Günü”…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Gönyeli’nin çiçek saksıları ve “Dünya Sanat Günü”…

A+A-

Başkent Lefkoşa’dan çıkıp Gönyeli’yle yüzleştiğimizde bir ferahlık dolar içimize… Ahmet Benli’nin çalışkan ve üretken belediyesi, görsel farkındalığını çok hoş bir şekilde duyumsatır… Tertemiz ana caddeler, caddelerin kaldırımlarına düzenli şekilde yerleştirilmiş rengârenk çiçeklerle yüklü saksılar, yoğun trafik ortasında yüzümüze gülücükler saçan yeşillendirilmiş ve ağaçlandırılmış bakımlı vahacıklar… 
   Bayındır Gönyeli manzaraları karşısında, mağdur Lefkoşalılar olarak, belediye başkanlığı seçiminden sonra en kısa sürede başkentimizin de benzeri güzelliklerin sarmalına girmesi arzusuyla tutuşuruz…  
   Ne ki, bilgisayar ekranıma düşen bir elektronik posta, kafama “dışı beni, içi başkalarını mı yakar?” sorusunu taktı. Adının saklı tutulmasını isteyen Yenikent sakini okurum bakınız neler yazmış:
   “Çiçekli saksıların vergilerimizle desteklenen Gönyeli Belediye bütçesine kaça mal olduğunu sorgulamamı gerektiren durumlar var. Bu kadar çok saksı için bu kadar çok harcamaya gerek var mıydı acaba? Gönyeli’nin ana caddelerinden iç sokaklara sapıldığında çiçek saksılarının, çevrelerini bürüyen yabani otlar yüzünden görünmez hale geldiklerini, birçok saksının duyarsız vatandaşlar tarafından yerlerinden alınıp evlere taşındığını görürsünüz. 
   Sık sık burnumuzun direğini kıracak şekilde artan kanalizasyon kokuları ise, bu sistemde arızaların olduğu intibaını veriyor. Kanalizasyon çalışmalarının harap ettiği yollara gösterilen belediye ilgisizliğini de yadırgamaktayız. 
   Sayın Belediye Başkanımızın dikkatinin çekilebilmesi adına yazdıklarımı köşenize taşımanızı dilerim. 
   Bu arada kaliteli suya kavuşturulmamız yönünde belediyenin yaptığı yatırımları ve çalışmaları da minnetle anmak isterim.”
   Ahmet Benli başkanın bize ulaştırılan bu Gönyelili yorumuna duyarsız kalmayacağından eminim…        
     *       *       *
   Bugün 15 Nisan… “Dünya Sanat Günü”… 
   Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, geçen yıl ilk kez bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı konutunda sanat ve kültür insanlarımıza verdiği resepsiyonla günün anlamı konusunda farkındalık yaratmıştı. 
   O resepsiyon, yılın en nezih etkinliklerinden biri olarak gündeme gelmiş ve orada seslendirilenler kültür ve sanat çevrelerimizde günler boyu konuşulmuştu. Kültür ve sanatımızın hemen her dalından aydın davetlinin bir araya gelmesi, orada kültür ve sanat bağlamındaki beklenti ve arayışların tartışılması, olumlu ve güzel izlenimleriyle hâlâ anımsanmaktadır.
   Bu akşam saat 19.00’da Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu gelenekselleşeceği anlaşılan “Dünya Sanat Günü” resepsiyonlarının ikincini verecek. 
   Davetli olarak memnuniyetle orada bulunacak, kültür ve sanatımıza dair görüşlerin, tartışmaların ve önerilerin izleyicisi, dahası katılımcısı olacağız. Ve hiç kuşkusuz, geçen yılki resepsiyonda konuşulanların ne kadarının yaşama geçtiğinin muhasebesini de yapacağız.
   Haklı beklentiler ve öneriler konusunda kültür ve sanat insanlarımızın ortak imzasıyla geçen yılki resepsiyonda Cumhurbaşkanına sunulan ve kamuoyumuzla da paylaşılan yazının bir yıllık süre içinde ne gibi sonuçlar verdiğinin sorgulanacağı da kesindir.
   Kültürden sorumlu bakanlığın bu anlamlı gündeki tavrının ne olacağı da doğrusu merak konumuzdur!.
   “Dünya Sanat Günü”, bu bakanlık tarafından ihmal edildiklerini düşünen kültür ve sanat insanlarımıza sıcak bir yaklaşımın yapılabilmesi için fırsattır. Anımsanacağı gibi, kültürden sorumlu bakan Ünal Üstel’in, “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” dolayısıyla tiyatro sanatçılarına verdiği davet, “Aklınıza şimdi mi geldik?” tavrıyla, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçıları tarafından reddedilmişti.     

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.