1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Grandi: "Türkiye iltica ülkesi olarak örnek teşkil ediyor"
Grandi: "Türkiye iltica ülkesi olarak örnek teşkil ediyor"

Grandi: "Türkiye iltica ülkesi olarak örnek teşkil ediyor"

Grandi, "İnanıyorum ki Türkiye, mültecilerin sığınma ülkesi olarak örnek teşkil ediyor. Bu aynı zamanda, Türkiye'nin tüm dünyaya, bu işin nasıl yapılacağına dair örnek gösterilen bir durum. Diğer ülkeler de bu şekilde olmalı" dedi.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, "İnanıyorum ki Türkiye, mültecilerin sığınma ülkesi olarak örnek teşkil ediyor. Bu aynı zamanda, Türkiye'nin tüm dünyaya, bu işin nasıl yapılacağına dair örnek gösterilen bir durum. Diğer ülkeler de bu şekilde olmalı" dedi.

Grandi, göreve gelmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdiği Türkiye'den ayrılmadan önce İstanbul Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 günlük ziyaret kapsamında Gaziantep ve İstanbul'da görüşmeler yaptığını anlattı.

Ziyaretleri kapsamında çok verimli toplantılar gerçekleştirdiğini anlatan Grandi, "Gaziantep'te Nizip 1 ve 2 mülteci kamplarını ziyaret ettim. Türkiye'nin 2,5 milyonu aşan mülteciye ev sahipliği yapıyor olmasından çok etkilendim. Özellikle güvenlik noktasında çok karmaşık bir durum olmasına rağmen sınırların hep açık olmasından etkilendim. Tabii ki sınırlar yönetiliyor ama şu an sınırlar açık. Bu şekilde de görmek istiyoruz." diye konuştu.

BM ve Türkiye'nin çok iyi bir işbirliği içinde olduğuna dikkati çeken Grandi, Türkiye'de sığınmacılarla ilgili yönetimin çok iyi bir şekilde yürütüldüğünü, ayrıca Suriyeli sığınmacıların iş gücüne erişimleriyle ilgili düzenlenen örnek teşkil eden bir gelişme olduğunu, düzenlemeden memnuniyeti duyduğunu dile getirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de bugün İstanbul'da bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Grandi, şöyle devam etti:

"İnanıyorum ki Türkiye, mültecilerin sığınma ülkesi olarak örnek teşkil ediyor. Bu aynı zamanda, Türkiye'nin tüm dünyaya, bu işin nasıl yapılacağına dair örnek gösterilen bir durum. Diğer ülkeler de bu şekilde olmalı. Daha çekimser davranan ülkeler görüyoruz. Var olan durum çok büyük bir mülteci krizi."

ÇALIŞMA İZNİ

Bir gazetecinin Suriyeli sığınmacıların çalışma izinlerine ilişkin sorusu üzerine de Grandi, çalışma izinlerine ilişkin BM olarak çalışmalarının devam ettiğini belirterek "Bunlar kolay kararlar değil. Türkiye'de 2.5 milyon Suriyeli için verilmiş durumda. Bunlar adım adım gelişir. Bunun Suriyeliler için de başlamış olması takdir edilebilecek bir şey. Adım adım da farklı şekilde gelişebileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.